Magda Pawłowska

Magda Pawłowska sales meneger,
magdalena

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Paulina K.:
U mnie po dostarczeniu do ZUSU zwolnienia pojawiła się zakładka ŚWIADCZENIOBIORCA (obok zakładek ubezpieczony i płatnik) a następnie trzeba wybrać zasiłki. U mnie zwolnienie zaniosłam 6 listopada, cokolwiek na temat zasiłku pojawiło się dopiero 29 listopada, a odnośnie wysokości i terminu wypłaty dopiero dziś.
Witam;-)
cieszę się, że znalazłam osobę w podobnej sytuacji. Czy mogłabyś mi pomóc. Ja od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą od początku opłacam wszystkie składki włącznie z chorobowym od najniższej podstawy czyli ok 1000 zł na składki idzie;-) W listopadzie i grudniu mam dodatkowo umowę o pracę, działalność cały czas prowadzę więc opłacam od niej tylko zdrowotne. Termin porodu mam na połowę marca. Chciałabym zwiększyć podstawę od stycznia. Ty chyba masz podobną sytuację z tą umową o pracę (czy przed etatem opłacałaś chorobowe czy dopiero po umowie o pracę zaczęłas?) I waham się bo nie wiem jak oni naliczą zasiłek (myślę, żeby iść na wcześniejszy od ok połowy lutego więc za luty chyba też muszę opłacić wszystkie składki) Jak jest u Ciebie? Przyznali od tej podwyższonej czy liczyli jakąś średnią? Nie wiem co robić bo nie chciałabym się z nimi "szarpać" po porodzie i jeśli i tak miałabym dostać od niższej podstawy to chyba szkoda pieniędzy i czasu na podwyższanie składek;-( Błagam o help
Katarzyna Krol

Katarzyna Krol Student, Akademia
Wychowania
Fizycznego im.
Bronisława Cz...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam , mam pytanie... Obecnie jestem zarejestrowana w up, maz otworzyl dzialalnosc 2 lata temu. Dwa miesiace temu zaszlam w ciaze , maz chcialby mnie zatrudnic w firmie zebym pod koniec ciazy mogla isc na l4 a pozniej dostawac zasilek macierzynski. Czy jak oplacimy najwyzsze skladki zus a jego dochody zalezy od miesiaca bo to dzialalnosc sezonowa, maja sie roznie raz 2, raz 3 raz 4, tys zl miesiecznie, czy bedzie jakies problem? Plus moj maz jest zatrudniony jeszce w firmie u ojca i tam tez ma wynagrodzenie.Czy mozemy bezpiecznie wpacic 3 wysokie skladki? I jest szansa na zasilek macierzynski.Prosze o informacje.dziekuje

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Magda P.:
Paulina K.:
U mnie po dostarczeniu do ZUSU zwolnienia pojawiła się zakładka ŚWIADCZENIOBIORCA (obok zakładek ubezpieczony i płatnik) a następnie trzeba wybrać zasiłki. U mnie zwolnienie zaniosłam 6 listopada, cokolwiek na temat zasiłku pojawiło się dopiero 29 listopada, a odnośnie wysokości i terminu wypłaty dopiero dziś.
Witam;-)
cieszę się, że znalazłam osobę w podobnej sytuacji. Czy mogłabyś mi pomóc. Ja od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą od początku opłacam wszystkie składki włącznie z chorobowym od najniższej podstawy czyli ok 1000 zł na składki idzie;-) W listopadzie i grudniu mam dodatkowo umowę o pracę, działalność cały czas prowadzę więc opłacam od niej tylko zdrowotne. Termin porodu mam na połowę marca. Chciałabym zwiększyć podstawę od stycznia. Ty chyba masz podobną sytuację z tą umową o pracę (czy przed etatem opłacałaś chorobowe czy dopiero po umowie o pracę zaczęłas?) I waham się bo nie wiem jak oni naliczą zasiłek (myślę, żeby iść na wcześniejszy od ok połowy lutego więc za luty chyba też muszę opłacić wszystkie składki) Jak jest u Ciebie? Przyznali od tej podwyższonej czy liczyli jakąś średnią? Nie wiem co robić bo nie chciałabym się z nimi "szarpać" po porodzie i jeśli i tak miałabym dostać od niższej podstawy to chyba szkoda pieniędzy i czasu na podwyższanie składek;-( Błagam o help

Hej u mnie było tak prowadziłam działalność dwa lata opłacałam preferencyjny (ok 400zł) zus razem ze składką chorobową, Potem dodatkowo znalazłam pracę w związku z tym mogłam wyrejestrować się ze społecznych i opłacałam z działalności przez 10 miesięcy tylko zdrowotną. Jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży to złożyłam wypowiedzenie w pracy w takim terminie, żeby 30 września być pracownikiem a 1 października już nie.W związku z tym musiałam się od 1.X zarejestrować do obowiązkowych społecznych z działalności oraz chorobowego. Ponieważ przeszłam bezpośrednio z pracy (obowiązkowe chorobowe) na chorobowe z działalności nie obowiązywał mnie okres wyczekiwania 90 dni. Za cały październik opłaciłam jedną wysoką składkę, żeby mieli z czego naliczyć średnią czyli z całego miesiąca kalendarzowego. Poprzednie okresy płacenia składek chorobowych te przed podjęciem pracy nie wzięli pod uwagę, ponieważ pracując byłam wyrejestrowana ze społecznych. Do średniej nie biorą pod uwagę również pensji z pracy ponieważ jest to inny tytuł do ubezpieczeń. Obecnie od 1 listopada jestem na zwolnieniu lekarskim, ZUS zapłacił już jedno zwolnienie, w trakcie drugiego miałam kontrole zwolnienia w domu. Teraz mam info u ZUS PUE, że to drugie będzie wypłacone 27 grudnia. Także ZUS płaci terminowo. Nie wiem tylko czy o coś się nie przyczepią w późniejszym czasie.
Możesz zrobić podobnie jak ja żeby zapłacić duży zus za styczeń a od 1 lutego iść na zwolnienie lekarskie bo szkoda macierzyńskiego. Tylko musisz zrobić coś z tą pracą albo się zwolnić albo zrobić tak żebyś z firmy podlegałam obowiązkowym społecznym.

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Katarzyna K.:
Witam , mam pytanie... Obecnie jestem zarejestrowana w up, maz otworzyl dzialalnosc 2 lata temu. Dwa miesiace temu zaszlam w ciaze , maz chcialby mnie zatrudnic w firmie zebym pod koniec ciazy mogla isc na l4 a pozniej dostawac zasilek macierzynski. Czy jak oplacimy najwyzsze skladki zus a jego dochody zalezy od miesiaca bo to dzialalnosc sezonowa, maja sie roznie raz 2, raz 3 raz 4, tys zl miesiecznie, czy bedzie jakies problem? Plus moj maz jest zatrudniony jeszce w firmie u ojca i tam tez ma wynagrodzenie.

Nikt nie odpowie Ci konkretnie na to pytanie, ponieważ po pierwsze nie wiadomo kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy, które szykuje rząd. A po drugie to nie wiadomo jak do Twojego przypadku podejdzie ZUS.

Czy mozemy bezpiecznie wpacic 3 wysokie skladki?

Na pewno bezpiecznie nie będzie wpłacać 3 składek wysokich, bo ZUS to nie lokata. Pewności nie ma czy nie odmówi Ci zapłaty zasiłku.

I jest szansa na zasilek macierzynski.Prosze o informacje.dziekuje

Według obecnych przepisów szansa jest, ale musisz faktycznie współpracować przy działalności męża i udowodnić to przed ZUSem lub sądem. Na forum jest wielokrotnie o tym mowa.
Katarzyna Krol

Katarzyna Krol Student, Akademia
Wychowania
Fizycznego im.
Bronisława Cz...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dziekuje za odpowiedz. Dotychczas caly czas pomagam mezowi w firmie tylko jeszcze nie formalnie, teraz kiedy zaszlam w Ciaze chce mnie zatrudnic jako osobe wspolpracujaca... W takim razie jak powinnismy postapic? Czy moge liczyc na porade zanim udamy sie do ksiegowej? Dziekuje

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam, mam kilka pytań dotyczących składek ZUS, będę wdzięczna za odpowiedź.

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Zawsze terminowo opłacam składki ZUS.
Od 1 października 2013 zarejestrowałam się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (wcześniej byłam wyrejestrowana na kilka miesięcy).
Zapłaciłam już dwie składki ZUS - za październik i za listopad (na początku listopada złożyłam deklarację DRA za październik).
Jestem w zagrożonej ciąży, wobec tego od 1 stycznia chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie.

Jednak by zasiłek choroby był trochę większy chciałabym podnieść podstawę składek społecznych w tym ostatnim miesiącu, za grudzień, płatne do 10 stycznia 2014.

Moje pytania:
1)czy gdy podniosę podstawę składek za grudzień wystarczy deklaracja DRA za grudzień zaniesiona do ZUS-u?
2)Ponieważ nie mogę wychodzić z domu (nakaz leżenia), to czy w moim imieniu taką deklarację do ZUS-u może zanieść mąż; czy wystarczy zwykłe upoważnienie napisane przeze mnie?
3)Od 1 stycznia przejdę na zwolnienie lekarskie, w związku z tym , że działalność jest jednoosobowa – nie mogę wykonywać żadnych czynności – chcę więc zawiesić działalność od 1 stycznia, czy do ZUS-u będzie potrzebny jakiś papier związany z zawieszeniem działalności?
4)Czy fakt zawieszenia działalności w tym samym dniu co dzień przejścia na zwolnienie lekarskie się w jakiś sposób wyklucza? Czy ZUS może zakwestionować mi prawo do zasiłku ponieważ działalność nie będzie już prowadzona od 1 stycznia 2014?
5) jak się ma zawieszenie działalności do późniejszego zasiłku macierzyńskiego? Czy może lepiej nie zawieszać działalności i opłacać to zdrowotne?

Bardzo przepraszam za nawał tych pytań, to moje pierwsze zwolnienie lekarskie, nie chcę popełnić żadnego błędu.
Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedzi
Joanna
Jacek Stępień

Jacek Stępień specjalista ds.
logistyki

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Pomożecie ze składkami? Dobrze wyliczone? Parę stron temu pytałem, ktoś potwierdził, ale później zerknąłem, że wysokość % rentowej była błędnie podana!
Podstawa wyliczenia składek: 9.129,30 zł
ubezpieczenie emerytalne: 19,52% - 1782,03 zł
ubezpieczenie rentowe: 8% - 730,34 zł
ubezpieczenie chorobowe: 2,45% - 223,66 zł
ubezpieczenie wypadkowe: 1,67% - 152,45 zł
FP: 2,45% - 223,66 zł
składka zdrowotna - 261,73 zł
Suma: 3 373,87 zł
Właściwie?

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam serdecznie, przejrzałam forum i mam pytanie co w sytuacji jeśłi osoba założyła działalność gospodarczą 2 października i 31 urodziła czy przysługuje jej Macierzyński od podstawy jaki został wpisany do zus dra, czy od średniej krajowej?

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kasia Łukasz K.:
Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )

Fajnie, gratuluję ! Coraz więcej tych wyjątków...:) Ponieważ jestem jednak urodzonym pesymistą to powiem, że jeszcze bym się tak nie cieszył. Wcale bym się nie zdziwił, gdybyś dostała pismo o wszczęciu nowego postepowania a to w sprawie zadeklarowania wysokiej podstawy w celu osiągniecia korzyści z tytułu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Jak na razie to badali czy miałaś prawo być objęta ubezpieczeniem chorobowym. Stwierdzili że miałaś prawo. Natomiast wypłata zasiłku w tej wysokości to już inna sprawa. Prawdopodobieństwo, że tak będzie jest małe, ale jak mówię - wcale by mnie to nie zdziwiło.

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )

Fajnie, gratuluję ! Coraz więcej tych wyjątków...:) Ponieważ jestem jednak urodzonym pesymistą to powiem, że jeszcze bym się tak nie cieszył. Wcale bym się nie zdziwił, gdybyś dostała pismo o wszczęciu nowego postepowania a to w sprawie zadeklarowania wysokiej podstawy w celu osiągniecia korzyści z tytułu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Jak na razie to badali czy miałaś prawo być objęta ubezpieczeniem chorobowym. Stwierdzili że miałaś prawo. Natomiast wypłata zasiłku w tej wysokości to już inna sprawa. Prawdopodobieństwo, że tak będzie jest małe, ale jak mówię - wcale by mnie to nie zdziwiło.

To co miałam te pytania tam tez było o zadeklarowanej wysokiej podstawie , i w tym wątku również skladałam wyjaśnienia, pisma napisałam z wszystkimi możliwymi podstawami prawnymi którymi mogłam się posłużyć , już długo mi nie zostało bo termin mam na 27 luty , ale jeśli mieli by mi zawiesić to by mi wcale przelewów nie robili , 16 tego dostałam juz 2 wypłate za L4 a kolejną wypłate mam na 27 grudzien .
Magda Pawłowska

Magda Pawłowska sales meneger,
magdalena

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mam jeszcze jedno pytanie, może ktoś się będzie orientował;-)
umowa o pracę jest do 31 grudnia a od 1 stycznia już tylko własna działalność. I moje pytanie dotyczy terminu zgłoszenia się do ubezpieczeń z działalności. Czy mogę 31 grudnia pojechać do zusu złożyć zus zua, żeby objęli mnie ubezpieczeniami wraz z chorobowym od 1 stycznia? Pojechałabym 1-go stycznia i nie byłoby problemu ale jak na złość to dzień wolny a nie chcę dawać pretekstów, że nie było np ciągłości ubezpieczenia gdybym pojechała 2 stycznia. Jak to wygląda od strony prawnej. Z góry dzięki za odpowiedź

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )

Fajnie, gratuluję ! Coraz więcej tych wyjątków...:) Ponieważ jestem jednak urodzonym pesymistą to powiem, że jeszcze bym się tak nie cieszył. Wcale bym się nie zdziwił, gdybyś dostała pismo o wszczęciu nowego postepowania a to w sprawie zadeklarowania wysokiej podstawy w celu osiągniecia korzyści z tytułu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Jak na razie to badali czy miałaś prawo być objęta ubezpieczeniem chorobowym. Stwierdzili że miałaś prawo. Natomiast wypłata zasiłku w tej wysokości to już inna sprawa. Prawdopodobieństwo, że tak będzie jest małe, ale jak mówię - wcale by mnie to nie zdziwiło.

To co miałam te pytania tam tez było o zadeklarowanej wysokiej podstawie , i w tym wątku również skladałam wyjaśnienia, pisma napisałam z wszystkimi możliwymi podstawami prawnymi którymi mogłam się posłużyć , już długo mi nie zostało bo termin mam na 27 luty , ale jeśli mieli by mi zawiesić to by mi wcale przelewów nie robili , 16 tego dostałam juz 2 wypłate za L4 a kolejną wypłate mam na 27 grudzien .


Kasia lub Łukasz czy jest szansa abyście podesłali informację jak uzasadnialiście tą zdeklarowaną wysoką podstawę ? Niedługo nas czeka podobna przeprawa i chciał bym być przygotowany :-) Jeśli to nie problem to będę bardzo wdzięczny - jeśli możesz napisz na priva.

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )

Fajnie, gratuluję ! Coraz więcej tych wyjątków...:) Ponieważ jestem jednak urodzonym pesymistą to powiem, że jeszcze bym się tak nie cieszył. Wcale bym się nie zdziwił, gdybyś dostała pismo o wszczęciu nowego postepowania a to w sprawie zadeklarowania wysokiej podstawy w celu osiągniecia korzyści z tytułu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Jak na razie to badali czy miałaś prawo być objęta ubezpieczeniem chorobowym. Stwierdzili że miałaś prawo. Natomiast wypłata zasiłku w tej wysokości to już inna sprawa. Prawdopodobieństwo, że tak będzie jest małe, ale jak mówię - wcale by mnie to nie zdziwiło.

To co miałam te pytania tam tez było o zadeklarowanej wysokiej podstawie , i w tym wątku również skladałam wyjaśnienia, pisma napisałam z wszystkimi możliwymi podstawami prawnymi którymi mogłam się posłużyć , już długo mi nie zostało bo termin mam na 27 luty , ale jeśli mieli by mi zawiesić to by mi wcale przelewów nie robili , 16 tego dostałam juz 2 wypłate za L4 a kolejną wypłate mam na 27 grudzien .

Tym bardziej. pamiętaj że czeka Cię złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, a co za tym idzie - rozpatrzenie tego wniosku przez ZUS.

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Magda P.:
Mam jeszcze jedno pytanie, może ktoś się będzie orientował;-)
umowa o pracę jest do 31 grudnia a od 1 stycznia już tylko własna działalność. I moje pytanie dotyczy terminu zgłoszenia się do ubezpieczeń z działalności. Czy mogę 31 grudnia pojechać do zusu złożyć zus zua, żeby objęli mnie ubezpieczeniami wraz z chorobowym od 1 stycznia? Pojechałabym 1-go stycznia i nie byłoby problemu ale jak na złość to dzień wolny a nie chcę dawać pretekstów, że nie było np ciągłości ubezpieczenia gdybym pojechała 2 stycznia. Jak to wygląda od strony prawnej. Z góry dzięki za odpowiedź
Ciągłość będzie się liczyła jeśli złożysz papiery do 30 dni od zakończenia pracy na etacie.

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Jacek S.:
Pomożecie ze składkami? Dobrze wyliczone? Parę stron temu pytałem, ktoś potwierdził, ale później zerknąłem, że wysokość % rentowej była błędnie podana!
Podstawa wyliczenia składek: 9.129,30 zł
ubezpieczenie emerytalne: 19,52% - 1782,03 zł
ubezpieczenie rentowe: 8% - 730,34 zł
ubezpieczenie chorobowe: 2,45% - 223,66 zł
ubezpieczenie wypadkowe: 1,67% - 152,45 zł
FP: 2,45% - 223,66 zł
składka zdrowotna - 261,73 zł
Suma: 3 373,87 zł
Właściwie?

A JA DOŁĄCZAM PYTANIE CO DO TEGO FUNDUSZU PRACY. cZY TRZEBA GO PŁACIĆ PRZY TEJ WYSOKIEJ SKŁADCE. BO MI PANIE W ZUSIE RAZ POWIEDZIAŁY ZE MUSI BYC TEN FP TEZ PŁACONY. NASTĘPNEGO DNIA INNA PANI POWIEDZIAŁA ZE NIE TRZEBA GO PŁACIĆ. kIEDY SIĘ GO W KOŃCU PŁACI? GDYBYM CHCIAŁA TERAZ ZAPŁACIĆ TA NAJWYŻSZĄ SKŁADKĘ W STYCZNIU ZA GRUDZIEŃ TO RAZEM Z FP? KTOŚ MA INFORMACJE NA TEN TEMAT?
Magdalena Brze

Magdalena Brze Uniwersytet
Jagielloński Wydział
Prawa i
Administracji

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Czy może Pani podzielić sie informacją jakie otrzymała Pani pytania od ZUS??:)

Kasia Łukasz K.:
Kasia Łukasz K.:
Artur K.:
Kasia Łukasz K.:
witam

Ja jestem w 6 mies ciąży , jestem osobą współpracującą , składki opłacone od podstawy 6000 zł , na l4 jestem od 31 pażdziernika , zachowany termin opłacania składek 90 dni ,
2 grudnia dostałam pierwszy przelew zasiłku , nastepny jest na 16 tego grudnia , a niedawno dostałam list ze wszczeto postepowanie w sprawie zgłoszenia mnie do ubezpieczen społecznych , parę dni pozniej otrzymalam list z pytaniami ,

Jak myslicie dadzą mi odmowe i każą zwrócic kase?
Wszystko będzie zależało od tego jak odpowiesz na te pytania i w jakim akurat będą humorze w dniu czytania tych odpowiedzi ;)


Odpowiedzi oddane dnia 4 grudnia wiec czekam na list od nich ,nerwówka


No i po sprawie :) Wczoraj przyszedł mi list że Zus że oddział odstąpił od kwestionowania mojego kresu ubezpieczenia przyjmując iż podlegamm ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jako osoba współpracująca i sprawę uważa się za zakończoną :)
Czyli pracują jeszcze tam jacyś normalni ludzie : )
Jacek Stępień

Jacek Stępień specjalista ds.
logistyki

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Niech ktoś mądry mi jeszcze podpowie taką błahostkę myślę: na deklaracji DRA w punkcie X. (druga strona), podpunkt 2, 3 i 4 - wszędzie wpisujemy taką samą kwotę 9.129,30??? Pomóżcie, bo wielki dzień nadchodzi (złożenia deklaracji oraz wniosków o wcześniejszy macierzyński nadchodzi, a ja mam wrażenie, że nic nie wiem ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.12.13 o godzinie 17:43
Janina Mazur

Janina Mazur Student,
Politechnika
Lubelska

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

U nie też odmowa. Uznali moją działalność za fikcyjną. ZUS jest po prostu niesamowity :) Jeżeli myślą, że tak to zostawią to się grubo mylą. Już skontaktowałam się z prawnikiem w sprawie odwołania. Idę na wojnę :)

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam! mam takie pytanko. : byłam wczoraj w zus i dowiedziałam się że pierwszy zasiłek ( jestem na l4 od 6 listopada) mam wyliczony i przelew na 23 grudzień . moje pytanie brzmi czy mam się spodziewać tych pieniązków rzeczywiście na koncie 23 grudnia czy może im się to opóźnić bardzo zależy mi na wypłacie jeszcxze przed swiętami . proszę o odpowiedź... dziękuje



Wyślij zaproszenie do