konto usunięte

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Witam
Poszukuję instytucji organizującej kursy na ratowników medycznych w województwie pomorskim.
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Poszukaj w oddziałach PCK
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

W tej chwili nie ma czegoś takiego jak kurs ratownika medycznego.
Kwalifikacje ratownika medycznego można uzyskać w wyniku ukończenia studium policealnego 2 letniego, albo studiów licencjackich

Kursy dotyczą jednie zasad udzielania pierwszej pomocy.

Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym wprowadziła jednak podział na

pierwszą pomoc przedlekarską, której udzielać są wini wszyscy
oraz kwalifikowaną pierwsza pomoc, której udzielają "ratownicy", którzy ukończyli specjalny kurs i zdali egzamin przed komisja wojewódzką.

Oba kursy organizuje z pewnością PCK ale także tzw Centra Ratownictwa.
Adam Koźbiał

Adam Koźbiał Właściciel firmy
PROEDUKACJA Adam
Koźbiał

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Jeszcze jest coś takiego jak Prawo Międzynarodowe, które Polska zobowiązała się przestrzegać.
Jeżeli są jakieś Krajowe Akty Prawne o radze Ustawy lub Rozporządzenia lub inne niezgodne z Prawem Międzynarodowym ( Między innymi Prawem Europejskim), to Prawo Krajowe jest bublem prawnym i podlega unieważnieniu w tych przepisach prawnych , w których są niezgodne z Prawem Międzynarodowym.

Proponuję wejść na stronę internetową szkoleń:

http://www.emergencyresponder.pl/

Będzie Pan miał uprawnienia międzynarodowe ważne na całym świecie w Polsce także, honoruje je Unia Europejska i Polska musi także.

Z szacunkiem
ADAM KOŹBIAŁ

E-mail: list@kozbial-consulting.pl
Grzegorz Malinowski

Grzegorz Malinowski właściciel
e-konferencje.pl
szkolenia24h.pl i
współwłaśc...

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

zapraszam na

http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_medyczne/Grzegorz Malinowski edytował(a) ten post dnia 08.03.10 o godzinie 12:09
Szymon Kozłowski

Szymon Kozłowski Koordynator
regionalny, trener,
Polska Grupa
Ratownictwa ...

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Adamie: a czymże różni się kurs/szkolenie polecane przez Ciebie od kursów i szkoleń oferowanych przez wszystkie inne firmy i jednostki szkoleniowe?
Cóż to za międzynarodowe uprawnienia?

Pozdrawiam!Szymon Kozłowski edytował(a) ten post dnia 25.09.08 o godzinie 18:05
Adam Koźbiał

Adam Koźbiał Właściciel firmy
PROEDUKACJA Adam
Koźbiał

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Szymon Kozłowski:
Adamie: a czymże różni się kurs/szkolenie polecane przez Ciebie od kursów i szkoleń oferowanych przez wszystkie inne firmy i jednostki szkoleniowe?
Cóż to za międzynarodowe uprawnienia?

Pozdrawiam!


Ogólna charakterystyka instytucji, która jest odpowiedzialna ze szkolenia, które osobiście przypadły mi do gustu.

Emergency First Response z siedzibą w Bristolu, jest szybko rozwijającą się międzynarodową organizacją szkolącą w zakresie Pierwszej Pomocy (CPR, AED), która skupia ponad 31 tysięcy instruktorów na całym świecie i posiada siedziby na wszystkich kontynentach. Organizacja bazuje na 36-letnim doświadczeniu w przygotowywaniu materiałów edukacyjnych, prowadzeniu kursów i szkoleń. Kursy Emergency First Response cieszą się szeroką ogólnoświatową akceptacją. Wszystkie programy i materiały edukacyjne są tworzone w oparciu o standardy opieki nad pacjentami, publikowane przez American Heart Association Guidelines 2005 Standards for Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care oraz za zgodą Basic Life Support (BLS) Working Group of the International Liaison Committee on Resuscitation (ILCOR). ILCOR jest międzynarodową grupą standaryzującą, reprezentującą większość światowych organizacji zajmujących się resuscytacją.

To jest drobny wycinek z katalogu dotyczącego szkoleń EFR

... Care (Wstepna Pierwsza Pomoc - RKO), oraz Secondary Care (Drugorzedna
Pierwsza Pomoc), sa zgodne z protokołami i wskazówkami grupy roboczej Basic
Life Support (BLS) miedzynarodowego komitetu doradczego International
Committee on Resuscitation (ILCOR). Grupa ta reprezentuje najwieksze, uznane
globalnie organizacje zajmujace sie resuscytacja, m.in.: American Heart Association
(AHA), Australia Resuscitation Council (ARC), European Resuscitation Council
(ERC)
, Heart nad Stroke Foudation of Canada (HSFC), New Zeland Resuscitation
Council (NZRC), Council of Latin America For Resuscitation (CLAR), Resuscitation
Councils of Southern Africa (RCSA). ...

- celowo podkreśliłem jedną organizację tłustym drukiem;

Wszystko można przeczytać na:

http://emergencyresponder.pl

Przedstawiam małą informację na temat instytucji, którą podkreśliłem tłustym drukiem:

Europejska Rada Resuscytacji (ERC ang. European Resuscitation Council) – europejska organizacja zajmująca się opracowywaniem jak najskuteczniejszych i najbardziej praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych. Organizacja powstała w 1988 i skupia przedstawicieli różnych gałęzi medycyny. Jej polskim przedstawicielem jest Polska Rada Resuscytacji, która powstała w 2001 roku (zarejestrowana w 2002) z siedzibą w Krakowie. W 1992 ERC była współzałożycielem
ILCORu.

Na tym bym zakończył międzynarodowy charakter tych szkoleń, jak i uprawnień.


Co do szkoleń krajowych, jeżeli są zgodne z Europejska Rada Resuscytacji (ERC), teoretycznie różnic nie powinno być.

Szkolenia EFR według mojej subiektywnej opinii są szkoleniami bardzo wartościowymi dlatego bardzo je polecam.

Z szacunkiem
ADAM KOŹBIAŁ

E-mail: list@kozbial-consulting.plAdam Koźbiał edytował(a) ten post dnia 27.09.08 o godzinie 08:30

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Osobiście też polecam szkolenia EFR,
Zawsze do szkoleń okresowych wynajmuję instruktora pierwszej pomocy pomocy przedmedycznej właśnie z EFR

rzeczowe, treściwe i zapadające w pamięć
Szymon Kozłowski

Szymon Kozłowski Koordynator
regionalny, trener,
Polska Grupa
Ratownictwa ...

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Witam ponownie

Dzięki za opis

Moim pytaniem chciałem wywołać jedynie dyskusję, nt. tzw. "europejskich" lub "międzynarodowych" uprawnień po szkoleniach pierwszej pomocy

Większość instytucji prowadzących szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przekazuje treści zgodne z wytycznymi ERC lub AHA, ale żeby od razu używać słów "międzynarodowe uprawnienia" itp. - to chyba lekka przesada...

Reasumując - nie powinienem się wypowiadać o samych szkoleniach EFR, gdyż w takowych nie uczestniczyłem.
Skoro program zgodny jest z wytycznymi ERC/AHA to zapewne są one dobrze prowadzone.

Mogę jednak wydać opinię, że użycie wielu anglojęzycznych nazw i zwrotów to jedynie chwyt marketingowy.

Muszę się zastanowić nad wprowadzeniem ich u mnie, bo jak widzę działa :P hehehe <joke>

Pozdrawiam!

P.S. Marek: nie chcę wywoływać tu na ten temat burzy, ale nie ma czegoś takiego jak "pierwsza pomoc przedmedyczna"Szymon Kozłowski edytował(a) ten post dnia 22.01.09 o godzinie 10:42

konto usunięte

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

.Mariusz Ostrowski edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 00:52
Patryk Kołosowski

Patryk Kołosowski Instruktor EFR,
Paintball,
Survival,
Kajakarstwo,

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Witam

Jestem instruktorem EFR i prowadzę szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej ( z naciskiem na słowo przedmedycznej - gdyż aktualnie pomocy w karetkach udzielają ratownicy medyczni a nie lekarze)

Jeśli chodzi o standardy i zakres szkolenia to wszystkie wymienione na forum powinny się opierać o założenia Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds Resuscytacji (ILCOR). Organizacja ta co 5 lat wydaje nowe wytyczne, które opracowane są na podstawie wieloletnich badań.

Osobiście posiadam certyfikaty AHA i EFR oraz szkolenie PCK jednak materiał dydaktyczny jaki został mi przedstawiony na pierwszym miejscu stawia EFR i dlatego zostałem instruktorem tej organizacji. Polecam w 100 % szkolenia tej organizacji gdyż to jedyna organizacja, która bierze pod uwagę choćby zalecenia regionalne co do szkolenia.

Zapraszam wszystkich chętnych na http://rekreacyjnie.pl

P.s Poza tym odpowiem na wszelkie zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy.

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Prowadzę kursy EFR pierwszej pomocy
oraz kursy na instruktorów EFR

zapraszam na http://activebhp.pl

konto usunięte

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Temat kursów pierwszej pomocy odzywa się co jakiś czas.

Jako osoba prowadząca kursy pierwszej pomocy i współpracująca z różnymi środowiskami dydaktycznymi w tej materii pozwolę sobie trochę wyjaśnić pewne kwestie tej dyskusji.

1. Pierwsza pomoc - tyle wystarczy. Dodawanie słowa przedmedyczna niekiedy może być mylne ponieważ niektóre szkoły teorii pierwszej pomocy uważają bandaż (opaskę dzianą) za materiał medyczny. Inny przykład osoby, które ukończyły Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (zauważcie nie ma słowa przedmedycznej) mogą podawać tlen, który niepodważalnie jest środkiem medycznym. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - jedyny, kurs który daje w Polsce uprawnienia - tytuł Ratownika. (nie mylić z Ratownikiem Medycznym) zresztą Robert Polak o tym już pisał. Przedlekarskie określenie jest lepsze, ale też nie do końca, ponieważ Co powiedzieć w sytuacji kiedy wezwaliśmy Pogotowie Ratunkowe i przyjedzie zespół bez lekarza :). Jest to według ustawy o PRM z 06.09.2006 r. wielce prawdopodobne. Resume Pierwsza pomoc wystarczy.

2. Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy rzeczywiście PCK robią, ale tylko dla członków Grup Ratowniczych PCK. jest kilka tylko w całej Polsce instytucji i firm, które ten kurs robią, jednak jest on dość drogi ok 1200 zł/os.. Firm tych według mojej wiedzy, które taki kurs robią jest ok 5-6. Mogę dać namiar na każdą z nich jeśli ktoś potrzebowałby.

3. Uprawnienia "europejskie", uprawnienia "światowe", uprawnienia "krajowe". Z całym szacunkiem dla wszystkich herosów walki o lepszy i bezpieczniejszy świat (mam na myśli osoby uczące pierwszej pomocy) Nie jest to bynajmniej ironia, ba sam niejako naukę pierwszej pomocy uważam za pewnego rodzaju misję. Nie znam środowiska EFR, ale większą wiarygodność mają dla mnie instytucje, które mają naukowo - praktyczne podejście do zagadnień medycznych i pierwszopomocowych. Mam na myśli ERC (Europejską Radę Resuscyatcji) oraz jej oddział narodowy w Polsce - Polską Radę Resuscytacji http://prc.krakow.pl czy AHA (Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne).
Wskazanie robię jednak na wytyczne ERC, ponieważ uwzględniają one mentalność społeczeństwa europejskiego. W Europie wytyczne AHA przeżywają pewną dewaluację, w kilku powodów, ale to myślę nie miejsce na taką dyskusję.
Ładną laurkę wystawił Adam Koźbiał EFR, jednak ja tego nie kupuję, ponieważ jest ona dla mnie nie do końca sprawdzona.

4. Gdzie i jaki kurs pierwszej pomocy, co brać pod uwagę jeśli chodzi o wybór jednostki szkolącej.
Gdzie w wielu firmach w Polsce. Jeśli chodzi o rodzaj kursu pierwszej pomocy, to jest to zależne od tego czy oczekujemy podstaw pierwszej pomocy, czy czegoś więcej niż podstawy. Firmy szkoleniowe proponują szkolenia według różnych programów. od 5 godzin do 16-20 godzin. Przed przystąpieniem do współpracy z firmą warto sprawdzić jakimi programami szkoleniowymi dysponują, czy są elastyczni - czy potrafią polecić nam program zgodny z naszymi oczekiwaniami. Warto sprawdzić kompetencje i doświadczenie kadry dydaktycznej. Pamiętajcie, iż to, że ktoś jest lekarzem pracującym w Pogotowiu ratunkowym, czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie oznacza, że będzie dobrym instruktorem pierwszej pomocy. Czasami instruktor pierwszej pomocy z organizacji pozarządowej zajmującej się szkoleniami z pierwszej pomocy będzie lepszym wykładowcą. Choć to nie reguła. Zapytajmy o referencje. Porozmawiajmy z firmami dla których firma szkoleniowa robiła kursy.
Te wszystkie działania są czasochłonne, jednak jeżeli zależy nam na rzetelnym kursie to warto trochę pofatygować się. Chyba, że zależy nam na zaświadczeniu, aby PIP się nie czepiał.

A i warto zapytać czy po szkoleniu dostaniemy jakieś materiały. Zawsze można poprosić firmę szkoleniową, aby nam je pokazała, bo to też dobrze o firmie szkoleniowej świadczy.

I może jeszcze jedno nie zawsze cena wysoka świadczy o wysokiej jakości szkolenia. Znam firmy, których cena powala z nóg ja jakość ich szkoleń jest słaba.

Widzę, że co niektórzy reklamują swoje firmy więc pozwolę sobie również to uczynić:
http://centrumaltum.info
http://altum.info
Prowadzimy, nie tylko kursy z zakresu pierwszej pomocy.

Dużo napisałem jak na jeden raz, ale może choć jednej osobie pomoże to wybrać odpowiednią firmę szkoleniową lub rozjaśni temat pierwszej pomocy.
Aleksandra P.

Aleksandra P. Koordynator ds.
Ochrony Zasobów

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Kilka lat temu najlepsze kursy na ratowników (tzw. PRZEDmedycznych, nie medycznych) organizowane były przez Akademie Medyczne. Ukończyłam cykl szkoleń tego typu w Centrum Medycyny Katastrof AM w Warszawie i jestem bardzo zadowolona zarówno z poziomu kadry jak i ilości oraz sposobu przekazywania wiedzy. Moim zdaniem to najlepszy w Polsce ośrodek, w którym można się szkolić w tym kierunku - jest gwarancja, że wykładowcy są prawdziwymi fachowcami, a nie tylko biznesmenami z certyfikatem.
Teraz nieco zmieniła sie nomenklatura uczelni ale chodzi o to samo:

http://www.cmkp.edu.pl/str/kursy.php?kat=217&rok=2009&...

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Sławomir M.

Sławomir M. zmiany, zmiany,
zmiany.....

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Byłem na takim kursie w zeszłym tygodniu a przeprowadzał go pan Adam Maciej Pietrzak - naprawde polecam

konto usunięte

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Kilka lat temu najlepsze kursy na ratowników (tzw. PRZEDmedycznych, nie medycznych) organizowane były przez Akademie
Medyczne. Ukończyłam cykl szkoleń tego typu w Centrum Medycyny Katastrof AM w Warszawie i jestem bardzo zadowolona zarówno z poziomu kadry jak i ilości oraz sposobu przekazywania wiedzy. Moim zdaniem to najlepszy w Polsce ośrodek, w którym można się szkolić w tym kierunku

Tak jeśli ktoś ma wiedzę fachową i chciałby podnieść jej poziom.

- jest gwarancja, że wykładowcy są
prawdziwymi fachowcami, a nie tylko biznesmenami z certyfikatem.

Od ratownictwa i medycyny ratunkowej na pewno. od pierwszej pomocy nie zawsze, choć kilku profesorów czy doktorów n. med. znawców tematu pierwsza pomoc znam i zawsze ich cytuję np. prof. Andres

Co do biznesmenów z certyfikatami to i wśród fachowców wysokich od ratownictwa z górnej półki są oni. Bardzo łatwo po chwili rozmowy odkryć, że ktoś nie wie co to pierwsza pomoc. Taka osoba będzie mówiła, że jest tylko jego szkoła/procedura pierwszej pomocy, którą on naucza, bo takiej się nauczył i już. Będzie używał za dużo medycznych sformułowań, nie będzie potrafił przetłumaczyć z kursantom prostym językiem pewnych zależności np. anatomicznych, ponieważ wyuczył się tylko regułek na pamięć i je odklepuje. itd.

pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy wiedzy z zakresy pierwszej pomocy i ratownictwa.
Miłosława K.

Miłosława K. główny specjalista
ds. BHP, inspektor
ppoż,

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

A jeżeli osoba chciałaby prowadzić szkolenia to czy wystarczy kurs kwalifikowany?
Aleksandra P.

Aleksandra P. Koordynator ds.
Ochrony Zasobów

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Sławomir Madzikowski:
Byłem na takim kursie w zeszłym tygodniu a przeprowadzał go pan Adam Maciej Pietrzak - naprawde polecam


owszem, zgadzam się, Pietrzak jest w tym świetny!

konto usunięte

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

Niestety kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy nie wystarczy, ponieważ nie ma w nim elementów dydaktyki ratowniczej oraz metodyki prowadzenia zajęć, taką jak mają ratownicy medyczni w swojej szkole/na swoich studiach lub jaką uczą się ludzie z organizacji pozarządowych, zajmujący się nauczaniem pierwszej pomocy. PCK (instruktor pierwszej pomocy), ZHP (Instruktor Harcerskiej Szkoły Ratownictwa), PRR /PRC/ (instruktor BLS/AED, EFR -instruktor EFR)- to oczywiście jedno podejście odnośnie interpretacji, kto może.

Inne według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z września 2006 r. mówi, że nauczać pierwszej pomocy mogą.

1. Lekarze (z przygotowaniem pedagogicznym)
2. Pielęgniarki (z przygotowaniem pedagogicznym)
3. Ratownicy Medyczni (z przygotowaniem pedagogicznym
4. Nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem /choć do tej pory nikt w MEN i MZ nie wie jakie to przygotowanie ma być.
Jednak jeśli mowa o powyższych grupach, to i tak mowa o nauczaniu w szkole, ponieważ od 01.09.2009 według ustawy o PRM zajęcia z pierwszej pomocy mają być wpisane w siatkę godzin szkolnych.

Jednym słowem w nie ma w Polsce ustawy, która by określała kto może a kto nie może nauczać pierwszej pomocy np. pracowników firm, urzędników i inne osoby zainteresowane podniesieniem swoich kwalifikacji z tego zakresu.

Kiedyś pewien urzędnik odpowiedział mi tak "To od pracodawcy zależy, kogo on zatrudni do przeszkolenia pracowników, to pracodawca bierze poniekąd odpowiedzialność, za to komu zleca szkolenie. Zleci niekompetentnej firmie, będzie miał niekompetentnie przeszkolonych pracowników." Dopóki nie wydarzy się wypadek i nie trzeba będzie udzielać komuś pomocy, to jest dobrze.

Ze swojego kilkuletniego doświadczenia z nauczania pierwszej pomocy wiem, iż nawet najzdolniejszy kursant, który wykonywał również na egzaminie, czyli w sytuacji podwyższonego stresu, czynności pierwszopomocowe, czy ratownicze i robił to bardzo dobrze może zawieść w realu.

Podsumowując jeśli skończy ktoś Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (66 godzinny kurs) będzie czuł się na siłach do nauczania innych na kursach 5,10 czy 15 godzinnych, to nikt mu tego nie zabroni niestety.

Jak do tematu kontroli podchodzi PIP, NIK i inne organy kontrolne kompetentne do kontroli z tego zakresu wiem jedno nie wielu w tych instytucjach jest kontrolujących, którzy mieliby o tym duże pojęcie. Mówię oczywiście na podstawie swoich doświadczeń.Artur Lipowicz edytował(a) ten post dnia 28.01.09 o godzinie 15:50
Anna Kawalec

Anna Kawalec dom dziecka
Oruro/Boliwia-można
pomóc:
katarzynaop@gmail...
.

Temat: Kurs ratownika medycznego - gdzie?

"Jednak jeśli mowa o powyższych grupach, to i tak mowa o nauczaniu w szkole, ponieważ od 01.09.2009 według ustawy o PRM zajęcia z pierwszej pomocy mają być wpisane w siatkę godzin szkolnych."

wiesz coś więcej na ten temat?

Następna dyskusja:

Pierwsza pomoc przedlekarsk...




Wyślij zaproszenie do