Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Prośba o ocenę logo

"Cokolwiek pomyślisz, pomyśl odwrotnie", Paul Arden, Penguin, 06:
"Jeśli pokażesz komuś swoją pracę i zapytasz, co o tym myśli, pewnie odpowie, że jest w porządku, żeby Cię nie urazić. Następnym razem, zamiast pytać, czy praca mu się podoba, zapytaj, co mu się w niej nie podoba. Być może nie powie tego, co chcesz usłyszeć, ale w ten sposób masz szansę na szczerą krytykę. Prawda boli, ale w dłuższej perspektywie jest lepsza niż poklepywanie po plecach."

Jak powiedział David Eriksson z North Kingdom http://www.northkingdom.com/ wszystko co robisz powinno wynikać z głębi serca. Jeśli spełniasz ten warunek (i oczywiście kilka innych, w tym najważniejszy, szerokie obycie i wszechstronna wiedza), nie potrzebujesz się nikogo pytać o zdanie, jakie jest Twoje logo, sam to będziesz wiedzieć. Zauważ, nikt z tych "wielkich" nie pyta Ciebie o zdanie na temat swojej pracy - nie dało Ci to do myślenia?

Świat wypełniony jest nieudacznikami, dlaczego właśnie Ty chcesz do nich dołączyć?
Pomyśl nad tym wszystkim, gdy następnym razem znów chwycisz za pióro i założysz temat z prośbą o ocenę w temacie :)

P.S. Rozczarowanych treścią przepraszam za podchwytliwy temat :D

______________________________________________________

Update 2012: http://www.goldenline.pl/forum/587838/prosba-o-ocene-l...Marek Mareksy Szewczyk edytował(a) ten post dnia 14.10.12 o godzinie 19:01

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

Hehe:) Właśnie o tym teraz myślałem:) O tej samoocenie i o PRAWDZIE w ogóle. Jest taki pewien element kokieterii w tym pytaniu o zdanie. Z drugiej strony - cóż może bardziej wzbogacić o 'obycie i wszechstronną wiedzę' niż nieustanna konfrontacja tego co nam się dzieje w główce z otoczeniem?
Łukasz Walat

Łukasz Walat Dyrektor Biura
Marketingu
Bankowości
Korporacyjnej,
Credi...

Temat: Prośba o ocenę logo

NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

Łukasz Walat:
NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem
Coż, a ja, chociaż raczej rzadko zdarza mi się zgadzać z autorem tematu, musze powiedzieć, że jest w tym dużo prawdy.
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Prośba o ocenę logo

Łukasz Walat:
NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem
Jakieś kontrargumenty?
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Prośba o ocenę logo

Łukasz Walat:
NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem

Zacznijmy od podstaw: Nie zgadzasz się ze mną, czy osobą Ciebie poprzedzającą?

Wyjaśnienie: chciałem dziś w swojej wypowiedzi zrobić furtkę dla klientów, właśnie takich, jak Ty, ale po głębszym zastanowieniu wycofuję się - skoro klient nie wie, czy to, za co płaci, jest dobre, to jest jeszcze gorszy, niż wykonawca :)

Wracając do Ciebie Łukaszu, jeśli jednak ze mną się nie zgadzasz, to dziwne, bo gdy prosiłem Cię z ciekawości o pokazanie pracy zaakceptowanej w Twoim przetargu po jego zakończeniu, odpisałeś, że dopiero po zakończeniu i po wdrożeniu znaku - mamy dwie różne koncepcje zachowania, czy mi się wydaje?

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

...aby sobie nie zaciemniać myśli i odczuć, nie czytam dogłębnie Waszych wypowiedzi...

LOGO..

Logo wg mnie ma nieść ze sobą jekieś przesłanie..
ma mieć znak .. swoją semantykę i .... adresata ...
adresatami jesteśmy My...
Logo ma nam powiedzieć, kim jest ten "ktoś" .. w tym przypadku
marek mareksy szewczyk@creamteam ...
Spróbuję odczytać najprościej jak potrafię z obrazu,
jaki przesłał nam "mareksy" :

WIDZĘ CO WYOBRAZIĆ TRUDNO.. SIĘGAM , GDZIE WZROK NIE SIĘGA..

...po kilku rozmowach z "mareksym" tak właśnie sobie Go wyobrażam ..
"esencja" z tego taka, że logo mówi swoje ... :)Mira Kamińska edytował(a) ten post dnia 10.11.08 o godzinie 14:28
Łukasz Walat

Łukasz Walat Dyrektor Biura
Marketingu
Bankowości
Korporacyjnej,
Credi...

Temat: Prośba o ocenę logo

marek mareksy szewczyk @ creamteam:
Łukasz Walat:
NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem

Zacznijmy od podstaw: Nie zgadzasz się ze mną, czy osobą Ciebie poprzedzającą?

Wyjaśnienie: chciałem dziś w swojej wypowiedzi zrobić furtkę dla klientów, właśnie takich, jak Ty, ale po głębszym zastanowieniu wycofuję się - skoro klient nie wie, czy to, za co płaci, jest dobre, to jest jeszcze gorszy, niż wykonawca :)

Wracając do Ciebie Łukaszu, jeśli jednak ze mną się nie zgadzasz, to dziwne, bo gdy prosiłem Cię z ciekawości o pokazanie pracy zaakceptowanej w Twoim przetargu po jego zakończeniu, odpisałeś, że dopiero po zakończeniu i po wdrożeniu znaku - mamy dwie różne koncepcje zachowania, czy mi się wydaje?

NIE ZGADZAM się z tezą tematu.
1. Działe artystyczne mogą być tworzone "z wnętrza duszy" i nie wymagać opinii osób trzecich. W rezultacie albo trafią na podatny grunt gawiedzi albo pozostaną w szufladzie lub nastrychu, by po śmierci ich autora uzyskac publiczne uznanie lub nie.
Jesli działa artystyczne sa tworzone na użytek publiczny - arto konsultować pomysły celem uzyskania informacji o ich percepcji u adresatów/użytkowników. Coś w rodzaju różnicy pomiędzy sztuką vs. sztuką użytkową.
2. Co do "powrotu do mnie" - jak sobie wyobrażasz udostępnianie nowo-opracowanego logotypu wraz z innymi rozwiązaniami graficznymi osobom trzecim, przed oficjalnym wdrożeniem?
Nawet badanie percepcji naszych znaków przeprowadzane są przez dedykowane agencje i nie odbywają się "na forum publicznym". Ponadto nie widzę związku z tematem watku.

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

ale dałeś czadu ..
wypowiedź jest tak jasna,że cały "obraz" zaciemniła..
mądrzej już nie mogło być ...
gratuluję słownictwa ..
im bardziej skomplikowane tym bardziej imponuje "gawiedzi"...

Łukasz Walat:
marek mareksy szewczyk @ creamteam:
Łukasz Walat:
NIE ZGADZAM się z zaprezentowanym stanowiskiem

Zacznijmy od podstaw: Nie zgadzasz się ze mną, czy osobą Ciebie poprzedzającą?

Wyjaśnienie: chciałem dziś w swojej wypowiedzi zrobić furtkę dla klientów, właśnie takich, jak Ty, ale po głębszym zastanowieniu wycofuję się - skoro klient nie wie, czy to, za co płaci, jest dobre, to jest jeszcze gorszy, niż wykonawca :)

Wracając do Ciebie Łukaszu, jeśli jednak ze mną się nie zgadzasz, to dziwne, bo gdy prosiłem Cię z ciekawości o pokazanie pracy zaakceptowanej w Twoim przetargu po jego zakończeniu, odpisałeś, że dopiero po zakończeniu i po wdrożeniu znaku - mamy dwie różne koncepcje zachowania, czy mi się wydaje?

NIE ZGADZAM się z tezą tematu.
1. Działe artystyczne mogą być tworzone "z wnętrza duszy" i nie wymagać opinii osób trzecich. W rezultacie albo trafią na podatny grunt gawiedzi albo pozostaną w szufladzie lub nastrychu, by po śmierci ich autora uzyskac publiczne uznanie lub nie.
Jesli działa artystyczne sa tworzone na użytek publiczny - arto konsultować pomysły celem uzyskania informacji o ich percepcji u adresatów/użytkowników. Coś w rodzaju różnicy pomiędzy sztuką vs. sztuką użytkową.
2. Co do "powrotu do mnie" - jak sobie wyobrażasz udostępnianie nowo-opracowanego logotypu wraz z innymi rozwiązaniami graficznymi osobom trzecim, przed oficjalnym wdrożeniem?
Nawet badanie percepcji naszych znaków przeprowadzane są przez dedykowane agencje i nie odbywają się "na forum publicznym". Ponadto nie widzę związku z tematem watku.
Raphaël Pudlowski

Raphaël Pudlowski Freelance Senior
Art&Creative
Director
www.pudlowski.net

Temat: Prośba o ocenę logo

zgadzam się z wypowiedzią :)
problem wielu nieudanych projektów polega na tym, że marketing zamiast mówić konkretnie co jest złe w danym projekcie grafika (aby on je poprawił i dążył do chcianego przekazu/wizji), przetwarza się w wielkiego znawce zagadnień graficznych i estetyki, i podaje swoje zmiany (a tu proszę mi powiększyć logo, tu zmienić kolor...).
Wszyscy wiemy jak to potem wychodzi... Najczęściej jest też tak że po takiej akcji grafik po prostu ma już w d.... projekt i tylko robi kolejne polecenia klienta żeby mieć spokój i byc zapłaconym na końcu...
polecam:
Obrazek
:)

Raphael Pudlowski, freelancer Kraków, reklama, webdesign, print, flash

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

marek mareksy szewczyk @ creamteam:
"Jeśli pokażesz komuś swoją pracę i zapytasz, co o tym myśli, pewnie odpowie, że jest w porządku, żeby Cię nie urazić. Następnym razem, zamiast pytać, czy praca mu się podoba, zapytaj, co mu się w niej nie podoba. Być może nie powie tego, co chcesz usłyszeć, ale w ten sposób masz szansę na szczerą krytykę. Prawda boli, ale w dłuższej perspektywie jest lepsza niż poklepywanie po plecach."

Zawsze pytam "co tu nie gra?" :))
Kasia Polus

Kasia Polus Designer. powiedzmy.

Temat: Prośba o ocenę logo

Raphaël Pudlowski:
problem wielu nieudanych projektów polega na tym, że marketing zamiast mówić konkretnie co jest złe w danym projekcie grafika (aby on je poprawił i dążył do chcianego przekazu/wizji), przetwarza się w wielkiego znawce zagadnień graficznych i estetyki, i podaje swoje zmiany (a tu proszę mi powiększyć logo, tu zmienić kolor...).
Myślę, że każdemu pośrednikowi między grafikiem a klientem przydałyby się zajęcia z filmowej reżyserii. Każdy reżyser jest uczony, że mówiąc aktorowi, że ma się "podrapać po głowie" zamiast "teraz zastanawiasz się nad tym problemem" niszczy film.
Bo przekazując CEL zadania przekazuje się jednocześnie sposób wykonania, wykorzystuje aktorski warsztat a przy okazji nie zabija się aktora bo ten czuje, że działa kreatywnie.
Jak zadanie brzmi "podrap się po głowie" to na 90% zostanie wykonane nie tak jak powinno, niezależnie od ilości poprawek ("ale lewą ręką!" "ale tak dłużej trochę!"). Choć wydawałoby się, że zostało przedstawione wręcz matematycznie. Jednak aktor nie wie czy ma się podrapać bo bohatera zaswędziało, czy myśli nad swoim życiem, czy zastanawia się nad tym czy majtki założył.

Tak samo tu - "powiększ logo" "zrób czerwone"... to kolejna poprawka to pewnie "ale nie aż tak bardzo" i "ale nie takie czerwone".
Bo grafik nie wie po co to robi... to jest główny problem. CEL to klucz do osiągnięcia porozumienia a i przy okazji do trzymania stanu psychicznego grafika na dobrym poziomie :)

---
Co do tematu
Jakiś czas korciło mnie aby wystawić swoją produkcję do oceny. Nie zrobiłam tego do tej pory choć krytyki się nie boję. Teraz już wiem co mnie tak zatrzymywało - po prostu należę do tych "wielkich" :D:D tylko podświadomość o tym wiedziała :)
Łukasz Walat

Łukasz Walat Dyrektor Biura
Marketingu
Bankowości
Korporacyjnej,
Credi...

Temat: Prośba o ocenę logo

kluczowe, by klient dokładnie wiedział co chce osiągnąć - nie musi wiedzieć jak to zrobić - to już kwestia warsztatu grafika

zakładam, że grafik to artysta z zapleczem rzemieślniczym a nie rzemieślnik z żyłką do sztuki

w przypadku projektów np. (re-)brandingowych, graficznych różnej maści, czasem trudno wylistować zamkniętą listę szczegółowych wymagań i trzeba posiłkować się pożądanym wrażeniem, klimatem, czy innym specific flavour; trudno, bo jakby nie patrzeć ocieramy się o sztukę

zadaniem klienta jest przekazać taki zakres informacji, który wywoła u grafika wyobrażenie docelowego efektu - musi on wejść na odpowiednią częstotliwość

jestem w przededniu otrzymania projektów - i już ciekawość mnie zżera :)
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Prośba o ocenę logo

Łukasz Walat:
trudno, bo jakby nie patrzeć ocieramy się o sztukę
Nooo, sztukamięs też ociera się o sztukę :)
zadaniem klienta jest przekazać taki zakres informacji, który wywoła u grafika wyobrażenie docelowego efektu - musi on wejść na odpowiednią częstotliwość
U mnie 2 gigaherca jak by co :)

konto usunięte

Temat: Prośba o ocenę logo

-Mаrсіn F. edytował(a) ten post dnia 08.07.09 o godzinie 14:42
Antoni Górnik

Antoni Górnik art director SZUKAM
PRACY

Temat: Prośba o ocenę logo

Marcin F.:
Grupa zapchała się wątkami typu "hej, oceńcie stronkę; logo spoko?". Na to nie powinno być tu miejsca.

hej nie rozumiem w czym problem
poczatkujacy graficy pytaja doswiadczonych o rade - czemu to nie powinno miec miejsca?
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Prośba o ocenę logo

Antoni Górnik:
Marcin F.:
Grupa zapchała się wątkami typu "hej, oceńcie stronkę; logo spoko?". Na to nie powinno być tu miejsca.

hej nie rozumiem w czym problem
poczatkujacy graficy pytaja doswiadczonych o rade - czemu to nie powinno miec miejsca?
teoretycznie powody są dwa:
1. jak mam wątpliwości fachowe, to pytam fachowca, a nie wszystkich, którzy akurat są w pobliżu.
2. z takiego pytania ogółu wychodzi w większości wiele różnych zdań, podejść czasem sprzecznych, czy wreszcie analizowania nie tego, o co chodziło pytającemu, wiec efekt końcowy niekoniecznie dobry i jasny.
Antoni Górnik

Antoni Górnik art director SZUKAM
PRACY

Temat: Prośba o ocenę logo

1) a gdzie szukac fachowcow jak nie tutaj wlasnie? :P
2) przeciez wiele opinii, nawet sprzecznych i niejasnych, moze przyniesc wieksza korzysc niz wierne podążanie za jednym autorytetem. warunek jest tylko jeden - nalezy je potem samodzielnie, dogłebnie i uczciwie przemyslec
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Prośba o ocenę logo

Dlatego napisałem "teoretycznie" :)
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Prośba o ocenę logo

Antoni Górnik:
1) a gdzie szukac fachowcow jak nie tutaj wlasnie? :P

rozglądnąć się?

Następna dyskusja:

Prośba o ocenę logo




Wyślij zaproszenie do