Renata Terlecka

Renata Terlecka architekt krajobrazu

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Witam wszystkich
Temat ten jest wielokrotnie powielany na różnych forach, ale jak do tej pory nie znalazłam dobrego artykułu ani tutoriala dokładnie tłumaczącego jak zrobić stronę w PS.
Chodzi mi głównie o cięcie grafiki, jak to się powinno profesjonalnie robić, na jakie kawałki, na co zwrócić uwagę.
Jak zrobię już główny projekt strony to jak się dalej wykonuje podstrony. Czy muszę otwierać wszystko w nowym pliku i znowu oddzielnie ciąć czy wystarczy dodać nowy element?
Mam gotową stronę i co dalej jeśli nie znam html?
Czy tekst na stronę piszemy w Psie czy w innym programie generującym kod html?
Tomasz Kargól

Tomasz Kargól IT Engineer, Aldec
ADT

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

wystarczy używać grup, w które wrzucisz sobie poszczególne layery, chcąc robić podstrone, zmieniasz pokazywanie danej grupy i tworzysz sobie kolejną z informacjami, które mają się znaleźć na danej podstronie itd. przynajmniej ja tak robie....

Następnie sobie wycinam konkretne kawałki (możesz użyć slice toola do zaznaczenia) albo poprostu zapisać sobie do jpg/gif koncowy wyglad strony oraz podstron i zaznaczeniem wycinać elementy, które Cię interesują.

Tekst pisany w photoshopie ? hmmmm raczej wole notepada++ zarówno do tekstu jak i do kodu ... ;)

Ps służy mi tylko do stworzenia grafiki

a tak aąłkowiecie na marginesie - jako, że to mój pierwszy post od rejestracji - wszystkim chciałbym powiedzieć : cześć ;)

edit: literówki...Tomasz Kargól edytował(a) ten post dnia 12.01.09 o godzinie 18:09
Dawid Szczepaniec

Dawid Szczepaniec właściciel gr4.pl

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

no niestety, ale jak chcesz robić stronki www, lub zrobic stronke www na własnej grafice, no to obawiam się, że bez znajomości podstaw HTML'a nie zrobisz nawet kroku

wiesz dlaczego nie ma żadnego dobrego tutoriala do cięcia grafiki? bo kazda grafika jest inna (z założenia powinna być), do każdej podchodzi się inaczej i każdy cutter może pociąć tą grafikę na inny sposób, a efekt końcowy będzie taki sam :)

mając już podstawy języków programowania stron www będziesz w stanie sama wymyślić jak pociąć stronę, żeby było dobrze, bo będziesz wiedziała jakie elementy potrzebujesz i w jakich wielkościach..

pozostaje zatem tylko życzyć powodzenia :)
Anna N.

Anna N. Wszystko jest
możliwe. Niemożliwe
po prostu wymaga
więcej...

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Renato,
miałam podobny problem, przygotowałam layuot stronki w PS i szukałam info jak go rozsądnie pociąć. Znalazłam dużo ciekawych tutoriali i filmików w sieci jak to należy zrobić. Polecam też Photoshop CS3 razem z oficjalnym podręcznikiem, tam ten temat chyba też jest omówiony.
Generalnie grafikę pocięłam, wyeksportowałam do html używając do tego celu odpowiednich narzędzi PS, ale finalnie i tak stronkę na bazie mojego layout zrobił mi znajomy informatyk ;)
I tutaj zgadzam się z Dawidem, że niestety bez znajomości html staniesz w miejscu, tak przynajmniej było w moim przypadku. Chęci były ogromne ale pewnych umiejętności brak ;)

Mam na kompie jeszcze filmiki i tutoriale z zakresu tego tematu, jesli chcesz to mogę ci powysyłać, ale proponuje bezpośrednią współprace z osobą doświadczoną w tym temacie, która na bazie Twojego projektu pokaże Ci krok po kroku jak to należy zrobić.

pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Odradzałbym korzystanie z generowania HTMLi przez photoshopa. Zostawia bardzo duzo śmieci w kodzie.

Zgadzam się w 100% z postem powyżej. HTMLa i CSSa trzeba się pouczyć żeby samemu/samej zaprojektować i później złożyć projekt strony www. Ja w razie potrzeby zawsze zatrudniam do tego jakiegoś podwykonawcę, który zrobi mi to porządnie.
Anna Adamczyk

Anna Adamczyk Redaktor naczelny,
spec od grafików i
programistów, a w
o...

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

hej, myślę, ze mam dla Was miłą niespodziankę. Dajemy za darmo całe wydania naszych magazynów
http://media.software.com.pl/sdj/pl/Software_wydawnict...
Dawid Szczepaniec

Dawid Szczepaniec właściciel gr4.pl

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Maciej Mach:
Odradzałbym korzystanie z generowania HTMLi przez photoshopa.


no a dodatkowo wszystko na tabelkach..
Piotr Ż.

Piotr Ż. Director of UX EMEA

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Dawid (idek) Szczepaniec:
Maciej Mach:
Odradzałbym korzystanie z generowania HTMLi przez photoshopa.


no a dodatkowo wszystko na tabelkach..

hmm.. jak by to powiedzieć... możne jednak sprawdzicie :)

co nie zmienia faktu ze PS to program pomocny przy projektowaniu layoutu ale nie zrobi tego za Ciebie i co więcej.. trzeba sporo wiedzy by użyć go poprawnie a nie wbijać gwoździe mikroskopem
Łukasz Maj

Łukasz Maj Grafik DTP/grafik
komputerowy

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

tak poszperałem trochę i tutaj znalazłem, całkiem fajny tutorial

http://www.cubereflect.com/web-development/web-page-tu...
Łukasz J.

Łukasz J. Senior Software Test
Engineer

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Imo, cieciem layoutu juz sie powinien zajmowac koder, bo on sobie to najlepiej zorganizuje. Przy wspolpracy jedynie trzeba uwzglednic jego rady dot. optymalizacji projektowania i zachowania odpowiednich standardow.
Łukasz Szczygielski

Łukasz Szczygielski właściciel, F.U.
Łukasz Szczygielski

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

jeśli mogę wtrącić ? PS nie jest programem do tworzenia www. Język www to zupełnie inna para kaloszy. Robienie czegoś z czegoś zupełnie innego moim zdaniem wykracza poza jakąkolwiek logikę. proponuję poszperać i ściągnąć chociażby incomedia website. Prosty program który za Ciebie napisze htmla w którego wstawisz sobie swoją grafikę lub swoje SWFy :) pozdrawiam jeśli chcesz wiedzieć więcej pisz do mnie na priv albo pytaj tutaj :)

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

http://fotograf-olsztyn.pl/ nie mając zielonego pojęcia o HTML stronke skleiciłem w PS i Dreamweaverze. Wiem, że wiele w tym niedoskonałości, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie obrażę się na słowa krytyki. Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Fakt temat się już przewijał wielokrotnie. Wiem po sobie, że najwygodniej umieć sobie zrobić zarówno grafikę jak i napisać do tego html/css. Zupełnie się wtedy inaczej podchodzi do obu tematów.

Gorąco polecam to:
http://www.kurshtml.boo.pl/

Prostą stronkę zrobiłem sobie w tydzień (pisząc kod z ręki). Jak zaczyna wychodzić to i zaczyna wciągać, a wtedy to już idzie szybko naprawdę. Trzeba mieć jednak trochę samozaparcia :)

Mam jednak wrażenie, że często ludzie szukają alternatywy typu "ok dajcie mi coś łatwego, żebym kliknął 3x i będę miał mega cool stronę www" a tak się naprawdę nie da. No chyba, że strona ma wyglądać jak jakiś prosty, beznamiętny blog.

Pnie Krzysztofie Pan chyba zapomniał dodać, o galerii w Lightbox której o ile wiem Dreamweaver sam nie dodaje. A żeby taką mieć jednak podstawy html trzeba znać (mega podstawy ale jednak). A i z Lightbox bywa sporo problemów ale to już inna historia. Druga rzecz to kompatybilność z przeglądarkami... itd. Jest sporo niuansów o których człowiek się dowiaduje z czasem.

Pani Renato... W tworzenie stron trzeba się jednak nieco zagłębić, żeby efekt był przyzwoity(moja prywatna opinia). No ale bez pracy nie ma kołaczy :)

Pozdrawiam.Kacper Piekarniak edytował(a) ten post dnia 23.01.10 o godzinie 01:14

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Kacper Piekarniak:
Fakt temat się już przewijał wielokrotnie. Wiem po sobie, że najwygodniej umieć sobie zrobić zarówno grafikę jak i napisać do tego html/css. Zupełnie się wtedy inaczej podchodzi do obu tematów.

W takim razie prosze zaprezentowac strony ktore sam zaprojektowales/pociales. Byc moze odbiegasz od licznego sztabu ludzi negujacych to co zacytowalem.

konto usunięte

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Nie zauważyłem by ktoś tutaj coś negował ale spoko ^^

Zerknij sobie: http://www.cvstudio.pl/studio4/ (na szybko index + css do wglądu wrzuciłem)
http://www.time-shop.pl/ (wizytówka internetowa)

Mało tego bo webmasterem z zamiłowania i z zawodu nie jestem. Ale jak coś potrzebuje to sobie zrobię, a i dorobić od czasu do czasu można jeśli ktoś potrzebuje czegoś co bazuje na samym html, css i flash(bez ActionScript).

Co do samych projektów www to możesz sobie sprawdzić w portfolio wchodząc na mój profil.

CV studio nowe robię ale mam tak mało czasu, że nie wiem ile to potrwa i kiedy to skończę :)

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Kacper Piekarniak:
Nie zauważyłem by ktoś tutaj coś negował ale spoko ^^

Negują jakoscia prezentowanych prac:)

Twoje ciecie pozostawia wiele do życzenia lecz nie będę sie w to zagłębiał, do czego zmierzam:

Grafik ktory cos tam sobie tworzy jest ograniczony myslą: "jak to potne"

W Twoim przypadku tak jak mowie ciecie ma nie wiele wspolnego z cieciem/kodowaniem :) tego mam nadzieje nie zaprzeczysz.

Podkreślę gdyż wiele uzytkownikow tego serwisu tego nie pojmuje iz MOIM ZDANIEM, grafik podczas zmagania sie z jakims tam szablonem graficznym winien totalnie zapomniec o jakichkolwiek zasadach oraz trendach, możliwościach i ograniczeniach css/html/ajaxa/js etc etc..

Jest to dluzszy temat, wiadomo rozróżniamy projekty komercyjne i nie komercyjne - bez offtopa :)

Uważam ze Hydraulik powinien zajmować się cieknącymi rurami - stolarz heblowaniem.

Robienie czegoś na pól gwizdka totalnie mija się z celem.

konto usunięte

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Fajnie temat się rozkręcił i myślę, że mały offtop nie zaszkodzi :)

Odbijam piłeczkę...

1. W takim razie co jest nie tak z cięciem tych layoutów? Bom ciekaw. Oprócz tego, że grafikę można pociąć do kawałków wielkości 2x2 px, bardziej skompresować itd. tylko pytanie brzmi po co? Skoro łącza są w dzisiejszych czasach wystarczająco szybkie by spokojnie radzić sobie z większymi partiami grafiki. Spasowanie jest dobre. Na przeglądarkach IE7,8 (6 chyba tez o ile pamiętam), Opera, Firefox, Safari, Chrome wszystko cacy. Kod poprawny (sprawdzane validatorem w3c). Więc?

2. Może pokaż strony ze swoich zbiorów w których pokażesz jak to się faktycznie powinno robić :)

3. Wyjaśnij co znaczy dla Ciebie "pół gwizdka" może. Wydaje mi się że to pojęcie bardzo względne ze względu na to, że każdy ma nieco inne potrzeby. Po co sklep internetowy ma mieć stronę na bajerze skoro chodzi w niej głównie o funkcjonalność i przejrzystość. Wystarczy coś prostego i estetycznego.

I moim zdaniem nie masz racji bo grafik który totalnie puści wodze fantazji przy robieniu layoutu, może zostać z ręką w nocniku bo w którymś momencie się okaże, że do wykonania tego zostanie tylko Flash i od cholery ActionScript o ile w ogóle będzie dało się zrobić to co wymyślił.

Generalnie wiem co masz na myśli. Chodzi Ci pewnie o to, że każdy powinien iść w specjalizację, w kierunek w którym się najlepiej sprawdza/ czuje. Ogólnie, że coś od wszystkiego to jest do niczego.

Tyle że mnie chodzi o to, że posiadanie jakiegokolwiek pojęcia o różnych dziedzinach pomaga. Mam wrażenie, że o ile masz swoje zdanie w tym temacie to chyba nigdy tego sam nie robiłeś :)

pzdr.

EDIT:
Porównanie z hydraulikiem niekoniecznie jest dobre. Bo on też musi pamiętać o układzie mieszkania, ścian i innych rur, materiałach itd.... Chyba nie zaprzeczysz? :)Kacper Piekarniak edytował(a) ten post dnia 09.02.10 o godzinie 19:34

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Tyle że mnie chodzi o to, że posiadanie jakiegokolwiek pojęcia o różnych dziedzinach pomaga. Mam wrażenie, że o ile masz swoje zdanie w tym temacie to chyba nigdy tego sam nie robiłeś :)

pzdr.

Widze ze nie ma sensu ciągnąc tematu, wiec bez riposty. pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

Marcin Pastuszak:
Tyle że mnie chodzi o to, że posiadanie jakiegokolwiek pojęcia o różnych dziedzinach pomaga. Mam wrażenie, że o ile masz swoje zdanie w tym temacie to chyba nigdy tego sam nie robiłeś :)

pzdr.

Widze ze nie ma sensu ciągnąc tematu, wiec bez riposty. pozdrawiam.

uahahha śmiechowo ;D baj baj
Marcin Pawlas

Marcin Pawlas kocham poniedziałek

Temat: Tworzenie strony www w photoshopie

ja umiem malować ściany i wymieniać deski na tarasie ;) to tak apropo hydraulika

Następna dyskusja:

Macie/znacie strony www zr...




Wyślij zaproszenie do