Temat: Kronsztadt '86 w ArcGIS

Witam,

Jako osoba początkująca w ArcGIS-ie mam trochę problemów z obsługą ArcMap-a. Aktualnie próbuję stworzyć model 3D w ArcMapie (wersja 10), natomiast nie mam zielonego pojęcia jak jest opisany w programie stosowany u nas układ wysokości Kronsztadt '86. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakim skrótem jest on w ArcGIS-ie oznaczony?
Daniel Majchrzak

Daniel Majchrzak Geoinformatyk i
kartograf,
specjalista GIS i IT

Temat: Kronsztadt '86 w ArcGIS

Agnieszka, jeżeli jest to niewielki model, to informacja o układzie odniesienia chyba nie jest Ci potrzebna do jego stworzenia. Jeżeli w atrybutach klasy obiektów lub pliku shp znajdują się dane wysokościowe, to powinny one wystarczyć do stworzenia modelu. Wysokości znanych punktów pomierzonych w terenie będą odpowiadały tym na modelu i chyba nie jest tu potrzebna dodatkowa informacja o układzie pionowym. Jeżeli nawiązanie przy ich pomiarze wykonane zostało do reperu, to wysokości będą odniesione do poziomu morza (czyli Kronsztad). Jeżeli odniesienie było lokalne, to wystarczy znać przewyższenie pomiędzy nim, a reperem. Ważne jest, żeby źródłowa warstwa posiadała informację o układzie poziomym, bo inaczej nie pojawi się we właściwym miejscu w stosunku do innych obiektów. Jakiś czas temu tworzyłem sporo modeli (o zasięgu lokalnym) i nie stosowałem nigdy układu pionowego, ale być może ktoś ma inne doświadczenia. Liczę na to, że się z nami podzieli ;).

konto usunięte

Temat: Kronsztadt '86 w ArcGIS

Ze strony http://support.esripolska.com.pl/index.php?/Knowledgeb... możesz pobrać definicje polskich układów dla ArcGIS. Jeśli chodzi o tworzenie modeli w ArcScene, to faktycznie dla potrzeb samej wizualizacji nie jest to zagadnienie istotne. Należy jedynie pamiętać, że ArcScene daje możliwość przewyższenia (przemnożenie wysokości przez określony współczynnik w celu ekspozycji różnic wysokości, albo różnic w zjawisku które wizualizujemy), więc należy pamiętać żeby zamieścić informacje o przewyższeniu, lub nie stosować go w ogóle.

konto usunięte

Temat: Kronsztadt '86 w ArcGIS

Witaj,

Z tego co wiem to jest to układ Baltic.prj (C:\Program Files\ArcGIS\Desktop10.0\Coordinate Systems\Vertical Coordinate Systems\Europe).

Jesli chodzi o defincje z http://support.esripolska.com.pl/index.php?/Knowledgeb... to one dotyczą tylko ukladów współrzednych odwzorowanych (płaskich) i geograficznych. Nie ma tam definicji układów pionowych, w tym również Kronsztadt 86.

Pozdrawiam

Temat: Kronsztadt '86 w ArcGIS

Dzięki za podpowiedzi,

Pozdrawiam serdecznie

Następna dyskusja:

Programista GIS (ARCGIS) + XML




Wyślij zaproszenie do