Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

W ciągu najbliżych lat rząd Holandii wprowadzi nową spójną identyfikację, będącą owocem kampanii "1 Logo" mającej na celu m.in. uporządkowanie i usprawnienie komunikacji ze społeczeństwem (coś o czym tu sporo dyskutowaliśmy przy okazji krajowego bałaganiku).

Studio Dumbar zostało wyłonione w przetargu spośród zaproszonych kilku studiów projektowych. Peter Verheul zaprojektował nowy krój pisma, bazowany na swoim kroju Versa.

Więcej można poczytać tu.

Obecny bałaganik:

Obrazek


Tak będzie:

Obrazek



Obrazek



Obrazek


Krój pisma Rijksoverheid Serif i Rijksoverheid Sans:

Obrazek


Sama idea jak najbardziej, ale co myślicie o nowym znaku?

AL
Tomasz Muter

Tomasz Muter co-founder | Droids
On Roids Sp. z o.o.

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Mi się bardzo podoba. Dobrze dobrana powaga znaku, bez web 2.0-zerowych nalotów, bardzo "holenderski" krój pisma. Widać, że autorzy znają się na rzeczy.

Tylko te 2 logotypy różnią się miedzy sobą. Który jest poprawny?Tomasz Muter edytował(a) ten post dnia 19.11.08 o godzinie 15:56
Antoni Górnik

Antoni Górnik art director SZUKAM
PRACY

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Bedzie jednym slowem - nudno. Niektore logotypy z grupy 'do kasacji' sa bardzo ok. Moim zdaniem szkoda.
Karol Gadzała

Karol Gadzała Art Director

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

spokoza, chociaż niektórych znaków instytucji szkoda ;)

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Nie wiem :) Ale chyba ten bardziej dokładny?
Łukasz Walat

Łukasz Walat Dyrektor Biura
Marketingu
Bankowości
Korporacyjnej,
Credi...

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

uważam, że całkiem ok
chociaż
zważywszy, że za barwę narodową Holandii uważany też jest powszechnie kolor pomarańczowy (utożsamiany z tytułem rodowym królewskiego domu panującego Oranje-Nassau), spodziewałem się choć drobnego elementu pomarańczowego

konto usunięte

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Wszystko jest OK jako projekt państwowy osadzony w tradycji, ładnie to opracowane itd. Mnie się nie do końca podoba funkcja tego logo identyfikująca rząd na zewnątrz - połowa krajów Europejskich ma w herbie Lwa (np. Belgia - lew, Finlandia lwa z mieczem, Norwegia lwa w koronie z toporem, duńczycy 3 lwy tak jak i angole itd) Druga polowa ma orły ;-)
Nie sądzę żeby to nowe logo ktoś z zewnątrz rozpoznał jako Holandię. Z drugiej strony dziwne jest to przywiązanie do królewskich symboli w protestanckich demokracjach.
W naszym kraju (koń szabelka i butelka) godło chyba już straciło konotacje królewskie i poprzez historię, powstania itd jest bardziej uniwersalne i bardziej się z nim identyfikują zwykli ludzie bez niebieskiej krwi w żyłach.
Aleksander Bąk

Aleksander Bąk aleksanderbak.pl —
projektuję, bo
lubię.

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

No to wygląda, że „szczęśliwie” — choć nie do końca — dotarli do finału. Jeszcze w marcu tego roku w była gorąca dyskusja, w związku z odrzuceniem przez komisję heraldyczną projektu, przygotowanego za 60.000 Euro.


Obrazek


:)

A~Aleksander Bąk edytował(a) ten post dnia 19.11.08 o godzinie 19:51
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Aleksander Lenart:
W ciągu najbliżych lat rząd Holandii wprowadzi nową spójną identyfikację, będącą owocem kampanii "1 Logo" mającej na celu m.in. uporządkowanie i usprawnienie komunikacji ze społeczeństwem (coś o czym tu sporo dyskutowaliśmy przy okazji krajowego bałaganiku).
Moze i my kiedyś dorośniemy do tego :)
Aleksander Bąk

Aleksander Bąk aleksanderbak.pl —
projektuję, bo
lubię.

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Tak dla porządku — pokazany przez Aleksandra znak na szarym tle jest pierwszym projektem logo z grudnia 2007.

Z tego jednak co widzę, wygląda na to, że najważniejszy postulat heraldyków — dodanie lwu fallusa oraz korony i pozostałych typowo bojowo-męskich cech, jak wysunięte pazury i zwichrzone grzywy — został spełniony.


Obrazek


:)

To już drugi przypadek manipulacji przy genitaliach lwich samców w znakach. Poprzednio szerokiem echem obiło się usunięcie penisa z logo wojsk Nordic Battlegroup, dokonane na żądanie feministek, domagających wyraźnego podkreślenia równouprawnienia…


Obrazek


Tak nawiasem — lwy kastrowane dawano w herbach tym, którzy zhańbili się zdradą Korony.

A~Aleksander Bąk edytował(a) ten post dnia 19.11.08 o godzinie 20:20

konto usunięte

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Dawno nie widziałem czegoś tak zgrabnego!
Mi brakuje nieco większego rozróżnienia instytucji (czy też miejsca instytucji w hierarchii) niż sama różnica podpisu.

Zazwyczaj kiedy ściśnie się 100 znaków na małym polu, zaczynają wyglądać jak śmieci ("sponsorzy i patroni medialni"). Tym razem rzeczywiście widać ten cały syf którym Holendrzy obrośli. Dobre czy nie, wcale mi tych starych logasów nie żal.
Grzegorz Wszelaczyński

Grzegorz Wszelaczyński Interim Product /
Project / Marketing
Manager

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Kuba S.:
Z drugiej strony dziwne jest to przywiązanie do królewskich symboli w protestanckich demokracjach.

Może to wynik tego, że Holandia jest monarchią?
Jarek Kowalczyk

Jarek Kowalczyk
www.jarekkowalczyk.i
nfo

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

No i jest dla mnie bardzo na wypasie. Zgrabnie, elegancko i z klasą. Do tego nowy krój pisma który mi się bardzo podoba. Jak dla mnie bardzo udana realizacja.

konto usunięte

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Jarek Kowalczyk:
Do tego nowy krój pisma
Dwa (!) nowe kroje pisma!
Marcin Gajos

Marcin Gajos Doświadczony
Kreatywny@Brandglow

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Bardzo cieszy me oko przedstawiony tutaj projekt :)

Zarówno kroje jak i znak. O tak :)
Jarek Kowalczyk

Jarek Kowalczyk
www.jarekkowalczyk.i
nfo

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Marcin F.:

Dwa (!) nowe kroje pisma!

No tak, przepraszam:) 2 nowe kroje pisma również na wysokim poziomie. Może kiedyś dorośniemy do tego typu działań.
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

Caly pomysl jest godny, pomimo ze ucierpi na nim kilka swietnych znakow (szczegolnie przyapdl mi do gustu "skrzydlaty lew" w lewej czesci obrazka z zastepowanymi znakami).

Sam znak tez dazy w dobra strone, choc wpadka z genitaliami jednak niedobrze swaidczy o umiejetnosciach tworcow.

Mnie osobiscie przeszkadzaly 2 proste linie w lapach i na podudziu lwów. Skoro wszystkie linie sa krzywymi, skad nagle proste, jakby zabraklo precyzji, na dodatek proste wygladajace, jakby ktos przetracil lwom lapy.

Z zaprezentowanego przez Aleksandra porownania wynika jednak, ze komisja byla madrzejsza, dostrzegla nie tylko genitalia, ale i te nieszczesne linie - podudzie dalej jest skopane, ale lapy juz wygladaja... jakby to powiedziec, "po ludzku" ;)?
Aleksander Bąk

Aleksander Bąk aleksanderbak.pl —
projektuję, bo
lubię.

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

A może po prostu ten konkurs jest przykładem, że można dokonać jego rozstrzygnięcia, wybierając rodzaj kierunkowej koncepcji graficznej, a nie skończony, finalnie dopracowany znak (vide konkurs na logo Universidade de Vigo)? Wygląda na to, że starczyło decydentom wyobraźni, by przyjąć zaproponowane opracowanie i poddać je dalszej — również merytorycznej „obróbce”. Wiadomo przecież, że wszelkiej maści eksperci zawsze rzucą się projektom — a w szczególności na takim pułapie wizerunkowym — do gardła, żeby nie powiedzieć do przydatków.

Wybrane logo jest kontynuacją poprzedniej symboliki identyfikującej holenderski rząd:
od lewej: 1. stary symbol państwowy, 2. logo rządu od 1998 roku
3. zwycięska propozycja konkursowa, 4. przyjęty do wdrożenia znak.


Obrazek


Najciekawsze jednak jest jak zwykle to, co niewidoczne dla oczu — i nie chodzi tu o te mini-penisy, grzywki, podudzia, pazury… — ale to, co leżało u podstaw założeń projektów, opracowanych na potrzeby rządowego konkursu.

Smaczku konkursowemu rozstrzygnięciu dodaje bowiem fakt, że przekazany 5 uczestniczącym we współzawodnictwie agencjom brief, zachęcał je do… — tradycyjnie holenderskiej — umiejętności przekraczania granic w projektowaniu.

„Będziemy cieszyć się, gdy przyjdą Państwo z najpiękniejszym projektem na świecie. Bądźcie wierni znanej holenderskiej tradycji projektowej. Bądźcie bezkompromisowi. Idźcie na maksimum.”

Odpowiedzią na taką zachętę były poniższe projekty — po dwa z każdej uczestniczącej w konkurskie agencji:


Obrazek


Co oznaczała — w rozumieniu zlecającego — tradycja przełomowego holenderskiego dizajnu widać w zwycięskim logo autorstwa studia Dumbar.

A~

--
items — no. 2 - 2008 — Rijksbrede logo's, alle voorstellen op een rijAleksander Bąk edytował(a) ten post dnia 23.11.08 o godzinie 13:41
Raphaël Pudlowski

Raphaël Pudlowski Freelance Senior
Art&Creative
Director
www.pudlowski.net

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

bardzo fajnie to opisałeś Aleksie :)
tylko że chyba niestety coś takiego w Polskich konkursach jest niewyobrażalne, ludzie sobie biorą logo i już ma się podobać i koniec. A najgorzej jest kiedy nie ma żadnego specjalisty w jury i wybierają jakieś logo zrobione w photoshopie, a potem trzeba to dać do druku :D

A tak a propos, propozycje tych 5 agencji wcale nie są powalające...
co utrwala fakt że 50% wygranej to dobrze zrobiona prezentacja :)

Raphael Pudlowski, freelancer Kraków, reklama, webdesign, print, flash
Irenka Czusz

Irenka Czusz design, ilustracja,
grafika użytkowa,
identyfikacja
wizua...

Temat: Nowa identyfikacja rządu Holandii

A mnie razi niezgrabność nowego lwa, zwłaszcza to co widać pomiędzy dolną łapą, a górną w dziwnym półowalnym wycięciu brzucha.
Wniosek - lepsze wrogiem dobrego. Jedyny plus, to barak całkowitego odejścia od formy herbu, ale widoczny jest brak znajomości heraldyki i anatomii lwa;-)

Następna dyskusja:

Nowa identyfikacja PEKAES




Wyślij zaproszenie do