konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Hej,

Czy ktos z was probowal, badz tez zrobil cos takiego? Chodzi mi o backupowanie configow do repozytorium w git-cie. Ale w momencie gdy z-clonuje to repo na kompa i poprawie to w momencie push wszystko sie zaladuje do plikow.

Pewnie jakis post-commit, a moze jest jakies inne narzedzie?

Dzieki za sugestie.

Pozdrawiam,
Stanisław P.

Stanisław P. Software designer

Temat: Git jako backup configow

Teoretycznie można... ale są do tego inne bardziej odpowiednie narzędzia: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_open_source...

Temat: Git jako backup configow

1.aptitude install etckeeper (w przypadku debianai, z testing/unstable, w lennym jest baaardzo stara wersja
2.be happy ;]

Ale jeżeli chcesz centralnie zarządzać configami, to co kolega wyżej napisał, niby jakoś można tylko to troche "spit and ducttape"

Nawet z tym warto mieć etckeepera bo pokazuje ładną historę jak się configi zmieniały w czasie, wliczając zmiany jakie wprowadziły configi paczek
Stanisław P.

Stanisław P. Software designer

Temat: Git jako backup configow

Mariusz Gronczewski:
Ale jeżeli chcesz centralnie zarządzać configami, to co kolega wyżej napisał, niby jakoś można tylko to troche "spit and ducttape"
Wszystko zależy od skali. 1-3 serwery... etckeeper jest ok. 4->więcej, lepiej zastanowić się nad centralnym zarządzaniem. Oczywiście wtedy centralna baza trzymana w git/hg. To rozwiązanie jest dokładnym przeciwieństwem "spit and ducttape" ;)

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

wersjonowanie /etc przydaje sie bardzo w przypadku wielu adminiow. Wtedy kazdy robi commity po edycji i po logu mozna dojsc kto co namieszal / poprzestawial i ewentualnie zapodac reverta. Ja uzywam bazara i bardzo sobie chwale. Po zmianie jakiegos pliku bzr commit -m "co zmienialem" i juz mi to raz uratowalo zycie ;-) a to ze repozytorium troche zajmuje to nie problem - o ile oczywiscie wylaczy sie z repozytorium kilka plikow takich jak /etc/shadow, ktory raczej nie powinien byc w repozytorium dodatkowo trzymany.

Temat: Git jako backup configow

same repo /etc zajmuje parę MB, bez przesady ;p

etckeeper domyślnie tworzy .git z uprawnieniami tylko dla roota więc jest tak samo bezpieczny jak /etc/shadow

Z innych pożytecznych zastosowań, gdy coś testujemy można użyć do tego nowego brancha a ewentualny revert to po prostu git checkout master.

Główną wadą systemów "zarządzania konfiguracją" jest to że generalnie trzeba pochłonąć trochę dokumentacji żeby załapać jak dany system działa i jak zmusić go do robienia tego co chcemy - dla paru systemów rzadko warto, dla parunastu zaczyna się zwracać.

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Hmm kiedyś popełniłem coś takiego:
http://blog.y3ti.pl/2010/04/wersojonowanie-konfiguracj...

Może się przyda :)

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Dzieki za odp. :)

Staralem sie uzyc etckeeper-a, ale albo zle to robilem albo cos inengo bylo :) Zaisntalowalem go i uruchomile. Stworzyl repo .git w /etc. Nice! Pociagnalem to repo na swojego kompa, ale jak wiadomo po zmianie na wlasnego kompa i po push do "etckeepera" juz nie bylo widac zmian.

Pewnie jakis post-commit trza zrobic?

Dlaczego tak kombinuje: poniewaz chcialbym trzymac w jednym miejsu wszystkie configi, jak rowniez kazdy admin mial by je u siebie. Serverow jest jakies 20 wiec nie az tak duzo :)

Pozdrawiam,

PS. dobry art :) Poczytam i pewnie uzyje :) Dzieki.Rafał Wojciech Kamiński edytował(a) ten post dnia 14.01.11 o godzinie 11:08

Temat: Git jako backup configow

no booo musisz zrobić pull na kompie z etckeeperem ze zdalnego repa. generalnie pushuje się tylko do rep robionych z "git init --bare" czyli "metadane" bez checkoutniętych plików, w innych wypadkach tylko pull (dlatego że w wypadku ew. konfliktów ten kto robi pull to naprawia).
czyli (jak już bardzo chcesz)
etckeeper <-> repo "bare" <-> twój komp
najlepiej te "centralne" repo mieć pod gitosis lub gitolite z uwagi an łatwośc administracji.

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Dołączę się do wątku. W jednej z firm na szeroką skalę git jest używany do trzymania konfigów i szczerze mowiąc o ile na początku wydawało mi się to trochę dziwne, o tyle teraz stwierdzam, że jest to całkiem robiące rozwiazanie. Adminów jest wielu, więc dobrze się to sprawdza. Dodatkowo kilka skryptów sprawdzających spójność konfiguracji z repo i trzyma się to kupy.

Temat: Git jako backup configow

Cóż, wszystko zależy od potrzeb, systemy "kontroli konfiguracji" typu puppet, chef czy cfengine mają swoje zalety ale są raczej skomplikowane w porównaniu do git push/pull.

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Mariusz Gronczewski:
Cóż, wszystko zależy od potrzeb, systemy "kontroli konfiguracji" typu puppet, chef czy cfengine mają swoje zalety ale są raczej skomplikowane w porównaniu do git push/pull.

Te systemy zaczynają być przydatne dopiero przy pewnym pułapie ilości sprzętu. Dla kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu maszyn chyba bym takiego puppeta nie wdrażał. No i oczywiście zależy ile osób adminuje całością.

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Kamień, dla ilu serwerów to potrzebujesz? Może po prostu zacznij korzystać z Puppeta jako narzędzia do zarządzania konfiguracjami?

Jest całkiem ciekawy videocast Johna Adamsa z Puppet Camp na temat używania Puppeta w środowisku o skali Twittera. Najbardziej podobało mi się jego jedno zdanie dotyczące ręcznych zmian w konfiguracji serwerów:

"If you've broken fingers you can't do any hand made changes to configuration files" ;-))

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Puppet jest zbyt duzym rozw. jak dla mnie. Tak mi sie zdaje. Mam maks 10-20 serwerow. Ale moze sie myle ;)

Pozdrawiam,

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

...Mariusz Pyc edytował(a) ten post dnia 11.10.12 o godzinie 23:08

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Mariusz Pyc:
A moze poprostu pojść na szkolenie z GIT, moja firma może takie zorganizowac.
Polecam: http://openplus.pl/szkolenia-otwarte/szkolenie-git-2/
Archeologom reklamiarzom stanowcze nie....

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Skoro tu ktoś żyje to nie jest wykopalisko :)

Czasem dobrze pójść na profesjonalny kurs prowadzony przez specjalistę.

Jeśli nie można zarzucić nic kompetencjom specjalisty, to krytykuje się samą reklamę...

Można i tak...
Tomasz Paszkowski

Tomasz Paszkowski Dyrektor
Infrastuktury IT,
Nasza Klasa Sp. z
o.o.

Temat: Git jako backup configow

Nie zgodzę się że puppet/chef jest zbyt dużym rozwiązaniem :-) Tak naprawdę w momencie jak mamy więcej niż dwa serwery należy wdrożyć to rozwiązanie :-) Nie ma sensu oskryptowywać tego wszystkiego samemu przy użyciu git jak w puppet/chef ktoś już to zrobił za nas i zapewne dużo lepiej ! Ja osobiście polecem CHEF jako narzędzie oparte o DSL którym jest ruby :-)

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Mariusz Pyc:
Skoro tu ktoś żyje to nie jest wykopalisko :)
Skoro ktoś wygrzebał wątek po roku od ostatniego postu tylko po to żeby sobie uprawiać reklamę to jest to doskonały przykład forumowej archeologii. Jakbyś jeszcze napisał coś wartościowego, co wniosłoby coś nowego do dyskusji....
Czasem dobrze pójść na profesjonalny kurs prowadzony przez specjalistę.
Jasne, nie neguję. Dobry kurs jest wiele wart i wiele potrafi nauczyć.
Jeśli nie można zarzucić nic kompetencjom specjalisty, to
Żeby wystawić Ci ocenę kompetencji musiałbym wziąć udział w kursie, który reklamujesz. Nie mam w zwyczaju oceniać kompetencji i wiedzy na podstawie zdjęcia i wpisów w profilu.
krytykuje się samą reklamę...
Jeśli właścicel openplus.pl wykopuje wątek po roku tylko po to żeby rzucić reklamę-ofertę swojego szkolenia i przy okazji zareklamować swój ośrodek szkoleniowy to jest to godne tylko i wyłącznie krytyki.
Można i tak...
Można. Dlaczego - wyjaśniłem wyżej. Mam awersję do takich praktyk.Arkadiusz Z. edytował(a) ten post dnia 30.12.11 o godzinie 12:46

konto usunięte

Temat: Git jako backup configow

Arkadiusz Z.:
Skoro ktoś wygrzebał wątek po roku od ostatniego postu tylko po to żeby sobie uprawiać reklamę to jest to doskonały przykład forumowej archeologii.

Dyskusja wraca i p. Tomasz się włącza więc jednak było warto :)

Następna dyskusja:

SAMBA jako PDC w oparciu o ...




Wyślij zaproszenie do