Sebastian K.

Sebastian K. wszechstronny
inżynier

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Mam muzyke zrobiona na AMIDZE 600 (program protracker lub oktamed) nie pamietam dokłądnie w tej chwili. Ma ktoś pomysł jak to przenieść na PC? W chwili obecnej nie mam AMIGI a zostały mi dyskietki z AMIGI (chyba).

Są moze jakieś emulatory tych programów?

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Jeżeli pliki masz na dyskietkach to jedynym sposobem aby odczytać ich zawartość, nie posiadając Amigi jest sprzętowy kontroler stacji dyskietek o nazwie Catweasel.
http://www.vesalia.de/e_catweaselmk4.htm

Ewentualnie można podesłać dyskietki do posiadacza klasycznej Amigi, który przeniesie te pliki np. na CD lub podeśle poprzez e-mail.Grzegorz Z. edytował(a) ten post dnia 15.03.08 o godzinie 12:25
Zbigniew G.

Zbigniew G. Administrator
Systemów
Informatycznych

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Grzegorz Z.:
Jeżeli pliki masz na dyskietkach to jedynym sposobem aby odczytać ich zawartość, nie posiadając Amigi jest sprzętowy kontroler stacji dyskietek o nazwie Catweasel.
http://www.vesalia.de/e_catweaselmk4.htm
A jak to zrobić samemu bez sprzętowego kontrolera?

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Właśnie sęk w tym, że bez sprzętowego kontrolera za bardzo się nie da.
Pecet (na standardowym kontrolerze) nie potrafi przeczytać innych dyskietek niż swoje. To nie Amiga, która bez problemu czytała swoje dyskietki, peceta, Maka, itd.

Posiadając jakąkolwiek Amigę można jej użyć jako "stacji dyskietek" i łącząc przez port szeregowy z pecetem przenieść te dane.

Jest co prawda jeden sposób aby zawartośc amigowych dyskietek przenieść na peceta bez Amigi czy sprzętowego kontrolera, ale do tego w pececie konieczna jest obecność dwóch wewnętrznyhc stacji dyskietek. Stacje muszą być na tym samym kablu - nie mogą to być urządzenia USB.
Wtedy można użyć programu adfread
http://www.winuae.net/files/adfread-1.1.zipGrzegorz Z. edytował(a) ten post dnia 15.03.08 o godzinie 14:12
Zbigniew G.

Zbigniew G. Administrator
Systemów
Informatycznych

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Wystarczą dwie stacje dysków na jednym kablu czy są jeszcze jakieś warunki do spełnienia? Drugą stację dysków pożyczę od Rodzeństwa. :-) Dziękuję za rozwiązanie.

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Ze sprzętowych to tylko te dwie stacje.
Reszta to wymagania programowe.
Wszystko jest w readme dołączonym do tego programu.
Paweł K.

Paweł K. Time Solutions / VP
of Sales

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

aż z ciekawości ściągnąłem ten programik, żeby podejrzeć plik readme i dowiedzieć jak to cudo działa. jedna rzecz mnie zastanawia - dane z amigowej dyskietki kopiowane są na pc'towego flopa do pliku *.adf . Skoro kopiowane są do pliku to co stoi na przeszkodzie, że miejscem docelowym nie może być twardy dysk? tak z czystej ciekawości pytam...

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Do tej grupy są zapisani ludzie, którzy dysponują dużo większą wiedzą w zakresie amigowej elektroniki, ale mimo wszystko postaram się odpowiedzieć.

Problem z dyskietkami wynika z konstrukcji samego kontrolera stacji dyskietek w pecetach. Nie zmienił się on od czasów ich powstania i jest na tyle ograniczony, że potrafi obsługiwać tylko i wyłącznie dyskietki z 9 sektorami na każdą z 80 ścieżek (numerowanych od 0 do 79).
Amiga natomiast miała błyskotliwie zaprojektowany kontroler, którego obsługa była w całości sprawowana przez system (czy to w pamięci ROM czy też umieszczony na dysku) - dzięki temu mógł on zapisywać dowolną liczbę sektorów na ścieżkę. Domyślnie było to 11 ale wystarczył odpowiedni plik device+handler aby odczytywać dowolny format dyskietek: pecetowy, macintoshowy czy jakikolwiek inny.
Niewielki problem jedynie stanowiły makowe dyskietki DD, które były zapisywane ze zmienną prędkością obrotu uzależnioną od pozycji głowicy (to rozwiązanie dawało większą pojemność na takich dyskietkach). Amiga zapisywała takie dyskietki ze stałą prędkością co nieznacznie zmniejszało ich pojemność, ale były one odczytywalne na Macintoshu.
Dzięki możliwości dowolnego sposobu formatowania tworzono także "sterowniki" umożliwiające umieszczenie 1.2MB danych na dyskietce DD i oczywiście 2x więcej, czyli prawie 2.5MB na HD. Pecetowe dyskietki po wsze czasy są skazane na 720kb/DD i 1.44MB/HD. Nic tego nie zmieni, bo jak pisałem pecetowy kontroler fizycznie nie potrafi obsłużyć innego rozmieszczenia sektorów/ścieżkę.

W związku z tym odczytywanie dyskietki amigowej nie jest zwykłym "zgraniem dyskietki na dysk". Wspomniane wcześniej oprogramowanie jest sprytnym kawałkiem softu, który "sprzęga" obie stacje dyskietek - dlatego konieczność posiadania 2 na jednej taśmie. Umożliwia to nie tyle odczyt, co przeniesienie zawartości jednej dyskietki (amigowej) na drugą - pecetową.
Cała operacja musi się odbywać w zakresie kontrolera czyli pomiędzy stacjami dyskietek, ponieważ kontroler nie jest w stanie poprawnie wysłać danych z dyskietki innej jak peceowa "na zewnątrz" czyli np. na twardy dysk.

Dopiero po przeniesieniu danych na dyskietkę pecetową (9 sektorów na ścieżkę) możliwy jest jej "zwykły" odczyt i przegranie pliku adf na dysk czy dowolne inne miejsce.

Zaznczam, że dyskietka sama w sobie nie jest jakaś specjalna "amigowa" czy coś takiego - są to te same dyskietki 3.5 cala - jedynie sposób jej sformatowania jest inny.Grzegorz Z. edytował(a) ten post dnia 05.05.08 o godzinie 21:01

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Może to się komuś przyda:
http://jope.fi/drives/
Proste i szybkie mody napędów :)

Edit:
Poza tym na ostatnim AmigaForever 2009
jest soft do przerzucania plików pomiędzy ami a pc.Marcin B. edytował(a) ten post dnia 02.09.09 o godzinie 14:59

konto usunięte

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Ja moduły z dyskietki amigowskiej przenosiłem bez problemu ale na starym PC był to bodajże 486 i w BIOSie miał możliwość przestawienia z 1,4MB na 720 KB i to wystarczyło aby spokojnie zgrać pliki. Wnowych PC nie ma już takiej opcji w BIOS ale piszę o tym bo może masz akurat gdzieś na strychu starego PC :)
Andrzej Bugajny

Andrzej Bugajny Programista, Mobimax

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

Takim najprostszym rozwiązaniem to sformatować dyskietkę na Amidze na 720 KB.
Jest do tego driver PC0 na Amidze. Jeśli go nie ma w drivers/ to trzeba go przerzucić ze Strages/ do drivers/ o ile nie pomyliłem nazwy katalogu.

Oczywiście trzeba mieć jakiegoś peceta, który ma zamontowaną stację - co obecnie jest co raz rzadziej spotykane.

Drugi sposób to kabelkiem przez port szeregowy. W google można znaleźć mnóstwo informacji na ten temat.

Polecam odwiedzić największy polski portal amigowy: http://ppa.pl
Ten site to skarbnica wiedzy o Amidze. Nawet jeśli tam nie znajdziesz
tego co szukasz (w co wątpię) to zawsze możesz zapytać na forum.
Piotr Sus

Piotr Sus IS Senior Manager,
Desktop Engineering

Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?

A ja pamiętam, że formatowałem dyskietke 1.44 jako 720 pod DOSem. Podawałao się liczbę sektorów czy coś takiego.
Zaklejałem też dziurkę, ale już niedokładnie pamietam.Piotr Sus edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 12:24

Następna dyskusja:

Rola muzyki w świecie amigi




Wyślij zaproszenie do