konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

Zbigniew Matuszewski:
ale i tak pod względem braku elastyczności frameworki PHP są bite na głowę przez frameworki J2EE, tam na początku poznawania frameworku albo trzeba uważnie przeczytać dokumentację albo fługo wojować z pułapkami jakie stawiają ograniczenia i dziwnymi błędami

Dziwne - ja nie odniosłem takiego wrażenia. Zresztą chcesz powiedzieć, że uważne czytanie dokumentacji to jakaś ekstrawagancja? ;)
Zbigniew Matuszewski

Zbigniew Matuszewski Programista
aplikacji webowych

Temat: Jakiego frameworka używacie

Może się źle wyraziłem, bo czytać dokumentację oczywiście należy uważnie ;) Inaczej można mieć kłopoty.

Chodziło mi raczej o to, że w J2EE jest znacznie więcej pułapek - jak robi się coś typowego dokładnie tak jak zalecano (w tutorialach / przykładach / dokumentacji), to zazwyczaj nic złego się nie dzieje.

Ale jak robi się coś nietypowego i bardziej skomplikowanego, to często dochodzi do momentów, że zamiast debugować lub pisać swój kod człowiek walczy z API. Oczywiście z czasem się uczy i walczy mniej, ale po drodze można nabrać lekkiego zniechęcenia.
Szczególnie jak się pracuje głównie nad nietypowymi projektami w których nie wszystkie problemy mają znane powszechnie rozwiązania. I szczególnie jak terminy gonią.

Teraz w sumie znam wiele pułapek i jak coś zrobić by ich uniknąć, ale dawniej mój kod rodził się w bólach.

Np. tworzy się wydawałoby się całkiem poprawne mapowanie tabel na klasy i otrzymuje się błąd "cannot simultaneously fetch multiple bags". I samemu nie dojdziesz o co chodzi, czemu to nie działa, trzeba szukać na necie albo wiedzieć z doświadczenia.
Takich kruczków które trzeba poznać jest trochę, na niektóre wpada się dopiero gdy trzeba zrobić coś i zrobi się to źle.
Znacznie mniej ich jest w PHP niż JEE.

Może dobrym określeniem na to jest pewna "sztywność" API.
W takim sensie, że API jest sztywne gdy jest mała dowolność w faktyczna, a duża dowolność składniowo-strukturalna.
Czyli jest dużo takich rzeczy, których wykonanie może być zrealizowane na mało poprawnych sposobów, choć wiele jest alternatywnych sposobów niepoprawnych - nie działających, które mogą się wydawać poprawne (z punktu widzenia składni i struktury - dla kogoś nie zapoznanego odpowiednio dobrze z szczegółami technicznymi dotyczącymi frameworka, serwera aplikacji etc).

Ale pewnie bez sensu narzekam na coś, co jest tak, jak być powinno, a to programista powinien dołożyć starań by na etapie projektowania tego, co robi, dokładnie sprawdzić czy to ma sens (np. przeczytać dokładnie dokumentację, a nie tylko to, co wydaje się konieczne)...
Może za szybko mnie pewne rzeczy zniechęciły (pewnie gdybym się dłużej wdrażał i wolniej przeszedł od rzeczy prostszych i bardziej standardowych do bardziej skomplikowanych i nietypowych, to moje doświadczenia byłyby inne i odczucia inne).
Tak czy inaczej na ten moment wolę mniej sztywne, prostsze i bardziej intuicyjne rozwiązania. Np. PHP (Code Igniter) + jQuery.
Ale nie do wszystkiego się one nadają, są projekty w których lepiej użyć JEE.
Poza tym obecnie JEE (np. w JBoss Seam) jest znacznie bardziej intuicyjne i mniej sztywne niż kiedyś (np. JBoss + JSP + Tobago).

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

1. KohanaPHP
2. CodeIgniter
3. Jako, ze kilka wersji temu KohanaPHP byla bardzo podobna (zreszta nadal jest podobna) do CI, postanowilem sprobowac czegos nowego. Glownie z powodu powolnego rozwoju CI (a wlasciwie jego braku). Kohane polubilem, choc nadal uwazam, ze CI to kawal dobrego frameworka.

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

KohanaPHP
Rafał Gałka

Rafał Gałka Senior Software
Engineer

Temat: Jakiego frameworka używacie

Dla php głównie ZendFramework.

I tutaj może skończyć czytać każdy kto uważa ZF za - cytuję "pseudo framework".

ZF nie jest dla "mas". Stosując go trzeba trochę pomyśleć. Jeśli programista podchodzi do tematu na zasadzie "napiszę (wygeneruję w przypadku Symfony, cakePHP) prosty skrypt który TO zrobi w krótszym czasie" to (w moim osobistym przekonaniu) u podstaw stawia się na "spalonej" pozycji. Jak chcesz zrobić sztandarowy "skrypt" dla formularza kontaktu to nie ma sprawy... każdy framework jest gorszy od tego w którym zrealizujesz to szybciej. W momencie w którym musisz postawić cały zespół w rzeczywistości o ruchomym celu generatory kodu bez ich zrozumienia zaczynają się stawać wysoce abstrakcyjne .
Osobiste doświadczenia na płaszczyźnie kilku(nastu) projektów pokazują, że zespół rozumiejący podejście obiektowe i stosujący wzorce projektowe w codziennej produkcji jest dużo bardziej efektywny od zespołu inżynierów wykorzystujących generatory kodu poprzez mapowanie ORM i inne "wysoce zaawansowane konstrukcje", których tłumaczenie prowadzi do tłumaczenia politycznych przesłanek którymi kierowali się ich pomysłodawcy...

Pozostawiając temat do dalszej dyskusji pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Jakiego frameworka używacie

Rafał Gałka:
Osobiste doświadczenia na płaszczyźnie kilku(nastu) projektów pokazują, że zespół rozumiejący podejście obiektowe i stosujący wzorce projektowe w codziennej produkcji jest dużo bardziej efektywny od zespołu inżynierów wykorzystujących generatory kodu poprzez mapowanie ORM i inne "wysoce zaawansowane konstrukcje", których tłumaczenie prowadzi do tłumaczenia politycznych przesłanek którymi kierowali się ich pomysłodawcy...

ufff, a już myślałem, że tylko ja jestem z "innej planety"...

osobom używającym jakiegokolwiek frameworka mogę polecić rozpoczynanie pracy od dobrego obiektowego modelu opartego na wzorcach właśnie,

A kolegę Rafała zapytam jako analityk projektant: czy wykonanie projektu i specyfikacji programu w postaci modelu dziedziny w tym także klas będących funkcjonalnościami oraz przypadków użycia i scenariuszy współpracy tych klas (diagramy sekwencji) to dobry pomysł na etapie analizy i specyfikowania? Spotykam się w literaturze z tezami, że dobrze jest jeśłi programiści jako wymagania dostaną koncepcyjny model systemu wraz z modelem dziedziny i opisem zachowań klas (nie tylko atrybuty ale także metody)? Od pewnego czasu tak robię i jedni się cieszą inni twierdzą że i tak zrobia po swojemu... jak to jest ?

Temat: Jakiego frameworka używacie

1. Symfony
2. Symfony :)
3. Z racji swojego stanowiska (i z uwagi na posiadaną duszę naukowca ;) mam styczność z wieloma frameworkami: Zend, CakePHP, Yii (IMHO bardzo ciekawy projekt) jak i wbudowany w SilverStripe'a Sapphire. W Symfony podoba mi się jego konfigurowalność i szybkość pisania aplikacji. Dorzucając do tego Doctrine'a dostaje się produkt, w którym aplikacje prawie same się piszą (co z kolei przekłada się na wyższy współczynnik zarobione PLN / poświęcony czas :). Niektórzy zarzucają Symfony, iż narzuca pewne określone schematy, ale wg mnie od tego właśnie powinien być framework - dzięki temu w kodzie panuje chociaż określony porządek.

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

hej :)

1. Django
2. RoR
3. W RoR wkurzało mnie samo Ruby - nie mówię, że zły język, ale po prostu za bardzo przypominał mi Perla :) Tym bardziej, że zaczynałem dawno temu od C, więc jakoś składnia i elegancja Pythona bardzo mi podeszła. Pomimo braku migracji takich jak w RoR, Django jest rewelacyjnym frameworkiem!

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

Rafał Gałka:każdy framework jest gorszy od tego w którym zrealizujesz to szybciej. W momencie w którym musisz postawić cały zespół w rzeczywistości o ruchomym celu generatory kodu bez ich zrozumienia zaczynają się stawać wysoce abstrakcyjne .

Zgadza się w przypadku PHP, pomimo, że nie pracowałem przy dużych projektach w PHP i nie uważam tego języka jako narzędzia z którym chciałbym pracować codziennie.. Doceniam jednak produkty typu ZF czy Symphony. Miałem też krótką przygodę z CodeIgniter, ale to za czasów jak byłem script-kiddie ;)

Poza tym nie można efektywnie używać frameworka bez jego dogłębnego zrozumienia - może podzielmy to na eksperymentowanie i rzeczywistą pracę.. Przecież to jest właśnie siła OS - możliwość przeczytania kodu źródłowego i jego ewentualnych zmian. Generalizowanie nie wychodzi w tym przypadku na dobre nikomu. Z doświadczenia wiem, że przy mniejszych zespołach framework może być wybawieniem od ponownego wymyślania koła pod warunkiem, że rozumiemy jak to działa i potrafimy/mamy możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian.

Jak mówi stara maksyma - jeśli jedyne narzędzie jakie posiadasz to młotek, wówczas każdy problem wygląda jak gwóźdź..
Osobiste doświadczenia na płaszczyźnie kilku(nastu) projektów pokazują, że zespół rozumiejący podejście obiektowe i stosujący wzorce projektowe w codziennej produkcji jest dużo bardziej efektywny od zespołu inżynierów wykorzystujących generatory kodu poprzez mapowanie ORM i inne "wysoce zaawansowane konstrukcje", których tłumaczenie prowadzi do tłumaczenia politycznych przesłanek którymi kierowali się ich pomysłodawcy...

Absolutnie się nie zgadzam.. Frameworki ciągną za sobą pewne konwencję/pewien porządek - wystarczy przejrzeć publikacje PEP Pythona, aby przekonać się, że dzięki konwencjom przyjętym w specyfikacjach praca z tym językiem przypomina sztukę - nie ważne jaką bibliotekę ORM chwycimy do ręki - opiera się ona na jednej konwencji, więc znając jedną potrafimy wykorzystać wszystkie inne - przynajmniej w podstawowej funkcjonalności ;) To samo dotyczy Javy. Piszę tu jednak o poważnych narzędziach mających zastosowanie praktycznie wszędzie - od telefonów komórkowych po urządzenia produkowane przez NASA i w mojej ocenie PHP odpada tutaj w przedbiegach - jedyny argument "za" PHP to moim zdaniem to niski koszt, tak więc rozumiem Twoją frustrację :) wiem, jestem złośliwy :D

Podsumowując - jeśli ktoś lubi po raz 100 pisać rejestrację użytkowników, albo system uprawnień, wówczas śmiało polecam rzucenie się w wir pisania.. Jeśli natomiast ktoś szanuje swój czas..

Po za tym, dobry framework to więcej czasu na tworzenie rzeczywistej funkcjonalności, możliwość utrzymania mniejszego zespołu i w rezultacie bardziej efektywna praca :) Moi klienci nie lubią płacić za "puste" godziny. Polecam publikacje Getting Real autorstwa 37signals.Bartosz Burclaf edytował(a) ten post dnia 22.04.09 o godzinie 23:23
Zbigniew Matuszewski

Zbigniew Matuszewski Programista
aplikacji webowych

Temat: Jakiego frameworka używacie

A kolegę Rafała zapytam jako analityk projektant: czy wykonanie projektu i specyfikacji programu w postaci modelu dziedziny w tym także klas będących funkcjonalnościami oraz przypadków użycia i scenariuszy współpracy tych klas (diagramy sekwencji) to dobry pomysł na etapie analizy i specyfikowania? Spotykam się w literaturze z tezami, że dobrze jest jeśłi programiści jako wymagania dostaną koncepcyjny model systemu wraz z modelem dziedziny i opisem zachowań klas (nie tylko atrybuty ale także metody)? Od pewnego czasu tak robię i jedni się cieszą inni twierdzą że i tak zrobia po swojemu... jak to jest ?

W sumie to nie było do mnie, ale odpiszę coś na temat.

Czy to dobry pomysł? To zależy.

Moim zdaniem tam gdzie są dwie możliwości, to "prawda" leży po środku.
Są projekty gdzie najlepszym wyjściem jest zrobić dokładną analizę i specyfikację projektując wszystko od początku do końca, a są projekty w których można się pokusić o pozostawienie pewnej dowolności (lub np. projektowania i budowania "kawałkami" - fazami).

Projekty w których wymagania mogą się szybko zmienić i nie da rady wyspecyfikować wszystkiego na początku (lub da radę, ale dla klienta lepsza byłaby elastyczność i możliwość dokonania zmian w projekcie) dobrze realizuje się fazami.

Z kolei małe i średnie ale nieskomplikowane projekty realizuje się szybciej (i z praktycznie niewiele mniejszą dbałością) bez bardzo dokładnego specyfikowania i projektowania.

Typowe aplikacje internetowe mają to do siebie, że rzadko kiedy wymagają skomplikowanego kodu. Są "płaskie" - złożoność bywa bardziej ilościowa (dużo kodu) niż jakościowa (skomplikowane relacje między modułami czy klasami). Frameworki dodatkowo załatwiają sporo z kodowania typowych funkcji.
W realistycznym scenariuszu w którym liczą się bardzo czas i koszty myślę, że projektowanie aż do poziomu wszystkich metod klas może być overkillem dla niedużego projektu (szczególnie jeśli np. projekt ma wykonać jeden programista w krótkim czasie, a nie zespół).

Ale zgodzę się, że jak chodzi o nieco większe projekty o ustalonych funkcjonalnościach, szczególnie tworzone przez zespoły przynajmniej kilkuosobowe, to lepiej jest zbudować dosyć dokładny model zanim zostanie napisana pierwsza linijka kodu.
Piotr Baranowski

Piotr Baranowski Rozwiązuje problemy,
poprawiam świat,
chłonę wiedzę i
prz...

Temat: Jakiego frameworka używacie

1. Własny oparty o Zend'a
2. Symfony, CodeIgniter, Zend
3. Glownie robie sklepy i systemy CRM. Tutaj potrzebna jest predkosc dzialania, a wszelkie ORMy, mimo, ze skracaja potrzeby dla programowania sa.. wolne.
Oprocz tego, w firmie, piszemy aplikacje na wlasne potrzeby oraz rozne portale ktore bazuja na predkosci dzialania, i inne framewoski na PHP oparte sa wolniejsze.
Uzywamy obecnie PHPa w MVC uproszczonym do maksimum, do tego IBM DB2 z Pure-XML .

Python to mily kasek, i pewnie kiedys sie nim zainteresujemy, ale narazie PHP ftw :-)
Alan Gabriel B.

Alan Gabriel B. Software Engineer,
IFX

Temat: Jakiego frameworka używacie

1. Symfony
2. Agavi, Zend Framework (bleh)
3. Chciałem poznać Symfony, bo dzięki temu będę bardziej atrakcyjny na rynku pracy.
Jarek Żeliński:
A kolegę Rafała zapytam jako analityk projektant: czy wykonanie projektu i specyfikacji programu w postaci modelu dziedziny w tym także klas będących funkcjonalnościami oraz przypadków użycia i scenariuszy współpracy tych klas (diagramy sekwencji) to dobry pomysł na etapie analizy i specyfikowania? Spotykam się w literaturze z tezami, że dobrze jest jeśłi programiści jako wymagania dostaną koncepcyjny model systemu wraz z modelem dziedziny i opisem zachowań klas (nie tylko atrybuty ale także metody)? Od pewnego czasu tak robię i jedni się cieszą inni twierdzą że i tak zrobia po swojemu... jak to jest ?

Wtrące swoje 0,02pln

To zależy. Z doświadczenia wiem, że nie mam co projektować modeli (domain models) gdy używam frameworka, który ekstensywnie używa ORM jako warstwy modelu tj. Symfony. To zwyczajnie się wtedy nie sprawdzi. Wolę zaprojektować i ewentualne nieszablonowe metody biznesowe dopisać do ORM-owych modeli.

Np. framework Agavi nie narzuca żadnego ORM - nie posiada żadnych generatorów modułów etc - wspiera modele dziedzinowe. Gdy go używam pozwalam sobie na projektowanie na interfejsach. Później buduję klasy modeli i ewentualnie wewnątrz tych bawię się ORM (schemat bazy może się zmieniać, nie wpływając na budowę modeli). Jest to, co prawda, rozwiązanie czasochłonne, ale przynosi mnóstwo korzyści (można bez problemu modele przepisać - dajmy na to - z ORM na web-service wypuszczony z bazy).
Rafał Gałka

Rafał Gałka Senior Software
Engineer

Temat: Jakiego frameworka używacie

Mały powrót po przerwie :) W punktach to będzie:

1. Zend Framework
2. Symfony
3. CakePHP

To co wyróżnia pkt. 2 i 3 nad pkt. 1 to przede wszystkim RAD, który gdzieś głębiej wynika z ORM. ZF pewnie kiedyś do tego "dorośnie", jednak na razie wszystko wskazuje na to, że "standardowe" problemy wydają się być poza "scope'm" tego framework'a.

Co jest ciekawostką, ten "brak obsługi" standardowych problemów
nie stanowi problemu w sytuacji gdy mamy do zbudowania aplikację
dedykowaną (a nie tzw. sajcik). Tutaj dopiero widać jak ważna jest wolność zespołu i możliwość dopasowania architektury
ponad "gotowy" kod.

Osobiście mam w obecnej sytuacji pewien dylemat... i nie sam tego
doświadczam, nie od jednej osoby słyszałem... Możliwe, że wielu
z Was ma to samo wrażenie... Coraz częściej odczuwam, że nie ma
już "małego softu" do napisania... cenią się przede wszystkim Ci,
którzy potrafią zrobić "coś więcej"...

PS: @Jarku:
Twoja wnikliwa analiza i zbudowana na jej podstawie specyfikacja jest niezwykle istotna w przypadku systemów. Nie wymagaj zrozumienia programistów w przypadkach budowania modelu dla "oklepanych" problemów...Rafał Gałka edytował(a) ten post dnia 06.09.09 o godzinie 02:59
Michał Płonka

Michał Płonka Programista PHP

Temat: Jakiego frameworka używacie

To może i ja pozwolę sobie wypowiedzieć się na temat frameworków.

Od dłuższego czasu używam Kohana i chwalę sobie ten wybór. Prostota tworzenia aplikacji oraz prostota kodu samego frameworka, dobra dokumentacja (aczkolwiek niektórzy się jej czepiają...), wysoka wydajność to główne cechy tego frameworka.

Miałem również dłuższą styczność z Symfony (najwięcej z 1.0, trochę z 1.1, z 1.2 praktycznie nic) jednak nie wspominam tego najlepiej. Jest to świetny framework jednak nie dla mnie :)

Na Code Igniter postawiłem jedną stronkę i ogólnie nie mogę nic złego powiedzieć na jego temat. Jednak z racji pojawienia się Kohany odstawiłem CI na półkę. Z Zend Framework miałem styczność raczej typowo poznawczą i na jego temat się nie wypowiem.

Chciałbym jeszcze zapoznać się z Yii bo naczytałem się o nim sporo dobrego. Czytając dokumentację i przykładowy tutorial przyznam, że wygląda dość ciekawie.

Reasumując: używam Kohana. Na szczęście w pracy również postawiono na ten framework więc "jestem w swoim żywiole" ;) hehe
Grzegorz Gąsak

Grzegorz Gąsak info@vertoo.pl

Temat: Jakiego frameworka używacie

Dawno temu rozpocząłem ten wątek, nadszedł czas na małe podsumowanie. Jednak na początku chciałbym uaktualnić swoje "głosy" (które zostały poniżej uwzględnione):
1. KohanaPHP
2. Code Igniter, ZF

Dlaczego KohanaPHP? Super elastyczność, nie muszę korzystać z wolnego ORM (większość zapytań piszę i tak ręcznie), prosta i przejrzysta budowa, szybkość działania.

Oto wyniki wyliczeń:
1. Framework którego obecnie używam.
Zend Framework, Symfony, KohanaPHP - po 4
Django - 2

2. Poprzednio stosowane frameworki.
Zend Framework - 6
CakePHP - 5
Code Igniter - 4
Symfony - 2

Widać sporą tendencję do porzucania ZF, ale wg. mnie bierze się to z okresu przejściowego, w którym każdy z nas wybierał dla siebie framework a ZF jest jednym z najpopularniejszych. Obecna czołówka to ZF, Symfony, KohanaPHP.

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

- Django
- Pylons

Dawno temu: ZF - bolesna historia.
Rafał Gałka:
W momencie w którym musisz postawić cały zespół w rzeczywistości o ruchomym celu generatory kodu bez ich zrozumienia zaczynają się stawać wysoce abstrakcyjne .
True.
Rafał Gałka:
zespół rozumiejący podejście obiektowe i stosujący wzorce projektowe w codziennej produkcji jest dużo bardziej efektywny od zespołu inżynierów wykorzystujących generatory kodu poprzez mapowanie ORM i inne "wysoce zaawansowane konstrukcje", których tłumaczenie prowadzi do tłumaczenia politycznych przesłanek którymi kierowali się ich pomysłodawcy...
A najbardziej produktywny jest zespół ludzi umiejący mądrze korzystać z tych jak to nazwałeś "generatorów kodu".

Ps. uciakałbym od stwierdzenia, że ORM to generator kodu.

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

Jakub B.:
Zbigniew Matuszewski:
ale i tak pod względem braku elastyczności frameworki PHP są bite na głowę przez frameworki J2EE, tam na początku poznawania frameworku albo trzeba uważnie przeczytać dokumentację albo fługo wojować z pułapkami jakie stawiają ograniczenia i dziwnymi błędami

Dziwne - ja nie odniosłem takiego wrażenia. Zresztą chcesz powiedzieć, że uważne czytanie dokumentacji to jakaś ekstrawagancja? ;)

W gruncie rzeczy - tak, to jest ekstrawagancja.
Cały świat zmierza w kierunku "lazy programming" - parametry domyślne, wyjątki, struktury dynamiczne/XML, dynamiczny SQL, funkcje lambda itd...Piotr Likus edytował(a) ten post dnia 17.09.09 o godzinie 15:48
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Jakiego frameworka używacie

Piotr Likus:
Cały świat zmierza w kierunku "lazy programming" - parametry domyślne, wyjątki, struktury dynamiczne/XML, dynamiczny SQL, funkcje lambda itd...

skąd ta teza? bo ja jakoś widzę, ze świat zmierza w stronę coraz lepszych dokumentacji (co nie znaczy większych) np. w postaci modeli, które są daleko lepsze od prozy i faktycznie nie jest to 200 stron na developera a dużo mniej.

konto usunięte

Temat: Jakiego frameworka używacie

Jarek Żeliński:
Piotr Likus:
Cały świat zmierza w kierunku "lazy programming" - parametry domyślne, wyjątki, struktury dynamiczne/XML, dynamiczny SQL, funkcje lambda itd...

skąd ta teza? bo ja jakoś widzę, ze świat zmierza w stronę coraz lepszych dokumentacji (co nie znaczy większych) np. w postaci modeli, które są daleko lepsze od prozy i faktycznie nie jest to 200 stron na developera a dużo mniej.

Mieszasz dokumentację projektową z dokumentacją środowiska programowania. A to dwie zupełnie różne sprawy.
(bo chyba nie masz na myśli automatycznie generowanych struktur klas?)Piotr Likus edytował(a) ten post dnia 17.09.09 o godzinie 15:57
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Jakiego frameworka używacie

Piotr Likus:
Mieszasz dokumentację projektową z dokumentacją środowiska programowania. A to dwie zupełnie różne sprawy.
(bo chyba nie masz na myśli automatycznie generowanych struktur klas?)

no to warto wspomnieć, że dokumentacja może opisywać:
- analizę wymagań i jej wyniki
- specyfikację wymagań
- projekt koncepcyjny systemu
- środowisko itp....

co do generowania struktur klas modelu podobno niektórzy tak robia sam jestem ciekaw skutków...



Wyślij zaproszenie do