Kamila Błażejewska

Kamila Błażejewska kierownik, FHU MK

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Joanna Mencel:
Witam, dla mnie problematyczną pozostaje kwestia, kiedy powinnam opłacić składkę, jeśli termin porodu mam ustalony na koniec listopada? Za pażdziernik składka powinna wpłynąć do 10 listopada (już opłaciłam), a za listopad do 10 grudnia. Jeśli zacznę rodzić, nie mając jeszcze opłaconej składki, to czy mogą się o to do mnie przyczepić w szpitalu (chodzi mi o kwestię ubezpieczenia)? Czy po prostu wystarczy im dowód wpłaty za poprzedni miesiąc, a ja spokojnie mogę po porodzie opłacić składkę za listopad? Jak to dokładnie jest? Z góry dziękuję za odpowiedż.
ja jak szłam do szpitala zawsze miałam dowód wpłaty za miesiąc popredni, czyli np szlam 4 sierpnia to miałam ze sobą składke za czerwiec, mimo to ze kobiety cieżarne mają opieke medyczną zagwarantowaną to pytali o składke..
Monika Nowak

Monika Nowak włściciel, własna
działalność

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Halina C.:
Acha, chciałam dodać, że to bardzo przykre jak Pani wyraża się o składkach :) ponieważ osoby zatrudnione w Zakładzie mogą poczuć się urażone (przecież one nie pracują w mafii i nie ściągają "haraczu"). Wykonują taką samą pracę jak inni zatrudnieni w różnych firmach, a czasem nawet trudniejszą.

Pozdrawiam


Jak Pani zauważyła wyraziłam sie tak o składkach i ZUS-ie jako instytucji, a nie o osobach tam pracujących :) Więc nie powinny się czuć urażone...
Co nie zmienia mojego zdania o samej insytucji, bo jeśli człowiek pracuje przez X lat opłacając wszystko regularnie, a z różnych przyczyn powinie mu się noga finansowo, i spóźni się z opłaceniem składki, to w danym momencie, kiedy tego potrzebuje - ubezpieczenia nie ma, a po lekarzach trzeba chodzić prywatnie i płacić. Ale obowiązek płacenia i uzupełniania składek za ten czas pozostaje...
No i pytanie zasadnicze, odprowadzam teraz podstawową wyskość składek, jak dla mnie 1/3 wysokosci moich dochodów brutto, a co z tego będę miała na emeryturze??? Wolałabym te 800 zł miesięcznie wpłacać na lokatę, przynajmniej po 60-tce było by z czego przeżyć przez te kilka/naście lat, bo srednio statystycznie nie wiele więcej dozywamy przechodząc na emeryturę.
Smutne, ale myslę, że nie ja jedna mam takie zdanie.
I jeszcze raz proszę, nie brać tego do siebie indywidualnie, bo wiem, że panie pracujące w zusie wcale nie maja łatwo. Zwłaszacza te pracujące na stanowiskach referentów, gdzie pracy jest mnóstwo, terminy gonią, a pensja z tego co wiem często oscyluje między najniższą, a średnią krajową.Monika Nowak edytował(a) ten post dnia 15.10.10 o godzinie 09:39

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dostałam macierzyński!!!!
Aldona Krajewka

Aldona Krajewka prezes, Dona-Kraj

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

agata kowalska:
Dostałam macierzyński!!!!


Świetnie:-) Gratuluję.
Mam nadzieję ze niedługo równiez będę mogła się pochwalić podobną informacją:-)

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mam pytanie - dotyczące wątku:
co w przypadku, kiedy jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i prowadzę działalność gospodarczą - w tej chwili płacę ZUS tylko zdrowotne w tradycyjnej kwocie i teraz zaszłam w ciążę.. Czy jeżeli zacznę opłacać składkę zdrowotną i dobrowolną chorobową od najwyższej podstawy to otrzymam zasiłek chorobowy i macierzyński od tej wysokiej podstawy?
Co wtedy z zasiłkiem z tytułu umowy o pracę?
Na razie składki społeczne idą tylko z tytułu umowy o pracę, ale naturalnie chciałabym potem otrzymać wyższą kwotę zasiłku.. czy mogę teraz zwiększyć kwotę składek?
Byłabym wdzieczna za informację
Jolka Woś

Jolka Woś księgowa

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Agnieszka Kozakiewicz:
Mam pytanie - dotyczące wątku:
co w przypadku, kiedy jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i prowadzę działalność gospodarczą - w tej chwili płacę ZUS tylko zdrowotne w tradycyjnej kwocie i teraz zaszłam w ciążę.. Czy jeżeli zacznę opłacać składkę zdrowotną i dobrowolną chorobową od najwyższej podstawy to otrzymam zasiłek chorobowy i macierzyński od tej wysokiej podstawy?
Co wtedy z zasiłkiem z tytułu umowy o pracę?
Na razie składki społeczne idą tylko z tytułu umowy o pracę, ale naturalnie chciałabym potem otrzymać wyższą kwotę zasiłku.. czy mogę teraz zwiększyć kwotę składek?
Byłabym wdzieczna za informację


Pracując na umowę o pracę macierzyński liczą z umowy. Aby dostać ten wysoki macierzyński musisz zrezygnować z etatu i zacząć opłacać składki z działalności gospodarczej.
Kilka stron wcześniej był już wałkowany ten temat.
Zapraszam do lektury.Jolka Woś edytował(a) ten post dnia 15.10.10 o godzinie 15:47

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Przepraszam, że się być może powtarzam, ale przebrnęłam przez pierwsze 13 stron wątku zanim zadałam pytanie i tam tego nie było..
No dobrze, a czy możliwe jest np złożenie na 2 miesiące przed porodem wypowiedzenia z pracy, którego okres mija na ok miesiąc przed porodem, wtedy przecież muszę się zarejestrować do składek społecznych z działalności gospodarczej i wtedy zadeklarować wysoką podstawę ubezpieczenia plus dobrowolne chorobowe? Czy to może powoduje ciągłość chorobowego (włączając w to składki od pracodawcy) i będzie ono liczone z 12 m-cy?, czy może musiałabym przez 31 dni nie mieć opłaconych tych składek chorobowych w ogóle, a potem zgłosić się do chorobowego po 31 dniach przerwy, aby dostać wysokie macierzyńskie?
Z góry dziękuje za info

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam mam pytanko ,jeżeli urodziłam 3 września,wniosek o wypłate złożyłam ok.15 września , te wysokie składki płaciłam za sierpień,a potem zapłaciłam następną całą wysoką składke za wrzesień do 10 tego pazdziernika-to kiedy mogłabym się spodziewać zasiłku,dziękuje za odpowiedz.ANDRZEJ MIAZGA edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 21:24
Kamila Błażejewska

Kamila Błażejewska kierownik, FHU MK

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

ANDRZEJ MIAZGA:
Witam mam pytanko ,jeżeli urodziłam 3 września,wniosek o wypłate złożyłam ok.15 września , te wysokie składki płaciłam za sierpień,a potem zapłaciłam następną całą wysoką składke za wrzesień do 10 tego pazdziernika-to kiedy mogłabym się spodziewać zasiłku,dziękuje za odpowiedz.ANDRZEJ MIAZGA edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 21:24
30 dni od wpłaty skladki za wrzesien czyli gdzies około 10 listopada

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

ANDRZEJ MIAZGA:
Witam mam pytanko ,jeżeli urodziłam 3 września,wniosek o wypłate złożyłam ok.15 września , te wysokie składki płaciłam za sierpień,a potem zapłaciłam następną całą wysoką składke za wrzesień do 10 tego pazdziernika-to kiedy mogłabym się spodziewać zasiłku,dziękuje za odpowiedz.ANDRZEJ MIAZGA edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 21:24

po co płaciłaś za wrzesień wysoką składke? wystarczyło miesiac poprzedzający czyli tylko sierpień szkoda twoich pieniędzy za wrzesień trza było opłacić najniższa składke bo i tak sie nie wlicza.
Ja tak zrobiłam i macierzyński otrzyałam wysoki.
Maria Paszek

Maria Paszek SPRZEDAWCA

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

agata kowalska:
ANDRZEJ MIAZGA:
Witam mam pytanko ,jeżeli urodziłam 3 września,wniosek o wypłate złożyłam ok.15 września , te wysokie składki płaciłam za sierpień,a potem zapłaciłam następną całą wysoką składke za wrzesień do 10 tego pazdziernika-to kiedy mogłabym się spodziewać zasiłku,dziękuje za odpowiedz.ANDRZEJ MIAZGA edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 21:24

po co płaciłaś za wrzesień wysoką składke? wystarczyło miesiac poprzedzający czyli tylko sierpień szkoda twoich pieniędzy za wrzesień trza było opłacić najniższa składke bo i tak sie nie wlicza.
Ja tak zrobiłam i macierzyński otrzymałam wysoki.


A TO ciekawe..Czyli W MIESIĄCU kiedy się urodzi można zapłacić małą składkę? Do tego jeszcze propolcjonalnie licząc do dnia porodu???
Rozumiem że znowu trzeba zmieniać kwoty w Deklaracji...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Maria PASZEK:
agata kowalska:
ANDRZEJ MIAZGA:
Witam mam pytanko ,jeżeli urodziłam 3 września,wniosek o wypłate złożyłam ok.15 września , te wysokie składki płaciłam za sierpień,a potem zapłaciłam następną całą wysoką składke za wrzesień do 10 tego pazdziernika-to kiedy mogłabym się spodziewać zasiłku,dziękuje za odpowiedz.ANDRZEJ MIAZGA edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 21:24

po co płaciłaś za wrzesień wysoką składke? wystarczyło miesiac poprzedzający czyli tylko sierpień szkoda twoich pieniędzy za wrzesień trza było opłacić najniższa składke bo i tak sie nie wlicza.
Ja tak zrobiłam i macierzyński otrzymałam wysoki.


A TO ciekawe..Czyli W MIESIĄCU kiedy się urodzi można zapłacić małą składkę? Do tego jeszcze propolcjonalnie licząc do dnia porodu???
Rozumiem że znowu trzeba zmieniać kwoty w Deklaracji...


pewnie zmienic deklaracje i zaplacic za 3 dni tylko !
a nie za cały miesiąc
ja robiłam nawet korekte i niec sie nie przyczepili.
Pozdrawiam
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Jolka Woś:
Agnieszka Kozakiewicz:
Mam pytanie - dotyczące wątku:
co w przypadku, kiedy jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i prowadzę działalność gospodarczą - w tej chwili płacę ZUS tylko zdrowotne w tradycyjnej kwocie i teraz zaszłam w ciążę.. Czy jeżeli zacznę opłacać składkę zdrowotną i dobrowolną chorobową od najwyższej podstawy to otrzymam zasiłek chorobowy i macierzyński od tej wysokiej podstawy?
Co wtedy z zasiłkiem z tytułu umowy o pracę?
Na razie składki społeczne idą tylko z tytułu umowy o pracę, ale naturalnie chciałabym potem otrzymać wyższą kwotę zasiłku.. czy mogę teraz zwiększyć kwotę składek?
Byłabym wdzieczna za informację


Pracując na umowę o pracę macierzyński liczą z umowy. Aby dostać ten wysoki macierzyński musisz zrezygnować z etatu i zacząć opłacać składki z działalności gospodarczej.
Kilka stron wcześniej był już wałkowany ten temat.
Zapraszam do lektury.


No niezupełnie tak. Żeby pogodzić jedno i drugie trzeba zrezygnować z części etatu z umowy o pracę i pobierać wynagrodzenie nie wyższe niż najniższa krajowa.
pisałam o tym, w tym tekścieKatarzyna P. edytował(a) ten post dnia 17.10.10 o godzinie 15:15

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam.
Powiedzcie mi Państwo Mam własną firme od miesiąca jeszcze nie jestesm w ciazy ale zamierzam, Do czasu urodzenie minał by na pewno rok płacenia składek to żeby dostac ten najwyższy macieżyński to musze płacić przez rok dużą składke czy tylko ostatni miesiąc badz dwa przed rozwiązaniem, Pozdrawiam
Maria Paszek

Maria Paszek SPRZEDAWCA

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

barbara brrr:
Witam.
Powiedzcie mi Państwo Mam własną firme od miesiąca jeszcze nie jestesm w ciazy ale zamierzam, Do czasu urodzenie minał by na pewno rok płacenia składek to żeby dostac ten najwyższy macieżyński to musze płacić przez rok dużą składke czy tylko ostatni miesiąc badz dwa przed rozwiązaniem, Pozdrawiam
WITAM! NAJLEPIEJ poczytać forum od deski do deski...
Ale tak w skrócie to:
-może Pani płacić ZUSY w kwocie preferencyjnej (jeśli to 1 działalność)lub innej jaką Pani zadeklarowała ale nie opłacać dowolnej składki chorobowej.
Gdy będą już np.2 miesiace do rozwiązania to przystąpi Pani do dowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklaruje na ubezp.społeczne wysoką kwotę, wówczas zasiłek macierzyński powinien być liczony od momentu wstąpienia do ubez.chorobowego i zapłaty tej wyższej składki.
Gdyby Pani opłacała cały rok składkę na ub.chorobowe(w tym np. te niskie preferencyjne kwoty ZUS to zasiłek macierzynski liczony jest ze średniej 12 miesięcy)
Dominika Kwol

Dominika Kwol Grafik / Architekt

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Podnoszę jeszcze raz temat maksymalnej podstawy składek na ubezp. em i rentowe ( i Fp) i na ubezpieczenie chorobowe w miesiącach wrzesień, pazdziernik i listopad.

Temat byl poruszany na stronie 39, a info dotyczące wytycznych jest na stronie zusu http://www.zus.pl/default.asp?id=35&p=1
i panie, które wypelnialy deklaracje sugerowały,ze inna bedzie podstawa na ubezpieczenie chorobowe ( ograniczona miesięcznie do 7994,63 zł), a inna na em-rentowe i FP, bo ograniczona jest kwota roczna w 2010 - 94 380 zł, czyli wtedy podstawa to 7865zł.
Ale wg mnie jest wazne, ze w przypadku pierwszym to ograniczenie miesieczne, w przypadku drugim - roczne.

Więc na logike wychodzi mi, ze podnoszac skladki od pazdziernkia, kiedy wczesniej opłacałam małe składki, i tak nie zdąrzę dobić do maksymalnej kwoty rocznej, ktora jest ograniczeniem dla em-rentowego.
Czyli jedyne ograniczenie to to, które podane jest dla ubezpieczenia chorobowego.
Podsumowujac - wszedzie podstawe skladek wpisalabym na 7994,63 zł - i dla chorobowego i dla em-rentowego i dla fp.

Czy któraś z Pań, które już złożyły prawdiłowo wypełniony i zweryfikowany DRA mogłaby podzielic się szczegółami w tym temacie?Dominika Kwol-Peszko edytował(a) ten post dnia 21.10.10 o godzinie 10:27
Kamila Błażejewska

Kamila Błażejewska kierownik, FHU MK

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dominika Kwol-Peszko:
Czy któraś z Pań, które już złożyły prawdiłowo wypełniony i zweryfikowany DRA mogłaby podzielic się szczegółami w tym temacie?
ja za FP zapłaciłam za lipiec 203,13zł i chyba to było od 8290,95, nie umiem znalezc podstawy wiec nie powiem na 100% jaka była podstawaKamila Błażejewska edytował(a) ten post dnia 21.10.10 o godzinie 10:54
Aldona Krajewka

Aldona Krajewka prezes, Dona-Kraj

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam.

Płacac skladki za wrzesień podstawę miałam identyczną do wszystkich społecznych. A więc na emeryt i rentowe oraz chorob i wypadk od kwoty 7.865zł.

Ze względu na to że tylko pierwszy tydzień wrzesnia pracowałam a od drugiego byłam(jestem) już na L4, skladki spol oplacilam tylko za te parę dni wrzesnia przed zwolnieniem.

Od pażdziernika zapowiada się będę oplacala tylko skl na ubezp zdrowotne 233.32zł ze względu na to że raczej az do porodu pracowac nie będę i będę na L4.

Pozdrawiam
Ewelina Dziurman

Ewelina Dziurman Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Ja mam takie wyliczenia do DRA, teraz wypełniam jeszcze, więc tylko podaję jak to się powinno liczyć na ten kwartał:

cytuję księgową

"To liczy się tak od podstawy wymiaru składek np. 7865zł

19,52% skł emerytalne/9,76%+9,76%/
6,00% skł. Rentowe /1,5%+4,5%/
2,45% skł. chorob tu może być podstawa 7994,63 x 2,45%= To liczy się tak od podstawy wymiaru składek np. 7865zł

19,52% skł emerytalne
6,00% skł. rentowe
2,45% skł. chorob tu może być podstawa 7994,63x2,45%=195,87 zł
1,67% składka wypadkowa
2,45% skł na Fundusz Pracy
O% skł na Fund. Gwarant. Świadcz.Pracowniczych

9% skł zdrowotna na NFOZ od kwoty 2592,46 x,9%= 233,32zł

7865zł x 19,52% =1535,25zł składka emerytalna i tak po kolei przy chrobowym też bym policzyła od tej kwoty.
7865zł x 6,00% = 471,90zł
7865zł x 2,45% =192,70
7865zł x 1,67% =131,35
7865zł x 2,45% = 192,70
zdrowotna jw."
Maria Paszek

Maria Paszek SPRZEDAWCA

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Czyli żeby otrzymać max kwotę zasiłek macierzyński trzeba w sumie zapłacić ok 2800zł
A jak ZUS z jakiś powodów nie będzie chciał wypłacić zas.macierzynskiego? Co z wydaną niemałą kasą ?
Czy jest ktoś na forum, kto nie otrzymał zas.macierzyńskiego i z jakich to powodów?



Wyślij zaproszenie do