Tomasz Kornatowski

Tomasz Kornatowski Product Manager,
Delphi Diesel
Systems

Temat: Takt Time

Witam ponownie.
W jaki sposob wyswietlacie / komunikujecie Takt Time na liniach produkcyjnych?
Nie interesuja mnie elektroniczne tablice, czy macie jakis inny system / sposob ?
Czy jest to zawarte w dokumentacji Standard Work?
Musze cos takiego wprowadzic w swoim dziale i chcialbym dowiedziec sie jak to wyglada w Waszych firmach.
Chodzi mi o jakies proste rozwiązanie ktore nie bedzie wymagalo inwestycji.
Z gory dziekuje za wszelkie porady.
Pozdrawiam.Tomasz Kornatowski edytował(a) ten post dnia 29.02.12 o godzinie 19:36
Jacek Suski

Jacek Suski Jakość, controlling,
zarządzanie,
systemy,
przedsiębiorca...

Temat: Takt Time

Aktualnie jestem na ukończeniu aplikacji komputerowej, która jest zintegrowana z systemem ERP. Pozwala ona nie tylko na wyświtlanie aktualnego taktu lini produkcyjnej, ale również na estymowanie możliwej wydajności na koniec zmiany, czy rejestrację powodu przerw - ma naprawdę bardzo motywujący wpływ dla pracowników. Przy czym jest to niestety rozwiązanie elektroniczne, bo osobiście uważam, że "tact time" musi żyć razem z linią.
Spotałem się również z tablicami rejestracyjnymi wydajność linii, gdzie pracownicy nanoszą określone parametry pracy linii w określonych odstępach czasu. Ale w sensie "Lean" nie bardzo jest to element dodający wartość do produkowanego wyrobu.

Pozdrawiam serdecznie

Jacek Suski
http://lean-soft.com

Obrazek
Konrad D.

Konrad D. Actum ne agas

Temat: Takt Time

U mnie była to kwestia wprowadzenia do formularza tzw "godzinek" - takt time był przeliczony na sztuki i operatorzy co godzine wpisywali ile zrobili jak była odchyłka do celu to podawali powód
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Takt Time

Tablice świetlne są jak najbardziej ok. Są często spotykane w zakładach, szczególnie automotive i agd. Wyświetlać na tych tablicach najlepiej:
- czas taktu
- wykonanie planu
- pozostało do wykonania
- dotrzymanie planu (opóźnienie lub nadwyżka w sztukach).
Idealnie jak wyświetlane dane będą bezpośrednio pobierane z ERP.

Na kartach pracy standaryzowanej najlepiej umieszczać czasy taktów, nawet również czasy wykonania czynności - zasada przejrzystości wyliczeń i norm jest jak najbardziej wskazana.
Niektóre jednak firmy globalnie zakazują publikowania wartości czasowych, taktów itp... - nie jestem jednak zwolennikiem tego rozwiązania.

pozdrawiam
Paweł Staworzyński
http://staworzynski.com
Wojciech Mazurek

Wojciech Mazurek właściciel, PPHU
Neuron

Temat: Takt Time

Tomasz Kornatowski:
Chodzi mi o jakies proste rozwiązanie ktore nie bedzie wymagalo inwestycji.
Mój Golem OEE ( http://neuron.com.pl/golemoee.html ) co prawda wymaga inwestycji ale są to środki relatywnie bardzo niskie.
Można do systemu podłączyć zamiast tablic świetlnych duże monitory / telewizory i pokazywać nie tylko czas cyklu ale takie parametry jak status, ilość wykonana i target, zgłoszenia awarii, wezwania systemu Andon, wskaźnik OEE liczony w na bieżąco itp.

A co najważniejsze - operator w każdym przypadku nieplanowanego zatrzymania linii robi z tego w systemie notatkę (no - powiedzmy powinien - ale to jest często wbrew pozorom w jest jego interesie) i to wtedy gdy linia się zatrzymała bo widać w raportach z dokładnością do kilku minut kiedy się zatrzymała i na jak długo a to przyzna Pan chyba - znacznie cenniejsza informacja od średniego taktu wyliczonego na podstawie nie zawsze rzetelnych informacji i te parę złotych warto na to wydać .....

wojtek
Konrad D.

Konrad D. Actum ne agas

Temat: Takt Time

Systemy komputerowe są jak najbardziej OK - o ile są niezalezne od operatora bo już różne sztuczki widziałem :)
ale system który na przykład na podstawie poboru prądu podczas szlifowania bedzie liczył ilośc sztuk oraz przeliczy jaki czas maszyna chodziła pod obciążeniem są jak najbardziej OK

Ale dalej uważam że czasami sprawdzają się najbardziej proste metody jak kartka i przemyslana tabelka

Następna dyskusja:

Cycle time - wyliczenia pyt...




Wyślij zaproszenie do