konto usunięte

Temat: Wywiad pogłębiony

Hej,

Mam do przeprowadzenia wywiad pogłębiony i zrobić z niego analizę. Niestety nic mi nie mówi co to jest :) i jak mogą wyglądać pytania dotyczące tego. Zakres tematyczny do wyboru: seks, miłość, rodzina, szkoła.

Może ktoś mnie chociaż naprowadzi ? :)
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Wywiad pogłębiony

Pomijając fakt, że nie rozumiem jakim cudem ktoś Ci zlecił coś, czego nie rozumiesz i nie umiesz...

Podstawowe informacje na ten temat uzyskasz wpisując w google hasło "wywiad pogłębiony", z czego dowiesz się głównie tego, że jest to rozmowa 2 osób według wcześniej określonego scenariusza - polega to głównie na tym, żeby określić sobie zakresy tematyczne rozmowy, a potem umieć zadawać pytania doprecyzowujące i pogłębiające, wyczerpujące temat i pozwalające na pełne zrozumienie treści przekazywanych przez osobę będącą respondentem.

Dobrze byłoby, gdybyś poczytała trochę literatury na ten temat (E. Babbie, L. Gruszczyński itd.), żeby dowiedzieć się jeszcze więcej niż tylko z Internetu. Ale z góry uprzedzam, że jeśli do tej pory nie miałaś do czynienia z badaniami, to ten rodzaj badania może być dla Ciebie dosyć trudny na sam początek. W wywiadzie pogłębionym celem jest zdobycie odpowiedzi na konkretne pytania, problemy, które są SUBIEKTYWNYM zdaniem Twojego rozmówcy -> czyli nie możesz w żaden sposób wpływać na jego odpowiedzi zadając np. pytanie "Proszę powiedzieć, dlaczego homoseksualiści powinni móc adoptować dzieci?", bo to bardziej sugestia niż pytanie. I tak dalej, i tak dalej ;-) Nie może też być między Wami żadnych niedomówień, Twoich założeń "że tak musi być, więc on też tak na pewno myśli". Przychodzisz do respondenta "z czystą głową", bez założeń, BEZ OCENY MORALNEJ tego co mówi!!!!, ale za to z jasną wizją tej rozmowy i jej celu (przygotowane wcześniej hasła/obszary tematyczne mają Ci pomóc w tym właśnie). W takim rodzaju badania mogą pojawić się też tematy intymne/osobiste, ale od Ciebie zależy najpierw, czy w ogóle takie pytania mogą paść (czy stworzysz odpowiednią atmosferę i klimat do takich zwierzeń, czy umiesz rozmawiać tak, aby nie urazić rozmówcy, czy zachowujesz podstawową zasadę czyli rozmowa w cztery oczy, czy zachowujesz się jak badacz a nie jak dziennikarz, itd.).
Anna Rosołowska

Anna Rosołowska człowiek plan

Temat: Wywiad pogłębiony

Magdalena U.:
Pomijając fakt, że nie rozumiem jakim cudem ktoś Ci zlecił coś, czego nie rozumiesz i nie umiesz...
pewnie nikt nie "zlecił" tylko "ma do napisania" na zajęcia.

ale Marzeno, faktycznie, najlepiej zacząć od jakiejś literatury z zakresu metodologii badań socjologicznych.
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Wywiad pogłębiony

Aniu, dla swojego spokoju, nie chcę chyba nawet wnikać w prawdziwą przyczynę tego pytania ;-) Zwłaszcza jeśli winowajcą jest system boloński, na który się już denerwowałam tyle razy, że jeszcze jeden raz mojemu zdrowiu pewnie już by zaszkodził ;-)

konto usunięte

Temat: Wywiad pogłębiony

Mam do napisania 4 prace. Jedna z nich to właśnie wywiad. Czytałam na ten temat ale nic nie rozumiem z tego wszystkiego, dlatego myślałam, że może ktoś tu mi łopatologicznie wytłumaczy. Na wykładowcę też nie ma co liczyć.

W grupie mam 90 osób, z czego z 10 skończyło socjologię na licencjacie (ja turystykę).

Dzięki za 'chęci'.

Pozdrawiam
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Wywiad pogłębiony

Marzeno - nie bardzo wiem szczerze mówiąc, czego więcej oczekujesz. Mogę raz jeszcze tylko napisać, że taki wywiad to rozmowa 2 osób na określony temat. Wybierasz sobie np. temat poczucia tożsamości regionalnej, to rozmawiasz z kimś kto np. mieszka na Podhalu i może Ci coś opowiedzieć np. o:
- gwarze
- folklorze
- roli religii na Podhalu
- itd.
I to są te zakresy tematyczne o których pisałam. Te zakresy z kolei rozpisujesz sobie na bardziej szczegółowe zagadnienia. Musisz umieć zadać konkretne pytania, które będą doprecyzowywać odpowiedzi respondenta. Trochę tak jakbyś spotykała fajnego chłopaka i miała wielką ochotę na poznanie jego skrywanego sekretu. Zadajesz mu coraz bardziej szczegółowe pytania, żeby zrozumieć, co to jest tak naprawdę i jaki on jest. Tak samo tutaj.

Więcej tak naprawdę nie da się wytłumaczyć przez internet, ktoś musiałby usiąść z Tobą i Ci to pokazać na żywo. Polecam też książki, tam naprawdę dużo można znaleźć, włącznie z przykładami. Czytałaś coś? Wpisałaś wyrażenie w wyszukiwarkę chociażby? Rozmawiałaś z tymi 10 osobami z roku prosząc, żeby Ci to wytłumaczyły?Magdalena U. edytował(a) ten post dnia 07.11.11 o godzinie 17:33
Anna Rosołowska

Anna Rosołowska człowiek plan

Temat: Wywiad pogłębiony

Marzena Gregorczyk:

Dzięki za 'chęci'.
Chyba powinnaś podziękować za prawdziwe chęci, bo Magda wszystko Ci ładnie wytłumaczyła. :-) i to 2 razy.

konto usunięte

Temat: Wywiad pogłębiony

Czytałam na ten temat, nawet prosiliśmy wykładowcę żeby nam to jakoś wytłumaczył, tak wytłumaczył, że szkoda gadać.

Mimo wszystko dzięki. Druga wypowiedź dała mi lepsze spojrzenie na to :)
Ula S.

Ula S. pokonać góry i nie
potknąć się o kamień

Temat: Wywiad pogłębiony

Generalnie musisz mieć kwestionariusz wywiadu. Robiłam takie badanie na zaliczenie.Jeżeli może Ci to nakreślić jakoś obraz jak to ma wyglądać, mogę Ci podesłać kwestionariusz, którym się posługiwałam. Badanie było poniekąd na zaliczenie, poniekąd posłużyło wykładowcy do jego badań, a kwestionariusz dostaliśmy gotowy. Mało tego, musieliśmy jeszcze zrobić transkrypcję wywiadu :)
Marcin Kaźmierczak

Marcin Kaźmierczak Project Management
for making positive
changes :)

Temat: Wywiad pogłębiony

Earl Babbie - Badania Społeczne w Praktyce
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Wywiad pogłębiony

...i wielu innych... :D
Krzysztof P.

Krzysztof P. badania społeczne i
ewaluacyjne

Temat: Wywiad pogłębiony

Ula Staszewska:
Generalnie musisz mieć kwestionariusz wywiadu. Robiłam takie badanie na zaliczenie.Jeżeli może Ci to nakreślić jakoś obraz jak to ma wyglądać, mogę Ci podesłać kwestionariusz, którym się posługiwałam. Badanie było poniekąd na zaliczenie, poniekąd posłużyło wykładowcy do jego badań, a kwestionariusz dostaliśmy gotowy. Mało tego, musieliśmy jeszcze zrobić transkrypcję wywiadu :)

Nie kwestionariusz, tylko scenariusz. Różnica między kwestionariuszem a scenariuszem jest taka, że kwestionariusz jest standaryzowany, tzn. pytania zadane podczas wywiadu muszą zostać zadane w dokładnie takiej treści, jak to zostało określone w kwestionariuszu. W przypadku wywiadów pogłębionych stosuje się scenariusz. Scenariusz zawiera listę pytań, które stanowią jedynie wskazówki dla prowadzącego wywiad. Prowadzący wywiad może zadawać pytania w różnej kolejności, a poza tym może "na gorąco" zadawać dodatkowe pytania w zależności od przebiegu rozmowy.

Wywiad pogłębiony jest trochę podobny do wywiadu prowadzonego przez dziennikarza, który ma przygotowane pytania, ale jak go jakiś wątek zainteresuje, to zadaje pytania dodatkowe.



Wyślij zaproszenie do