Katarzyna P.

Katarzyna P. Najmłodsza księgowa
w Polsce

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Edyta Samoszak:
trudno teraz zerwać umowę, bo pracodawca może beknąć, że nie przedłużył ciężarówce umowy do końca ciąży...
Pracodawca nic nie przedłuża, umowa sama się przedłużyła, ale "ciężarówka" zdecydowała się na porozumienie stron. Gdzie miałby pracodawca beknąć? Ma zabronić dziewczynie rozwiązania umowy za obopólną zgodą? ;)))
Dobrawa Sztork

Dobrawa Sztork Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Za porozumieniem stron można zerwać umowę... tak się dowiedziałam, ale też z forum.
Ale powiedzmy, że nie zrezygnuję, to jaki ja będę mieć zasiłek? Ten wyższy z DG? Czy po prostu polecą 984?
Hm.. lepsze te 2400 niż niecały 1000

nakreślisz mi to mniej więcej?
Edyta Samoszak

Edyta Samoszak właściciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Katarzyna Puszko:
Edyta Samoszak:
trudno teraz zerwać umowę, bo pracodawca może beknąć, że nie przedłużył ciężarówce umowy do końca ciąży...
Pracodawca nic nie przedłuża, umowa sama się przedłużyła, ale "ciężarówka" zdecydowała się na porozumienie stron. Gdzie miałby pracodawca beknąć? Ma zabronić dziewczynie rozwiązania umowy za obopólną zgodą? ;)))
No pewnie, że nie :) ale ZUS może i tu znaleźć punkt zaczepienia.
Mnie kontrolowali, więc wiem, że szukają dziury w całym ;)
Edyta Samoszak

Edyta Samoszak właściciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dobrawa Sztork:
Za porozumieniem stron można zerwać umowę... tak się dowiedziałam, ale też z forum.
Ale powiedzmy, że nie zrezygnuję, to jaki ja będę mieć zasiłek? Ten wyższy z DG? Czy po prostu polecą 984?
Zsumują Ci po prostu - a więc tym bardziej szybkie założenie działalności procentuje, bo co prawda zapłacisz 2*2800 - załóżmy za styczeń i luty, ale za to jak Ci podstawa skoczy w górę :)...
Dobrawa Sztork

Dobrawa Sztork Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

http://www.forum.gofin.pl/o_z.php?id=484029

tam też piszę.. obudziłam się to działam!!

Edyto, skoro pracodawca może mieć niemiłe kontrole to waham się. Nie chce biednej kobiety męczyć jeszcze kontrolami.

Ale na tym linku coś napisane zostalo co mnie zaciekawiło..

Otóż płacąc składki od max podstawy za styczeń (bez chorobowego-czekając na miesiąc przerwy) + wszystkie składki za parę dni lutego będąc już na dobrowolnym ubezp. chorobowym,
to zasiłek będzie w wysokości podstawy stycznia.. ważne abym była podczas porodu na ubezp. chorobowym.

TAK? Czy raczej "etat w ogóle nie będzie brany pod uwagę bo rozpoczynając Dg będziesz miała inny tyt. do ubezpieczeń chorob."
To trochę się gryzie z http://www.przyborowska.eu/2010/5/7/maj-2010-r-czy-kob...
i komu tu wierzyć..
Edyta Samoszak

Edyta Samoszak właściciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Oj to faktycznie poczytaj ustawę; ja prowadzę tylko samodzielną działalność, a wiedzę odnośnie umowy+działalności czerpię z forum.

Jeśli w grudniu skończy Ci się umowa o pracę, w styczniu założysz działalność bez opłacania ubezpieczenia chorobowego, a w lutym rozpoczniesz opłacanie chorobowego i podwyższonych pozostałych składek, masz oczywiście szansę na 8000 brutto (czyli ok. 5800 netto) zasiłku macierzyńskiego przez okres 22 tygodni; jednak wiedząc, że masz termin porodu w lutym, i mając świadomość, że ciąża donoszona jest już po 36. tygodniu ciąży uważam, że sporo ryzykujesz.
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dobrawa Sztork:
Może teraz założę DG tzn od początku stycznia na 30%, czyli najniższe. Wtedy zapłacę niecałe 300 zł składek (bez chorobowego) +100 za rejestrację.
Potem przy rozliczeniu do 10 lutego zadeklaruję max podstawę + składki (też chorobowe)i dla Fundacji Pracy.
8109+13,71%+18% podatku dochodowego +50 zł FP?
Dobrze liczę?
Będę od początku lutego na max podstawie do terminu porodu - może się przedłużyć do 20 lutego, bądź skrócić i będzie wcześniak.
Czy wtedy dostanę 5800 zł? Czy to nie będzie za krótki okres płacenia max podstawy?
do 10 marca zapłacę całą kwotę około 10 000 zł, a potem zrobie korektę i odejmę te parę dni już macierzyńskiego.
Nie chce wyjść z niczym, a DG chcę dalej prowadzić..

Pomieszało się trochę. Trzeba przepracować pełny miesiąc kalendarzowy i zadeklarować za niego kwotę, która stanie się podstawą wyliczenia macierzyńskiego. A urodzić w następnym miesiącu kalendarzowym. Więc masz mało czasu.
Złóż EDG-1 w grudniu i wpisz datę rozpoczęcia działalności od 1 stycznia. Od grudnia skomplikowałoby PIT roczny. Od początku stycznia będzie można skupić się już tylko na pracy i osiągnięciu koniecznie jakichś przychodów. Nie jestem pewna, ale do ZUS-u zarejestrują cię automatycznie, tylko czy ze wszystkimi składkami? Dopytasz o to w EDG.
W styczniu nazbieraj na dużą składkę -> 233,32 + ok 30% od podstawy jaką --> było już to wszytko opisywane i doświadczane.
Za styczeń składasz druki DRA (i RCA). Ostateczny termin złożenia tego i zapłacenia mija 10 lutego, ale mówimy cały czas o miesiącu styczniu; nie ma sensu czekać do ostatniego dnia, bo spóźnienie unieważnia cały styczeń od 1 dnia stycznia.
W lutym urodzisz, w czasie macierzyńskiego możesz pracować. Powinien być przyznany zasiłek od kwoty od której opłaciłaś składki za pełne miesiące kalendarzowe, tj styczeń - twój wzór był prawie na zasiłek. W lutym pracowałaś, to składki musisz zapłacić jak zwykle. Termin ostateczny jest jak zwykle do 10 następnego miesiąca, podstawa składek wybrana.
Jeśli ZUS przyzna/przeleje zasiłek macierzyński, wtedy ten zasiłek zwalnia cię z płacenia składek społecznych i FP, płacisz tylko składkę zdrowotną pełną. Przyznanie zasiłku zajmuje im z pół miesiąca co najmniej.
Nadpłaconych składek nie zwrócą, ale będą one zaliczone na poczet przyszłych miesięcy.

Jeśli nie będzie pełnego miesiąca kalendarzowego przepracowanego, wyjdzie mniej korzystnie --> pisałam niedawno o tym.
Dobrawa Sztork

Dobrawa Sztork Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Przynajmniej wiem co zrobić jak będę w ciąży znowu...
teraz muszę się zadowolić 980 zl.. to nic i bedzie ciezko, ale i tak zaloze dzialalnosc na wychowawczym i moze dotacje dostane.
Dzieki dziewczyny za zainteresowanie:(.. niestety nie uda mi sie.

Małgosiu, mam do 6 st L4.. już niekorzystnie, a nie chce aby pracodawca miał kontrole, nawet jak przerwiemy umowe za uzgodnieniem stron.Dobrawa Sztork edytował(a) ten post dnia 17.12.10 o godzinie 23:33
Edyta Samoszak

Edyta Samoszak właściciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

To już całkiem odpuszczasz? Zaryzykuj te 2800 i załóż działalność; zawsze podstawa będzie wyższa jeśli ZUS się nie przyczepi.
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dobrawa Sztork:
Przynajmniej wiem co zrobić jak będę w ciąży znowu...
teraz muszę się zadowolić 980 zl.. to nic i bedzie ciezko, ale i tak zaloze dzialalnosc na wychowawczym i moze dotacje dostane.
Dzieki dziewczyny za zainteresowanie:(.. niestety nie uda mi sie.

Małgosiu, mam do 6 st L4.. już niekorzystnie, a nie chce aby pracodawca miał kontrole, nawet jak przerwiemy umowe za uzgodnieniem stron.Dobrawa Sztork edytował(a) ten post dnia 17.12.10 o godzinie 23:33

Do tej pory wynagrodzenia z etatu nie sumowali ze składką z działalności. Zaczęli sumować?
Dobrawa Sztork

Dobrawa Sztork Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Zakładając DG nie moge byc na zwolnieniu L4.
A musze byc na zwolnieniu. Trudno..
Tak ja wnioskowałam, skoro było nie przerwalne ubezp. chorobowe...

porozmawiam jeszcze z księgową i moim partnerem, może zwolnie sie z pracy jeżeli obejdzie sie bez problemów.. i bede miała cały czas ubezp. chorobowe,
Małgosiu, to się nie będzie sumowało?
"etat w ogóle nie będzie brany pod uwagę bo rozpoczynając Dg będziesz miała inny tyt. do ubezpieczeń" tak?

moze uda mi sie parę groszy wyciagnac, ale nic na sile..
zapłacę składki od 7 stycznia jak mi sie skonczy L4 a za luty kiedy mam termin porodu moge zaplacic skladki od najnizszej podstawy?Dobrawa Sztork edytował(a) ten post dnia 17.12.10 o godzinie 23:50
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Justyna Tarasiewicz:
Witam,
Prowadzę działalność gospodarczę od 1,5 roku i płacę minimalną składkę chorobową. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim i tak już zosanie do końca ciąży:( w związku z tym jestem zwolniona z płatność składek ZUS. Co mam zrobić, żeby mieć prawo do maksymalnego zasiłku macierzyńskiego?
Będę wdzięczna za pomoc:)

Będziesz przez 22 tygodnie dostawać zasiłek ok 200 zł i będziesz utrzymywać się z działalności, która w czasie pobierania macierzyńskiego nie jest zabroniona. Taka cena wyboru niskich składek.
Przerwać L4 i dopłacić trochę składek za pełne miesiące... - albo policzą korzystniej dla ubezpieczonego, albo zgodnie z przepisami w wysokości zasiłku poprzedniego tj. tego obecnego chorobowego.Małgorzata K. edytował(a) ten post dnia 18.12.10 o godzinie 00:27
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dobrawa Sztork:>
porozmawiam jeszcze z księgową i moim partnerem, może zwolnie sie z pracy jeżeli obejdzie sie bez problemów.. i bede miała cały czas ubezp. chorobowe,
Małgosiu, to się nie będzie sumowało?
"etat w ogóle nie będzie brany pod uwagę bo rozpoczynając Dg będziesz miała inny tyt. do ubezpieczeń" tak?

moze uda mi sie parę groszy wyciagnac, ale nic na sile..
zapłacę składki od 7 stycznia jak mi sie skonczy L4 a za luty kiedy mam termin porodu moge zaplacic skladki od najnizszej podstawy?

Myślę, że tak jak napisałam może się udać i musi być jakaś logiczna przyczyna w takich terminach zakładania działalności dla urzędników. Kobietom należy się macierzyński jeśli pracują, jeśli mają pomysł na prowadzenie działalność; nie bezczelnie wyłudzać, ale działając na swoją korzyść.
Kontrole mają kobiety rozpoczynające działalność, musi być faktycznie rozpoczęta sprzedaż, wystawiona faktura i coś się dziać. Umowa o pracę się kończyła i był plan na działalność.
Nie wiem nic o rozwiązywaniu umowy o pracę z kobietą w ciąży - te rozwiązania za porozumieniem grożą nadużyciami i wymuszaniem przez pracodawcę podpisania porozumienia. Trzeba zapytać we własnym (wg adresu przyszłej firmy) ZUSie jak "to widzą".

Do tej pory zawsze czytałam, że podstawy zasiłków nie sumują się. To że zmienia się tytuł ubezpieczenia to dobre wytłumaczenie. Natomiast okres wyczekiwania sumuje się.

Zasiłek jest wyliczony z pełnych miesięcy, część miesiąca się nie liczy. Jeśli będzie część miesiąca, zasiłek będzie od podstawy z tej wpłaconej część (są limity) albo może od minimalnej - jak zus praktykuje.

L4 komplikuje sprawę, bo na zasiłku chorobowym (nie mylić z macierzyńskim)nie można pracować. Nie pamiętam dokładnie jakie są wyjątki. Odbierają zasiłek i nie wiem co jeszcze wymyślą.

Co miesiąc składki można płacić od innej kwoty, od minimalnej do maksymalnej dopuszczalnej przepisami.

DODAM JESZCZE - że te 30 dni ubezpieczenia po zakończeniu etatu, to dotyczy zdrowotnego=kasa chorych=lekarz, a nie chorobowego=zasiłek.Małgorzata K. edytował(a) ten post dnia 18.12.10 o godzinie 00:22
Justyna Tarasiewicz

Justyna Tarasiewicz Menedżer ds. Relacji
Zewnętrznych,
Polskie
Stowarzyszenie...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Edyta Samoszak:
Justyna Tarasiewicz:
Witam,
Prowadzę działalność gospodarczę od 1,5 roku i płacę minimalną składkę chorobową. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim i tak już zosanie do końca ciąży:( w związku z tym jestem zwolniona z płatność składek ZUS.

Co mam zrobić, żeby
mieć prawo do maksymalnego zasiłku macierzyńskiego?
Będę wdzięczna za pomoc:)
No dobrze; to odpowiem krótko: NIC nie robić, ponieważ przegapiłaś termin.
Powinnaś nie brać zwolnienia od lekarza dopóki nie zapłacisz 3x podwyższonych składek, teraz przepadło - chyba, że nie zaniosłaś jeszcze zwolnienia do ZUS a i lekarz tego nie zrobił, i da się je anulować.

a jeśli przestanę brać zwolnienie i opłacę maksymalną składkę chorobową? do porodu mam jeszcze 5 miesięcy...
Edyta Samoszak

Edyta Samoszak właściciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Justyna Tarasiewicz:

a jeśli przestanę brać zwolnienie i opłacę maksymalną składkę chorobową? do porodu mam jeszcze 5 miesięcy...

Nie doczytałam dokładnie Twojego poprzedniego postu - bo moja wypowiedź tyczyła się ewentualnego zasiłku chorobowego (który bierzesz w tej chwili) - jego już się nie da podwyższyć jeśli byłaś na zwolnieniu przed podwyższeniem składek;
ale Ty pytałaś o zasiłek macierzyński - w tej sytuacji patrz odpowiedź Małgorzaty Kowalskiej - może ZUS zaliczy podwyższone składki. Tutaj nie mam pewności, może ktoś inny się wypowie; niemniej na pewno nie masz możliwości otrzymywania wyższego zasiłku chorobowego do końca ciąży.
Justyna Tarasiewicz

Justyna Tarasiewicz Menedżer ds. Relacji
Zewnętrznych,
Polskie
Stowarzyszenie...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Edyta Samoszak:
Justyna Tarasiewicz:

a jeśli przestanę brać zwolnienie i opłacę maksymalną składkę chorobową? do porodu mam jeszcze 5 miesięcy...

Nie doczytałam dokładnie Twojego poprzedniego postu - bo moja wypowiedź tyczyła się ewentualnego zasiłku chorobowego (który bierzesz w tej chwili) - jego już się nie da podwyższyć jeśli byłaś na zwolnieniu przed podwyższeniem składek;
ale Ty pytałaś o zasiłek macierzyński - w tej sytuacji patrz odpowiedź Małgorzaty Kowalskiej - może ZUS zaliczy podwyższone składki. Tutaj nie mam pewności, może ktoś inny się wypowie; niemniej na pewno nie masz możliwości otrzymywania wyższego zasiłku chorobowego do końca ciąży.

dzięki,
podsumowując już wiem, że w mojej sytuacji nia mam szans na wyższy zasiłek chorobowy, ale czy mam szanse na podwyższenie zasiłku acierzyńskiego? mogłabym na np. przez jeden miesiąc nie płacić składki chorobowej a w kolejnym zapłacić wszystkie składki maksymalne... Czy ktoś wie czy tak mozna zrobić?
Justyna Tarasiewicz

Justyna Tarasiewicz Menedżer ds. Relacji
Zewnętrznych,
Polskie
Stowarzyszenie...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Edyta Samoszak:
Justyna Tarasiewicz:

a jeśli przestanę brać zwolnienie i opłacę maksymalną składkę chorobową? do porodu mam jeszcze 5 miesięcy...

Nie doczytałam dokładnie Twojego poprzedniego postu - bo moja wypowiedź tyczyła się ewentualnego zasiłku chorobowego (który bierzesz w tej chwili) - jego już się nie da podwyższyć jeśli byłaś na zwolnieniu przed podwyższeniem składek;
ale Ty pytałaś o zasiłek macierzyński - w tej sytuacji patrz odpowiedź Małgorzaty Kowalskiej - może ZUS zaliczy podwyższone składki. Tutaj nie mam pewności, może ktoś inny się wypowie; niemniej na pewno nie masz możliwości otrzymywania wyższego zasiłku chorobowego do końca ciąży.

dzięki,
podsumowując już wiem, że w mojej sytuacji nia mam szans na wyższy zasiłek chorobowy, ale czy mam szanse na podwyższenie zasiłku acierzyńskiego? mogłabym na np. przez jeden miesiąc nie płacić składki chorobowej a w kolejnym zapłacić wszystkie składki maksymalne... Czy ktoś wie czy tak mozna zrobić?

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,

Przeczytałam forum od deski do deski i mam pytanie. Gdy zakładam działalność po raz pierwszy i od początku deklaruję max składki, to czy po okresie zasiłku macierzyńskiego mogę wrócić do Zusu preferencyjnego? W Zusie poinformowano mnie, że nie można mimo iż będzie to niecały rok od założenia działalności. Może ktoś z Was również posiada takie informacje??

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Pani Joanno zgłoszenie do ZUSu jeżeli spełniamy warunki preferencyjnego ZUSu dla osób nowootwierających działalność robimy z kodem 057000 (osoba bez stopnia niepełnosprawnoci i praw do świadczeń emerytal itp) po upływie m-ca deklarujemy składki jakie chcemy za miniony m-c zapłacić i moze to byc najnizsza preferencyjna podstawa jak i najwyższa możliwa. Podstawa w każdym m-cu może być inna. Musi sie mieścić tylko w widełkach od minimalnej do maksymalnej dla danego kodu. Może Pani nawet w jednym m-cu zadeklarowac jako podstawę 7500zł a w drugim 395,10zł, czyli przez dwa lata może sobie pani wracać do podstawy preferencyjnej(aktualnie 395,10zł) kiedy tylko chce pod warunkiem nie złamania warunków preferencyjnego ZUS(np świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy itp.) Było o tym nie raz w tym temacie ale może niezbyt jasno. Myślę że moja wypowiedź jest jednoznaczna i napisana w sposób zrozumiały.Kasia Drab edytował(a) ten post dnia 21.12.10 o godzinie 16:13

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Pani Kasiu dziękuje za informację. Będę wdzięczna jak poda mi pani jakaś ustawę o tym mówiącą, żeby mieć w Zusie niezbite dowody na to, że tak jest. A wiadomo, że pracownice Zus raczej w tej kwestii nie pomogą. Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie.

Co z tym funduszem pracy? Jakie są zalety jego płacenia oraz czy aby dostać zasiłek macierzyński musimy go płacić??



Wyślij zaproszenie do