Magdalena Poprawska

Magdalena Poprawska Blogerka, fotograf,
kobieta orkiestra

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dla mnie to nowość, bo generalnie unikam bezpośredniego kontaktu z urzędnikami, ale w porównaniu z urzędnicy skarbówki i urzędu miasta to poezja śpiewana i szczyt profesjonalizmu w porównaniu z paniami z ZUS-u. Dla nich to chyba każdy petent to złodziej, oszust i nierób! Pozdrawiam panie z ZUS-u i życzę im redukcji etatów, niech powalczą trochę w środowisku gospodarki wolnorynkowej.
Agnieszka Chotomska

Agnieszka Chotomska przedsiębiorca

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,
mam takie pytanie. Otóż przyszedł czas rozliczenia z US za pobierany w tamtym roku zasiłek macierzyński, w związku z tym proszę o informację:
- otrzymałam pit11 - tam jest kwota pobranego zasiłku ale co ze składkami zdrowotnymi które w tym czasie opłacałam - czy mogę je uwzględnić w picie, jeśli tak to w jakiej kwocie?
- czy ulgę na dziecko mogę odliczyc w całości - założywszy że urodziłam w styczniu i zasiłek nie był pobierany przez cały rok czy tylko za te miesiace kiedy brałam zasilek?

Pozdrawiam i będę wdzięczna za pomoc
Hania Hojna

Hania Hojna działalność
gospodarcza

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Maria Mucha:
Maria Mucha:
Witam. Czy bedąc na zasiłku macierzynskim, prowadzac działalność można wziaść opiekę na chore dziecko? Czy nie można korzystać z dwóch świadczeń?

Czy ktoś zna odpowiedź ?

Witam, ja byłam na opiece na chore dziecko które było w szpitalu jak miało 4 miesiące, miałam przesuniętą wypłatę zasiłku macierzyńskiego o ten czas pobytu w szpitalu czyli 1,5 miesiąca.

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam Wszystkich... Może pytanie będzie się powtarzać, ale proszę o pomoc i poradę.
Moja żona od maja 2011r prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i korzysta z preferencyjnej opłaty składki ZUS tzn. (opłaca mały ZUS). Z uwagi na niską składkę samo zatrudnienie zamyka się w granicach opłacalności – ale coś trzeba robić i gdzieś pracować - pozostanie pod znakiem zapytania prowadzenie działalności po rozpoczęciu opłacania pełnej składki tj. (nie wiem ile wynosi ale z tego co piszą inni to ok. 1000zł.) Kilka dni temu dowiedzieliśmy się że zostaniemy szczęśliwymi rodzicami :) z czego się cieszymy (termin porodu połowa listopada). Z tego co się zorientowałem to zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka otrzyma w wymiarze opłacanej składki to jest ok. 400 natomiast będąc na macierzyńskim prowadząc działalność musi opłacać składkę zdrowotną tj. ok. 260zł. Biorąc pod uwagę, że w okresie macierzyństwa prowadzenie działalności będzie graniczyło z cudem a nawet nie widzę najmniejszych szans na jej prowadzenie co powinna teraz zrobić??? Czy prawdą jest to co czytam że można zmienić opłacanie składki i wówczas jest szansa na otrzymanie większego macierzyńskiego – nie mówię tu od razu o 5 tyś zł miesięcznie o czymniektórzy piszą - ale żeby uczciwie pozostał grosz na życie a nie głodówka bo 400zł – 260 = brak funduszy na pampersy a/i co dalej??? W jaki sposób trzeba to zrobić aby ZUS nie czepiał się że ktoś chce od nich wyłudzić jakiekolwiek pieniądze – bo o takich przypadkach też czytałem. Oczywiście jeżeli zdrowie pozwoli to żona ma zamiar pracować najdłużej jak się da – nawet do 9 msc. i nie chce iść na L4 – moje pytanie odnosi się do samego macierzyńskiego. Czy któraś z Pań/Koleżanek znajdowała się w podobnej sytuacji. Jak należy postąpić w takim przypadku. Jeżeli coś źle napisałem bądź mijam się z prawdą proszę o sprostowanie.

Proszę o poradę i udzielenie odpowiedzi.Gal Nijaki edytował(a) ten post dnia 15.03.13 o godzinie 10:22
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Gal Nijaki:
Czy któraś z Pań/Koleżanek znajdowała się
w podobnej sytuacji. Jak należy postąpić w takim przypadku. Jeżeli coś źle napisałem bądź mijam się z prawdą proszę o sprostowanie.

Proszę o poradę i udzielenie odpowiedzi.

Panie Galu Nijaki - większość Pań w tym wątku znajdowała się w podobnej sytuacji, tego on dotyczy i jest pełen porad.
Joanna Rogosz

Joanna Rogosz właściciel, ASKAR
Joanna Rogosz

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mam problem z wypłatą zasiłku macierzyńskiego - chcę się upewnić czy dobrze myślę.

Zgłosiła się do mnie dziewczyna, której ZUS wstrzymał do wyjaśnienia wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

W listopadzie założyła działalność, w grudniu urodziła dziecko.
Od momentu założenia działalności odprowadzała składki w maksymalnej wysokości. Na jej nieszczęście osoba, którą poprosiła o wyliczenie składek do zapłaty podała jej błędną kwotę ubezpieczenia rentowego (6 zamiast 8%). Brakujące 2% za grudzień dopłaciła - niestety po terminie (21 stycznia).
Złożyła wniosek o przywrócenie terminu opłaty chorobowego za grudzień - wczoraj dostała decyzję z ZUS, że nie wyrażają zgody na przywrócenie terminu opłacenia składki chorobowej za grudzień.

Wg mnie jedyny sposób to odwołanie się od decyzji ZUS - pytanie tylko czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie zasiłku. Szczerze współczuję dziewczynie, bo zapożyczyła się żeby zapłacić ten większy ZUS.
Działalność prowadzi i chce prowadzić a zasiłek chciała przeznaczyć na rozwój firmy - nie jest to fikcja jak w niektórych przypadkach.
Tylko uważam, że jeśli już, to powinien zająć się tym prawnik znający temat.
Jeśli to ma sens, czy możecie kogoś polecić, kto zająłby się tym w Krakowie? Chcę pomóc dziewczynie, a nie czuję się na tyle mozna w tym temacie, żeby samej się tym zająć.

Pozdrawiam
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

W świetle orzecznictwa SN ( jednodniowe opóźnienie powodujące wypadnięcie ze składki) jak i tego, że ZUS w uzasadnionych przypadkach - np. niewielkie opóźnienie spowodowane zdarzeniem losowym może (nie musi) wyrazić zgodę na przywrócenie do ubezpieczenia, zatem odwołanie nic nie da.
W przypadku tej Pani zasada "nieznajomość prawa szkodzi" pokazuje całą przyczynę problemu.
Podejrzewam też, że nawet gdyby składka była opłacona w terminie to ZUS nie byłby chętny do wypłaty wysokiego zasiłku.
Joanna Rogosz

Joanna Rogosz właściciel, ASKAR
Joanna Rogosz

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Właśnie tego się obawiałam.
Najgorsze jest to, że dziewczyna skorzystała z "dobrej rady" bez jakiejkolwiek umowy - gdyby była umowa, mogłaby ratować się odszkodowaniem z OC tamtej księgowej (o ile miałaby rozszerzone o szkody w ZUS). A teraz zostaje z niczym.
Dziękuję pięknie za odpowiedź.
Katarzyna Stec

Katarzyna Stec Firma Sprzątająca,
Katarzyna Stec

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam !

Wykonałam już przelewy do ZUS na poszczególne ubezpieczenia...jednak przy ubezpieczeniu zdrowotnym zapomniałam przelać tej końcówki 73 grosze - wpłaciłam równe 261 zł.

Zadzwoniłam do ZUS'u co w tym przypadku mam zrobić - Pani powiedziała mi żeby tylko dopłacić tą brakującą kwotęna konto - czy to wystarczy ? Czy muszę się przejść do ZUS'u i to jeszcze wyjaśnić pisemnie?

Z góry dziękuje za pomoc!Katarzyna Stec edytował(a) ten post dnia 18.03.13 o godzinie 18:18

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,czy ktoś może mi odpowiedzieć na parę nurtujących mnie pytań? :(
a wiec, prowadzę działalność (sprzedaż internetowa) od 11,12,2012r od początku płacę najwyższe składki w grudniu nie całe 2 tys, a w styczniu i lutym prawie po 3,300 złw marcu zapłacę za 17 dni,
jestem w ciąży i od dzisiaj jestem na L4, i nie wiem jak jest naliczane chorobowe i co później z macierzyńskim? w jakiej wysokości będą te świadczenia? czy mogą być kłopoty ze strony zusu z wypłatą świadczeń?

bardzo proszę o podpowiedźKatarzyna Nawara edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 21:46

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Hania Hojna:
Maria Mucha:
Maria Mucha:
Witam. Czy będąc na zasiłku macierzynskim, prowadząc działalność można wziaść opiekę na chore dziecko? Czy nie można korzystać z dwóch świadczeń?

Czy ktoś zna odpowiedź ?

Witam, ja byłam na opiece na chore dziecko które było w szpitalu jak miało 4 miesiące, miałam przesuniętą wypłatę zasiłku macierzyńskiego o ten czas pobytu w szpitalu czyli 1,5 miesiąca.

Witam, jestem na macierzyńskim, zachorowało mi starsze dziecko i otrzymałam na nie opiekę, czy mam to zwolnienie wysłać do zusu, czy lepiej zrezygnować, bo dzwoniąc na infolinie, otrzymałam informacje, że nie należy mi się zasiłku chorobowego(opieki) w trakcie macierzyńskiego!?
Nie wiem co zrobić, czy był ktoś w podobnej sytuacji, że zachorowało starsze dziecko (bo macierzyński otrzymuję na inne dziecko).
Wiem, że nie otrzymam na pewno dwóch świadczeń, ale może macierzyński zostanie mi przesunięty o te dni opieki? Na forum jestem prawie od samego początku i chyba nie było opisywanej takiej sytuacji!
Jak ktoś zna odpowiedz, to proszę niech się wypowie!
PozdrawiamMarzena Knitter edytował(a) ten post dnia 19.03.13 o godzinie 16:12

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,
mam pytanie:
Czy roczny urlop macierzyński dotyczy również kobiet prowadzących działalność gospodarczą? Jeśli tak, to czy nadal można uzyskać wyższe świadczenie po podwyższeniu składek? Skorzystałam z takiej możliwości w 2011, nadal prowadzę działalność i myślę o drugim dziecku. Nie chciałabym strzelić jakiegoś błędu, wiec wolałabym się upewnić, czy wszystko pozostaje na takich samych zasadach jak poprzednio...
Maja Tarkowska

Maja Tarkowska krawcowa, chatka

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam. Chciała bym założyć działalność gospodarczą, z dotacji więc co najmniej przez rok nie mogę jej zawiesić(no i w ogóle nie chcę jej zawieszać). Będę sprzedawać przez internet,w domu. Problem polega na tym,że mam rocznego syna i nie chcę aby nim a drugim dzieckiem była za duża różnica wieku,dlatego mam kilka pytań:

1. Po otwarciu ile mam karencji,żeby móc przejść na zwolnienie chorobowe(związane z ciążą),
czy dopiero po upływie karencji mogę zajść w ciążę żeby zus mi płacił, czy mogę być już np w 4 miesiącu,a za kolejne 5 na zwolnieniu będzie płacił zus?

2. Czy muszę przez cały okres karencji(wydaje mi się że to 90dni) płacić najwyższą składkę czy mogę tylko ostatniego miesiąca przed przejściem na chorobowe,zapłacić jedną najwyższą składkę by na chorobowym i macierzyńskim dostawać najwyższy zasiłek?

3. Ile teraz wynoszą najwyższe składki i ile wynosi wtedy zasiłek?

4. Czy po powrocie z macierzyńskiego mogę bez większych problemów zmniejszyć składkę do najniższej(ponieważ to niema być fikcyjna firma, chcę ją prowadzić po urlopie dalej)?

5. Czy jak jestem na chorobowym to mogę wystawiać faktury i robić zaopatrzenie czy muszę kogoś zatrudnić? Jeśli muszę to czy mogę zatrudnić na jakąś 1/8 etatu i to na jakąś umowę o dzieło lub zlecenie?

6. Jak wygląda płacenia wszelkich składek na chorobowym i macierzyński, za firmę, za siebie i za osobę zatrudnioną(jeśli trzeba ją mieć)
Agnieszka Łapińska

Agnieszka Łapińska Doradztwo personalne

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Wiem, że nie otrzymam na pewno dwóch świadczeń, ale może macierzyński zostanie mi przesunięty o te dni opieki? Na forum jestem prawie od samego początku i chyba nie było opisywanej takiej sytuacji!
Jak ktoś zna odpowiedz, to proszę niech się wypowie!
Pozdrawiam


W tym przypadku nic się nie zmieni. Macierzyński może ulec zawieszeniu ale tylko w przypadku hospitalizowania dziecka, na który macierzyński jest pobierany. Dodatkowo takie zawieszenie może nastąpić ale dopiero po upływie 8 tygodni od porodu (hospitalizacja dziecka w okresie pierwszych 8 tygodni w żaden sposób nie wpływa na możliwość przerwania/ zawieszenia czasowego pobierania zasiłku macierzyńskiego).

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Agnieszka Łapińska:
Wiem, że nie otrzymam na pewno dwóch świadczeń, ale może macierzyński zostanie mi przesunięty o te dni opieki? Na forum jestem prawie od samego początku i chyba nie było opisywanej takiej sytuacji!
Jak ktoś zna odpowiedz, to proszę niech się wypowie!
Pozdrawiam


W tym przypadku nic się nie zmieni. Macierzyński może ulec zawieszeniu ale tylko w przypadku hospitalizowania dziecka, na który macierzyński jest pobierany. Dodatkowo takie zawieszenie może nastąpić ale dopiero po upływie 8 tygodni od porodu (hospitalizacja dziecka w okresie pierwszych 8 tygodni w żaden sposób nie wpływa na możliwość przerwania/ zawieszenia czasowego pobierania zasiłku macierzyńskiego).
Dziękuję za odpowiedz.
Katarzyna Górna

Katarzyna Górna Katarzyna Górna

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam. Mam naprawdę trudną sytuację. Od pierwszego marca prowadzę działalność gospodarczą, założyłam ją głownie po to aby dostać zasiłek, działalność polega na przepisywaniu tekstów. Niestety 12 marca urodziłam martwą córeczke, w siódmym miesiącu ciąży. Nie zdąrzyłam jeszcze zapłacić składki za marzec, gdyż był na to czas do 10 kwietnia. Czy jeśli teraz zapłacę składkę będzie mi się należał jakiś zasiłek macierzyński?? Czy jest już za późno? Proszę o poradę co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Katarzyna Greta:
Witam. Mam naprawdę trudną sytuację. Od pierwszego marca prowadzę działalność gospodarczą, założyłam ją głownie po to aby dostać zasiłek, działalność polega na przepisywaniu tekstów. Niestety 12 marca urodziłam martwą córeczke, w siódmym miesiącu ciąży. Nie zdąrzyłam jeszcze zapłacić składki za marzec, gdyż był na to czas do 10 kwietnia. Czy jeśli teraz zapłacę składkę będzie mi się należał jakiś zasiłek macierzyński?? Czy jest już za późno? Proszę o poradę co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Przysługuje Ci zasiłek macierzyński przez okres 8 tygodni od dnia porodu.
Składki zapłać za 11 dni marca wg najniższej podstawy (bo podniesienie i tak nic nie da), dostaniesz zasiłek wg tej samej podstawy (jeśli ZUS nie uzna, że działalność jest pozorna). Czas na zapłatę składki masz do 10 kwietnia.
Katarzyna Górna

Katarzyna Górna Katarzyna Górna

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dziękuję za odpowiedź. A Ile wynosi najniższy zasiłek macierzyński?
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Katarzyna Greta:
Dziękuję za odpowiedź. A Ile wynosi najniższy zasiłek macierzyński?

Jeśli to pierwsza działalność w życiu, to ok. 11,30 zł netto za dzień.

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam, mam takie pytanko płacę składki ZUS, jeśli moje konto zostało obciążone 8.03 w piątek a dostałam wiadomość że transakcja będzie zaksięgowana dopiero 11.03 w poniedziałek to czy wszystko jest w porządku???? nie będzie opóźnienia ????

BŁAGAM O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ!!!!!!



Wyślij zaproszenie do