Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

W trakcie czynności sprawdzających dotyczących zwrotu VAT zostały u klienta (sam sobie prowadził proste rozliczenia) zakwestionowane (i skutkiem tego skorygowane) 2 faktury VAT.

Jedną z nich była faktura wystawiona przez... Biuro Rachunkowe za czynności związane z kontrolą i przygotowaniem dokumentacji do wystąpienia o tenże zwrot :D
Katarzyna P.

Katarzyna P. Najmłodsza księgowa
w Polsce

Temat: Humor audytów podatkowych...

O, ciekawe :D A jaki był powód zakwestionowania tej faktury z biura? :D
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Humor audytów podatkowych...

a ja mam sprzed 3 dni - czynności sprawdzające w us do zwrotu w 25 dni:
Urzędznik: a dlaczego biuro księgowe odlicza fakturę waszą (podatnika od biura księgowego) w grudniu choć faktura jest z listopada?
I co yu zrobić z takim urzędnikiem?
Klient zadzwonił i wpadł w rozpacz.
Oczywiście wszystko się wyjaśniło ale...
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Humor audytów podatkowych...

Sławomir Janiak:
a ja mam sprzed 3 dni - czynności sprawdzające w us do zwrotu w 25 dni:
Urzędznik: a dlaczego biuro księgowe odlicza fakturę waszą (podatnika od biura księgowego) w grudniu choć faktura jest z listopada?
I co yu zrobić z takim urzędnikiem?

zwolnić
:)

Temat: Humor audytów podatkowych...

Kontrola której byłem świadkiem. Kontroler do księgowej: "Tą fakturę mogła Pani zaliczyć w koszty tą również dlaczego tego Pani nie zrobiła? Odpowiedź- "Obawiałam się reakcji US że zostaną zakwestionowane w czasie kontroli". A po jakimś czasie ten sam urzędnik "No to w czasie kontroli wykazaliśmy, że podatnik powinien mieć większy zwrot podatku niż wykazany w deklaracji- ale kontrola".Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 14.02.13 o godzinie 20:21
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Humor audytów podatkowych...

niestety tu nie ma miejsca na śmiech, w rzeczywistości bowiem szloch i zgrzytanie zębów. I prawie wszystko opada

Temat: Humor audytów podatkowych...

Inny przypadek. Był na Goldenline wałkowany . CIT 8 fundacji działalność statutowa nieodpłatna. Pani w US zakwestionowała ujęcie w KUP wydatków na najem lokalu oraz wydatków administracyjnych sfinansowanych z środków własnych fundacji. W interpretacjach podatkowych stoi wyraźnie że takie wydatki są KUP a urzędniczka stwierdziła że nie są to wydatki związane z przychodem gdyż .... fundacja najpierw wynajmuje lokal a dopiero później podejmuje działania w celu znalezienia źródeł finansowania działalności.Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 15.02.13 o godzinie 08:39
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

Sławomir Janiak:
... Urzędznik: a dlaczego biuro księgowe odlicza fakturę waszą (podatnika od biura księgowego) w grudniu choć faktura jest z listopada?
I co yu zrobić z takim urzędnikiem?
Klient zadzwonił i wpadł w rozpacz.
Oczywiście wszystko się wyjaśniło ale...
ale jak teraz wytłumaczyć klientowi że niekompetentny był urzędnik a nie biuro...

zawsze jakaś podejrzliwość po stronie klienta pozostaje, że skoro "urząd się czepił" to jednak coś było nie tak.

Myślę (całkiem poważnie) że za tego typu reakcję urzędnika należało by się firmie księgowej odszkodowanie od US z tytułu podważenia autorytetu u klienta (tak tak - to konkretny i być może wręcz wymierny spadek wartości goodwill'u biura).
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Humor audytów podatkowych...

urzędnik też człowiek
tylko, że za jego błędy my zawsze odpowiadamy przed klientem
Piotr S.

Piotr S. radca prawny

Temat: Humor audytów podatkowych...

Mi się podobało sformułowanie "Urzędznik" u Sławomira. Proponuję je nieco podrasować:

Urznędznik
Piotr R.

Piotr R. księgowość,
controlling, podatki

Temat: Humor audytów podatkowych...

Urzędnik w trakcie czynności : "OOO!!! Widzę że jesteście biegli w tym całym WNT i WDT. Mam prośbę - przeprowadzałem wczoraj czynności i nie wiem dlaczego podatnik wykazał to w ten sposób. Możecie mi pomóc ?"

A o tym, to się pewnie klient nie dowie albo nie uwierzy...
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Humor audytów podatkowych...

Piotr R.:
Urzędnik w trakcie czynności : "OOO!!! Widzę że jesteście biegli w tym całym WNT i WDT. Mam prośbę - przeprowadzałem wczoraj czynności i nie wiem dlaczego podatnik wykazał to w ten sposób. Możecie mi pomóc ?"

A o tym, to się pewnie klient nie dowie albo nie uwierzy...
taaaaaaa, no ale kto ma ich uczyć?
Agnieszka B.

Agnieszka B. właścicielka, TAX
WIZARD Biuro
Rachunkowe

Temat: Humor audytów podatkowych...

Jakiś czas temu miałam kontrolę VAT podczas której obecny był również klient. Kontrolę przeprowadzał pan X z panią Y, która była ważną kierowniczką :) Przeglądając kopie deklaracji pani ta zauważyła, że większość VAT-UE składałam ok 20 tego:
- Ooooo, a te deklaracje to pani za późno złożyła...
- Niemożliwe, sprawdźmy... no ta jest 20 tego, ta 18tego, itd... wszystko ok :)
- Nie proszę pani, przecież vat-ue składamy do 15-tego
- Ale przecież te wszystkie deklaracje są składane elektronicznie...
- No to co z tego...?

Ręce mi opadły. Klient wszystkiemu się przysłuchiwał. Pani kontrolująca wyszła przekonana, że "mnie ma". Potem sprawa się jakoś "sama rozmyła". W protokole oczywiście nic nie było. Ale klientowi musiałam robić wykład i pokazywać stosowne przepisy aby uwierzył, że naprawdę robimy wszystko jak należy.

Odszkodowanie za podważenie autorytetu...marzenia. Wystarczyłoby zwykłe przepraszam, ale to też za wiele.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

Agnieszka B.:
Jakiś czas temu miałam kontrolę VAT podczas której obecny był również klient. Kontrolę przeprowadzał pan X z panią Y, która była ważną kierowniczką :) ...
najczęściej panie "X" są od czarnej roboty, na szczęście posiadają już coraz wyższą wiedzę merytoryczną, więc coraz mniej jest problemów w porozumieniu się.

Za to z paniami "Y" bywa różnie... standardowy, niewielki, acz w praktyce upierdliwy problem to żądania sterty różnych dodatkowych dokumentów, i wyjaśnień natychmiast. Chciały by, żeby całe biuro dookoła nich biegało, nie zdając sobie chyba sprawy że "tutaj się pracuje". Natomiast bywają też inne o wiele gorsze.

Na szczęście także na tym stanowisku coraz więcej pojawia się osób z rozsądnym podejściem. Często w rozmowach pada "też miałam własną firmę". Taka osoba jest bardziej skłonna do zrozumienia problemów "drugiej strony", i potrafi odróżnić rzeczywiste błędy czy przekręty od zwykłych "niedociągnięć dnia codziennego" , typu operacja wbita na kasę dzień później, pomyłka w NIP itp., za które jeszcze 10 lat temu US był skłonny stawiać podatnika pod mur :)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

Kolejna ciekawostka - spółka z o.o. księgowość nie posiada najprawdopodobniej zielonego pojęcia o rozliczaniu kosztów w czasie.

Efekt - firma :
1. zakończyła rok na stracie ponad 300.000 zł
2. odprowadziła w ciągu tegoż roku ok. 150.000 zł zaliczek na CIT ;)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

to wprawdzie temat nie z audytu, tylko dyskusja z GL, no i humor zaczyna ocierać się o "czarny", ale... ku przestrodze, szczególnie dla tych którzy nie sprawdzają porządnie biur rachunkowych przed podpisaniem umowy :

http://www.goldenline.pl/grupy/Pozostale/podatki-i-pra...
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Humor audytów podatkowych...

Robert Adam O.:
to wprawdzie temat nie z audytu, tylko dyskusja z GL, no i humor zaczyna ocierać się o "czarny", ale... ku przestrodze, szczególnie dla tych którzy nie sprawdzają porządnie biur rachunkowych przed podpisaniem umowy :

http://www.goldenline.pl/grupy/Pozostale/podatki-i-pra...

a mi się sprawa podoba
i chętnie bym się jej bliżej przyglądnęła
bowiem konieczność publicznego linczowania biura za niedopełnienie obowiązku w tym zakresie wcale nie musi być taka oczywista
a postawa tych zupełnie"niewinnych"klientów też często mija się ze stanem faktycznym
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Humor audytów podatkowych...

tym razem z życia wzięte...

" dzwonię bo chciałam się umówić na rozmowę, gdyż prowadzę działalność i nie mam kosztów a znajomy mi Pana polecił żeby mi Pan powiedział jak zrobić koszty ... "

Dziękuję wszystkim za polecanie mnie, polecenia to sól biznesu

Proszę mnie polecać do długofalowej współpracy jako firmę księgową (która rozlicza koszty), doradcę podatkowego (który optymalizuje podatki na podstawie ponoszonych przez firmę kosztów), czy nawet doradcę biznesowego (który pomaga ustawić procesy biznesowe w celu efektywnego ponoszenia kosztów). Chętnie widzę polecanie mnie jako audytora, w celu weryfikacji prawidłowości księgowego rozliczania kosztów.

Proszę mnie nie polecać jako "cudotwórcę", który "robi" firmom koszty bo płacą za wysoki podatek. Poza... moją fakturą (acz zawsze będącą solidną pozycją kosztową) generować kosztów z rękawa nie potrafię ;-))
Stefan Ocetkiewicz

Stefan Ocetkiewicz finanse i
księgowość,
enova365, programy
dla firm, outsou...

Temat: Humor audytów podatkowych...

A, oczekiwanie przez Klienta, że mu "zrobimy koszty" to standard! Nie tak dawno rozstałem się z hukiem z potencjalnym Klientem, do którego dotarło, że musi płacić za księgowość i jeszcze płacić podatki i był tym faktem bardzo zbulwersowany... :)
Agata Zimnicka

Agata Zimnicka Księgowa, Doradca
DGSA

Temat: Humor audytów podatkowych...

To ja mam ciekawszy temat stał sobie budynek handlowo-usługowy wraz z otoczeniem (w domyśle duży parking z kostki) został on zaliczony razem z tym nieszczęsnym budynkiem do amortyzacji w dniu oddania do użytkowania. W międzyczasie (powiedzmy po 7latach) został zrobiony częściowy remont kostki taki na 12tys. z powodu jej nadmiernego wyeksploatowania.
Po 9 latach przychodzi kontrola. Państwo zakwestionowali że to nie był remont kostki która leżała 9 lat tylko że to jest ujawniony środek trwały, a tamtej kostki porostu nie było, zniknęła wsiąkło ją. Nie dało się niczym wytłumaczyć, jak grochem o ścianę.
W dniu otrzymania protokołu dostałam takie słowa od Pana żegnając się ze mną "My jak nie znajdziemy 50tys to nie mamy powodu żeby się szybko z firma nie rozstawać". Siedzieli ponad pół roku.



Wyślij zaproszenie do