Łukasz Mrówka

Łukasz Mrówka Specjalista IT

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

a czy ktos moze mi podpowiedzieć jak wyliczyć składki np. od najwyższej podstawy albo od "trochę" niższej? Aktualnie płacimy preferencyjny zus i od 01.09 zarejestrowaliśmy się do chorobowego.
Alicja Nowakowska

Alicja Nowakowska właścicielka

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Więc, dla pewnosci... jesli mam oplacony caly sierpien i 29 dni wrzesnia to i tak wezma mi pod uwage tylko sierpien, tak?
Kamila Świercz

Kamila Świercz Corporate Compliance
Manager

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam przedsiębiorcze matki:) Po przestudiowaniu całego wątku (trochę to zajęło) nurtuje mnie jeszcze kilka kwestii, na które nie znalazłam jasnych odpowiedzi.

Działalność prowadzę od 2,5 roku. Od 01,09 zarejestrowałam się do dobrowolnego chorobowego. W dniu 01.10 zmierzam udać się do ZUSu w celu:
- złożenia ZUS DRA za wrzesień z podwyższoną podstawą
- złożenia wniosku o wcześniejszy macierzyński od dnia 01,10 (datę porodu mam na 09.11, więc łapię się w dozwolonych 6 tygodniach)

I teraz moje wątpliwości:
- rozumiem, że z uwagi na fakt, iż wnioskuję o macierzyński od 01,10, czyli pełen miesiąc, to zakładam pozytywną decyzję ZUSu i za październik płacę już tylko zdrowotną? (na wcześniejszy macierzyński idę właśnie głównie po to, żeby nie płacić już składki za październik)
- biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie urodzę dopiero w listopadzie, to czy ZUS jest związany 30dniowym terminem na wydanie decyzji od daty złożenia wniosku, tj.01.10? Czy może decyzja będzie wydana dopiero po dostarczeniu aktu urodzenia (a dokładnie 30 dni licząc od dostarczenia dokumentu) i dopiero wtedy ruszy procedura rozpatrywania wniosku?
- czy oprócz ZUS DRA muszę złożyć jeszcze jakiekolwiek inne dokumenty? Czytałam coś o druku ZUS RSA ale mojego przypadku on chyba nie dotyczy?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek komentarze

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kamila Ś.:
I teraz moje wątpliwości:
- rozumiem, że z uwagi na fakt, iż wnioskuję o macierzyński od 01,10, czyli pełen miesiąc, to zakładam pozytywną decyzję ZUSu i za październik płacę już tylko zdrowotną?

Co do pozytywnej decyzji zusu to jestem sceptyczny ;)
Natomisat składka za październik jak najbardziej tylko zdrowotna.
- biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie urodzę dopiero w listopadzie, to czy ZUS jest związany 30dniowym terminem na wydanie decyzji od daty złożenia wniosku, tj.01.10? Czy może decyzja będzie wydana dopiero po dostarczeniu aktu urodzenia (a dokładnie 30 dni licząc od dostarczenia dokumentu) i dopiero wtedy ruszy procedura rozpatrywania wniosku?

30 dni od dostarczenia WSZYSTKICH niezbędnych dokumentów upoważniających Cię do świadczenia.
A więc 30 dni od dostarczenia ostatniego - w Twoim wypadku aktu urodzenia.

- czy oprócz ZUS DRA muszę złożyć jeszcze jakiekolwiek inne dokumenty?

No przede wszystkim wypadałoby złożyć wniosek o wypłatę zasiłku i określić w nim za jakie okresy, nie? ;))
Aneta W.

Aneta W. Ekonomistka

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,

obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim, a właściwie to już na urlopie rodzicielskim, czy ktoś tutaj obecnych orientuje się czy można w takiej sytuacji podjąć zatrudnienie na pół etatu i jak to będzie wyglądało jeśli chodzi o wysokość zasiłku?

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Aneta W.:
Witam,

obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim, a właściwie to już na urlopie rodzicielskim, czy ktoś tutaj obecnych orientuje się czy można w takiej sytuacji podjąć zatrudnienie na pół etatu i jak to będzie wyglądało jeśli chodzi o wysokość zasiłku?
Możesz na pół etatu, ale tylko u Twojego pracodawcy. Wysokość zasiłku się nie zmieni.

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam wszystkich forumowiczow i czytajacych watek.
Prowadze firme o d 2 lat,skladki na chorobowe placilam czasami po terminie i nieswiadoma tego nie wiedzialam,ze nie mam ciaglosci ubezpieczenia,a dodam jeszcze ze bylam na tym najnizszym zusie dla rozpoczynajacych dzialalnosc, w miedzyczasie staralam sie o dziecko i nie chcialam miec zasilku wyliczonego z tych najnizszych skladek wiec ksiegowa wyrejestrowala mnie z dniem 1 sierpnia i ponownie zarejestrowala 4 wrzesnia aby przerwa wynosila ponad 31 dni,ja ponadto nie zaplacilam skladki za sierpien ,zeby miec pewnosc ze zostalam wyrejestrowana.
Aktualnie jestem w ciazy i chcialabym przejsc na zwolnienie lekarskie,nie wiem jakie terminy powinnam zachowac,tzn zarejestrowana jestem do dobrowolnego chorobowego od 4 wrzesnia,wobec tego podniesioną podstawe do 250% zaplace w pazdzierniku za wrzesien,listopadzie za pazdziernik i grudniu za listopad,
jednak prawo do pojscia na zwolnienie nabede po 90 dniach czyli powiedzmy 6 grudnia i teraz nie wiem co z tym grudniem i skladkami za niego w styczniu,czy moge w styczniu obnizyc ta podwyzszona skladke do zwyklej?
nie chce 4 miesiecy placic maksymalnej skladki,prosze o porade,
byc moze powinnam jednak za grudzien zaplacic ją
,domyslam sie,ze zus otrzymujac ode mnie zwolnienie z dniem 06 grudnia do stycznia jeszcze mi nie wyplaci zasilku.
Martwi mnie jeszcze jedna sprawa,czy zus wyliczajac mi kwote chorobowego w razie mojego pomniejszenia skladek za grudzien nie wezmie sredniej za wrzesien ,pazdziernik,listopad z maksymalnymi skladkami i grudzien z obnizonymi?
Bardzo prosze o rade,wiem ze troche to zawile,te terminy......ale licze na Was,dziekuje i pozdrawiam
Magdalena J.

Magdalena J. Student, Szkoła
Główna Handlowa w
Warszawie

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

A może ktoś z forumowiczów wie, czy tak samo jak wygląda kwestia złożenia wniosku o zasiłek macierzyński przed porodem, ale już po terminie wyznaczonym na zaświadczeniu przez lekarza?
A konkretnie:np. dziś 19.09. miałam wyznaczony termin, a w poniedziałek czyli 23.09 składam wniosek o wcześniejszy macierzyński?
Czy wtedy wliczą mi kawałek września do wyliczenia wysokości zasiłku czy liczy się tylko pełen miesiąc?
I jaką wtedy składkę płacę za wrzesień? czy mogę już obniżyć obniżyć podstawę za wrzesień czy lepiej zapłacić od dotychczasowej, bo zapewne od doniesienia aktu urodzenia nawet jeszcze we wrześniu, trochę poczekam na decyzję:).

I czy to w ogóle ma sens, bo nie ukrywam, że myśl o złożeniu wcześniej wniosku wynika z obaw, że jednak urodzę w październiku, albo nie zdążę we wrześniu złożyć już wniosku.
Kinga Roszek

Kinga Roszek absolwentka, UJ

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dzisiejsza Rzepa donosi:

http://prawo.rp.pl/artykul/1049664-Wyzsze-skladki-tuz-...
Rzeczpospolita
2013-09-20
Wyższe składki tuż przed porodem

Agnieszka Rosa

ZUS nie może kwestionować podniesienia podstawy opłat na ZUS z działalności, nawet jeśli oczywiste jest, że chodzi o uzyskanie wyższego zasiłku

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10). Rozstrzygał
wówczas sprawę kobiety, która otworzyła gabinet kosmetyczny. Z tytułu prowadzenia tej
działalności była zgłoszona do ubezpieczeń od 1 października 2003 r. do 31 stycznia 2005 r. Składki odprowadzała od najniższej podstawy, czyli od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Po uzyskaniu tytułu lekarza stomatologa kobieta rozpoczęła pracę na etacie w szpitalu i niedługo
później zamknęła firmę. Szybko zmieniła szpital na inny, a w nowym miejscu pracy często jej nie było, bo chorowała. Ostatnie jej zwolnienie zakończyło się dzień przed ustaniem zatrudnienia. Dentystka zakończyła tam pracę 14 października 2006 r., a już dwa dni później – 16 października 2006 r. – będąc w zaawansowanej ciąży, ponownie zarejestrowała firmę i zgłosiła siebie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz do dobrowolnego chorobowego.

Tym razem zadeklarowała jednak znacznie wyższą podstawę wymiaru składek – w wysokości 6000 zł. Ciąża przebiegała z komplikacjami i kobieta była na licznych zwolnieniach. Od 23 stycznia 2007 r. przebywała na zasiłku macierzyńskim, a dziecko urodziła 24 stycznia 2007 r. Po zakończeniu macierzyńskiego (od 29 maja 2007 r.) znowu zgłosiła się do ubezpieczeń, ale wróciła do znacznie niższej podstawy wymiaru składek.

ZUS kontroluje...

ZUS, w trybie przysługujących mu uprawnień kontrolnych, sprawdził bizneswoman. I stwierdził, że tak rażąca różnica między wysokością odprowadzonych składek przed i po porodzie to jej świadome działanie mające w celu uzyskanie jak najwyższych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wydał decyzję, w której skorygował deklarowaną podstawę sprzed porodu z 6000 zł do 60 proc. przeciętnej płacy.

Kobieta poszła do sądu. W pierwszej instancji przegrała, ale w drugiej sąd uwzględnił jej apelację
i przyjął za podstawę deklarowane przez nią 6 tys. zł. Sąd apelacyjny uznał, że ZUS nie może
ingerować w wysokość podstawy wymiaru składek, jeśli deklaruje ją sam przedsiębiorca. Nie daje
mu takiej możliwości art. 58 k.c., gdyż „przedmiotowe oświadczenie nie stanowi zdarzeń prawnych
zmierzających do osiągnięcia skutków cywilnoprawnych".

...a sąd rozstrzyga

ZUS nie dał za wygraną i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który rozpoznał ją w
poszerzonym składzie i oddalił skargę. Podkreślił, że stosunek ubezpieczenia społecznego ma
charakter administracyjnoprawny. Przypomniał, że osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania biznesu do dnia zaprzestania jego prowadzenia. Wpis do ewidencji rodzi domniemanie faktyczne podjęcia działalności i jej wykonywania, co wywołuje obowiązek ubezpieczenia. Domniemanie z wpisu może obalić ZUS, jeśli dowiedzie, że firma nie działa. Ale jeśli tego nie kwestionuje, to nie może nie przyjąć przedsiębiorcy do ubezpieczeń. Dotyczy to również dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Sąd przypomniał, że specyfika i trudność w określaniu rzeczywistych przychodów z firmy wymusiły inny sposób ustalania podstawy wymiaru składek z działalności gospodarczej. Sama wysokość
składek nie jest powiązana z rzeczywistym przychodem. Przedsiębiorca ma swobodę w deklarowaniu podstawy wymiaru, niezależnie od tego, ile faktycznie zarobił, prowadząc firmę. W przypadku składki chorobowej jest to przedział od 60 proc. do 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Decyzja przedsiębiorcy

Ingerencja ZUS w to uprawnienie jest niedopuszczalna, bo nie ma wyraźnego umocowania w
przepisach. To, że art. 41 ust. 13 ustawy systemowej może być podstawą korekt imiennych raportów miesięcznych, nie oznacza, że umożliwia ingerencję w deklarowaną przez ubezpieczonego wysokość podstawy wymiaru, jeżeli mieści się ona w ustawowych granicach. SN uznał, że niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca tego przepisu.

Sąd przypomniał też, że wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i
macierzyństwa nie jest uznaniowa. Przysługują one w takiej wysokości, jaka wynika z przepisów,
a one nie przewidują możliwości uchylenia się od tego w całości lub w części, gdy ZUS uzna że świadczenie jest „nienależnie wysokie", „nieekwiwalentne" bądź że kwota do wypłaty jest „niesłuszna", „niesprawiedliwa" czy „niegodziwa".

Jeśli więc bizneswoman urodzi dziecko podczas dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to z tą chwilą nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jego wysokość jest pochodną od zadeklarowanej przez nią podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie co do zasady z 12 miesięcy przed nabyciem prawa do świadczenia.

Jeśli jednak przed porodem była ubezpieczona krócej, wtedy pod uwagę bierze się kwotę za pełne
miesiące ubezpieczenia. Skoro ubezpieczona ma prawną możliwość podwyższenia wymiaru składki na ubezpieczenie, to jest to legalne i ZUS nie ma prawa tego kwestionować.

Dwa dni ubezpieczenia nie dadzą wysokiego zasiłku

Odmiennie niż w uchwale 7 sędziów orzekł Sąd Najwyższy w sprawie kobiety, która na dwa dni przed porodem założyła firmę i opłaciła składkę chorobową od najwyższej możliwej podstawy wymiaru zmniejszonej proporcjonalnie do dwóch dni podlegania ubezpieczeniom. Sąd uznał, że w takiej sytuacji należy się świadczenie w minimalnej wysokości.

SN uznał, że ustalenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo powstało w
pierwszym miesiącu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z firmy od zadeklarowanej kwoty
ubezpieczenia jest wykluczone, choćby kwota ta mieściła się w granicach przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Stanowisko to nie odnosi się jednak do kobiet, które przed urodzeniem dziecka były objęte ubezpieczeniem co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy.

SN stwierdził też, że uchwała 7 sędziów SN z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10) nie ma zastosowania w analizowanej przez niego sprawie (wyrok z 6 września 2012 r., II UK 36/12).

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Kate R.:
Witam
prowadzę własną działalność od stycznia tego roku. W lutym dowiedziałam się ze jestem w ciąży. i od maja poszłam na zwolnienie lekarskie. Oczywiście miałam z zusu kontrole firmy i dzisiaj dowiedziałam się ze odmawiają mi wypłaty chorobowego. Nie znam dokładnej przyczyny. Ale proszę o pomoc co mam teraz zrobić?
i za co mam żyć? działalność prowadzona z karty podatkowej (według przepisów nie mam obowiązku prowadzić żadnych dokumentów chyba ze na zlecenie klienta)


Witam Kate , i jak tam twoja sprawa się skonczyła?
Aneta W.

Aneta W. Ekonomistka

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Artur K.:
Aneta W.:
Witam,

obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim, a właściwie to już na urlopie rodzicielskim, czy ktoś tutaj obecnych orientuje się czy można w takiej sytuacji podjąć zatrudnienie na pół etatu i jak to będzie wyglądało jeśli chodzi o wysokość zasiłku?
Możesz na pół etatu, ale tylko u Twojego pracodawcy. Wysokość zasiłku się nie zmieni.


Ja jestem swoim pracodawcą obecnie - prowadzę działalność :) ale poza działalnością mam możliwość podjęcia zatrudnienia na pół etatu.
Alicja Nowakowska

Alicja Nowakowska właścicielka

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mam pytanie do pań, które są (lub były) na zasiłku.
Czy po porodzie normalnie prowadziłyście działalność? Jest w ogóle taki obowiązek, czy jedynie możliwość?
Czy ewentualne kontrole ZUSu dotyczą czasu przed porodem czy także tego po porodzie?
Karolina Kasprzak

Karolina Kasprzak secpialis, demoni

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mam pytanie do Pań które przechodziły kontrole ZUS , ze niby fikcyjna firma , jak to wygląda i czego można spodziewać się na takiej kontroli. z góry dziękuję za cenne informację .

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

przygotuj faktury i rachunki listę osób, które mogą poświadczyć o prowadzeniu działalności jedna sprzedaż na allegro i kupno książki przychodow na pewno tego nie załatwią
Karolina Kasprzak

Karolina Kasprzak secpialis, demoni

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Ok ale jeśli chodzi o osoby które poświadczą prowadzenie działalności to mam wypisać klientów czy kogo tutaj mam wpisać , meża?

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Karolina K.:
Ok ale jeśli chodzi o osoby które poświadczą prowadzenie działalności to mam wypisać klientów czy kogo tutaj mam wpisać , meża?

Postaw się na miejscu ZUS-u, który Cię kontroluje i sama sobie odpowiedz na to pytanie.

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Paulina B.:
Magdalena T.:
Paulina B.:
Dziekuje za info :)

Czyli najlepiej oplacac najnizszy ZUS a przed pojsciem na L4 oplacic jeden miesiac wysokiego ZUS.

Kto wtedy oplaca ZUS?? Place tylko chorobowe?? Czy po rocznym maciezynski mozna obnizyc od razu skladke???

Jeśli tak zrobisz, to wyliczą Ci srednią z tych 3 miesiecy. Jeśli chcesz mieć wysokie L4, to musisz przez 90 dni opłacać wysoką składkę.

Dziekuje za odpowiedz :)
A co ze skladka idac na L4 po tych 90 dniach?? Czy pierwsza skladke place ja czy juz ZUS???

Jak już będziesz na zwolnieniu, to placisz tylko skladke zdrowotna
Karolina Kasprzak

Karolina Kasprzak secpialis, demoni

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

a ma ktoś może jeszcze jakiś cenne informacje na temat tej kontroli , jak przebiega i czego można się jeszcze spodzewać?

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam serdecznie,
żona prowadząca działalność gospodarczą nieprzerwanie od dwóch lat, jest obecnie w ciąży. Termin porodu styczeń 2014.
Ostatnią preferencyjną składkę ZUS zapłaci w październiku 2013. Płaci obecnie chorobowe w najniższym możliwym wymiarze.
Głośno jest ostatnio w mediach o tzw. "wysokim" macierzyńskim. Głośno jest także o planowanych zmianach przez rząd. Czy te zmiany weszły już w życie? Na kiedy rząd planuje ich wprowadzenie?
Nie będę ukrywał, że sami jesteśmy zainteresowani tym rozwiązaniem, tym bardziej, że jej działalność nie jest fikcją i jakieś pieniądze do ZUS już włożyliśmy! Przez listopad, grudzień i styczeń - zapłacimy kolejne, pełne składki ZUS!!! Coś się nam należy!
Czy mamy jeszcze szansę skorzystać z tego rozwiązania? Jest gdzieś jakiś przewodnik "krok po kroku" jak tego dokonać?
Katarzyna Klemba

Katarzyna Klemba Radca Prawny, Główny
specjalista ds. kadr
i płac, SKLEPY ...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Merlin M.:
Witam serdecznie,
żona prowadząca działalność gospodarczą nieprzerwanie od dwóch lat, jest obecnie w ciąży. Termin porodu styczeń 2014.
Ostatnią preferencyjną składkę ZUS zapłaci w październiku 2013. Płaci obecnie chorobowe w najniższym możliwym wymiarze.
Głośno jest ostatnio w mediach o tzw. "wysokim" macierzyńskim. Głośno jest także o planowanych zmianach przez rząd. Czy te zmiany weszły już w życie? Na kiedy rząd planuje ich wprowadzenie?
Nie będę ukrywał, że sami jesteśmy zainteresowani tym rozwiązaniem, tym bardziej, że jej działalność nie jest fikcją i jakieś pieniądze do ZUS już włożyliśmy! Przez listopad, grudzień i styczeń - zapłacimy kolejne, pełne składki ZUS!!! Coś się nam należy!
Czy mamy jeszcze szansę skorzystać z tego rozwiązania? Jest gdzieś jakiś przewodnik "krok po kroku" jak tego dokonać?

Merlin podstawowych rzeczy dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu na blogu:

http://e-prawopracy.pl/zasilek-macierzynski-dla-przeds...

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do