Paulina T.

Paulina T. corporate & brand
communication

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Związki zawodowe to rewelacyjne medium dla negatywnych informacji o firmie. Te, z którymi pracowałam, działały na wzór ugrupowań terrorystycznych (jestem trochę niepopularna w tym twierdzeniu ;)), świetnie funkcjonowały w sytuacji kryzysu, a im silniej udawało im się zastraszyć pracodawcę (walka 'wszystkie chwyty dozwolone') tym większa ilość członków. Najlepszym sposobem ucięcia łba hydrze było zawsze załagodzenie sytuacji, choć niekoniecznie spełnienie stawianych warunków. Liczebność grupy zmniejszała się wraz z brakiem punktów zapalnych, a trwanie związku chyliło się ku upadkowi.

Jakie jest Wasze zdanie nt związków? Są szansą czy zagrożeniem? Czy sam fakt istnienia organizacji pracowniczej stanowi o prawdopodobieństwie kryzysu?
Natalia Stankiewicz

Natalia Stankiewicz szukam ambitnych
zleceń (za pięć stów
nie wychodzę z domu)

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

może zacznę na ostro - ucięciem łba chydrze jest sprowokowanie sytuacji, w której przedstawiciel związków zawodowych dyskredytuje się sam (nie można przecież go wprost zdyskredytować)

trzeba pozbawić gwiazdę socjometryczną jej blasku... jedna mała szpilka - a efektem domina - mamy przełożenienie na postawy innych członków ZZ

mówię o teoretyczych metodach rozwiązania tej sytuacji w ujęciu wektorowym - kwestie etyki odstawiam na bok
Marcin Niewęgłowski

Marcin Niewęgłowski trener w obszarze
social media,
social media
manager, ek...

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
Związki zawodowe to rewelacyjne medium dla negatywnych informacji o firmie. Te, z którymi pracowałam, działały na wzór ugrupowań terrorystycznych (jestem trochę niepopularna w tym twierdzeniu ;)), świetnie funkcjonowały w sytuacji kryzysu, a im silniej udawało im się zastraszyć pracodawcę (walka 'wszystkie chwyty dozwolone') tym większa ilość członków. Najlepszym sposobem ucięcia łba hydrze było zawsze załagodzenie sytuacji, choć niekoniecznie spełnienie stawianych warunków. Liczebność grupy zmniejszała się wraz z brakiem punktów zapalnych, a trwanie związku chyliło się ku upadkowi.

Jakie jest Wasze zdanie nt związków? Są szansą czy zagrożeniem? Czy sam fakt istnienia organizacji pracowniczej stanowi o prawdopodobieństwie kryzysu?

Ja mam ambiwaletne odczucia co do samego sformulowania 'zwiazki zawodowe'. Z jednej strony ich istnienie pokazuje, ze zarowno pracodawcy i pracownicy nie dorosli do takiego poziomu, by wszelkie problemy byly zalatwiane polubownie, nie tworzac konfliktowych sytuacji. Oznacza to, ze w dalszym ciagu jest pewnego rodzaju niepewnosc oraz brak zaufania pomiedzy dwoma stronami. Z drugiej strony gdyby nie np. silne zwiazki zawodowe w Niemczech, to by taki moloch jak Wal-Mart grasowal i robil z ludzmi-pracownikami i nie tylko, to samo, co robi w USA. Fakt faktem, ze niestety czesto zachowuja sie one bardzo opresyjnie i wrecz terrorystycznie. Wystarczy wspomniec strajki panstwowych przedsiebiorstw w Niemczech czy we Wloszech, ktore paralizowaly cale panstwa. Niestety czesto przywodcami zwiazkow zawodowych sa ludzie, ktorzy maja osobowosc zadajaca cos co chwile. Moim zdaniem wzajemna i uzupelniajaca sie praca dzialu HR i PR w firmie powinno pozytywnie wplynac na marginalizacje sily zwiazkow zawodowych w firmie.Marcin Niewęgłowski edytował(a) ten post dnia 19.09.07 o godzinie 15:15
Paulina T.

Paulina T. corporate & brand
communication

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

A czy osobie od PR/osobie od HR wypada być członkiem związku?

konto usunięte

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
A czy osobie od PR/osobie od HR wypada być członkiem związku?

Jeśli celem pobytu stanie się pozytywne wpływanie na reszte (np. budowanie pozytywnych relacji wewnątrz), a nie krecia robota, to czemu nie?
Natalia Stankiewicz

Natalia Stankiewicz szukam ambitnych
zleceń (za pięć stów
nie wychodzę z domu)

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
A czy osobie od PR/osobie od HR wypada być członkiem związku?

Paulinka, PR jest funkcją zarządzania - czyli ma wspierać zarząd, a nie w nim być! komunikować cele zarządu...!

teraz ja postuluję - zerknijcie do teorii PR

(a w praktyce - w biznesie - to też ma odbicie)

pozdrawiam,
starsza koleżanka

;)
Paulina T.

Paulina T. corporate & brand
communication

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Natalio - pisałam o związku, nie zarządzie.
(???)

Mimo to znam szereg teorii, które wręcz nakazują, aby osoba odpowiedzialna za PR była właśnie członkiem zarządu. Znam również parę firm, w których zarządzie znajdują się PRowcy.

Jednak to nie na temat, prawda?
Marcin Niewęgłowski

Marcin Niewęgłowski trener w obszarze
social media,
social media
manager, ek...

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
Natalio - pisałam o związku, nie zarządzie.
(???)

Mimo to znam szereg teorii, które wręcz nakazują, aby osoba odpowiedzialna za PR była właśnie członkiem zarządu. Znam również parę firm, w których zarządzie znajdują się PRowcy.

Jednak to nie na temat, prawda?

Zgadzam sie z Paulina. Komorka PRowska w firmach jest roznie ulokowana, w zaleznosci od tego, na czym glownie klada nacisk. Jezeli komorka znajduje sie przy zarzadzie, to znaczy, iz glownie akcentuja sprawy zwiazane z relacjami inwestorskimi, czyli wiarygodnoscia na rynku papierow wartosciowych i gieldzie.

Przy innym profilu firmy, np. rozrywkowo-eventowym, komorka PRowska jest podporzadkowana czesto dyrektorowi pionu marketingu. Zreszta tak, jak Paulina powiedziala, jest szereg teorii, stad roznie one podchodza do tych spraw. Wszystko jest uwarunkowane profilem firmy.
Natalia Stankiewicz

Natalia Stankiewicz szukam ambitnych
zleceń (za pięć stów
nie wychodzę z domu)

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
Natalio - pisałam o związku, nie zarządzie.
(???)

Mimo to znam szereg teorii, które wręcz nakazują, aby osoba odpowiedzialna za PR była właśnie członkiem zarządu. Znam również parę firm, w których zarządzie znajdują się PRowcy.

Jednak to nie na temat, prawda?

faktycznie... nie doczytałam.. sorry - robię kampanię wyborczą Zielonym i jestem zakręcona na maxa... :)

konto usunięte

Temat: Związki zawodowe - szansa czy zagrożenie?

Paulina T.:
Związki zawodowe to rewelacyjne medium dla negatywnych informacji o firmie. Te, z którymi pracowałam, działały na wzór ugrupowań terrorystycznych (jestem trochę niepopularna w tym twierdzeniu ;)), świetnie funkcjonowały w sytuacji kryzysu, a im silniej udawało im się zastraszyć pracodawcę (walka 'wszystkie chwyty dozwolone') tym większa ilość członków. Najlepszym sposobem ucięcia łba hydrze było zawsze załagodzenie sytuacji, choć niekoniecznie spełnienie stawianych warunków. Liczebność grupy zmniejszała się wraz z brakiem punktów zapalnych, a trwanie związku chyliło się ku upadkowi.

Jakie jest Wasze zdanie nt związków? Są szansą czy zagrożeniem? Czy sam fakt istnienia organizacji pracowniczej stanowi o prawdopodobieństwie kryzysu?


Konstruktywny dialog pomiedzy Pracodawcą a ZZ zawsze jest szansą. Pytaniem otwartym jest to ile naszych ZZ i Pracodawców potrafi prowadzić konstruktywne rozmowy?
Czy nie jest tak - jak napisaliście powyżej,że ideą funkcjonowania ZZ już po 1989 r nie jest dbałość o Pracowników a czesto tworzenie negatywnej atmosfery zagrożenia i strachu - bo w innych warunkach nie mają one racji bytu...?
Przykre ale prawdziwe...



Wyślij zaproszenie do