Emilia Moszkowska

offline

Emilia Moszkowska

Konsultant, Agencja Konsultant

Wypowiedzi

  • Emilia Moszkowska
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    4.03.2012, 22:31

    Agnieszka Bogucka:
    Emilia Moszkowska:
    Anna Tomczak:
    aby było bezpieczniej i oszczędniej osoby, które mają planowany poród na początku miesiąca mogą złożyć dokumenty wcześniej i starać się o zasiłek jeszcze przed porodem. Jest to zgodne z przepisami.

    Czy mogę prosić o te przepisy? Moim zdaniem wchodzi to w grę tylko przy wcześniejszym (przed porodem) rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego - taką możliwość przewiduje art. 180 par. 3 kodeksu pracy.

    W poradniku "Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą" (link: http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf) na stronie 17-18 jest takie zdanie:

    "Dokumentami wymaganymi do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego są:
    - zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem, jeśli ubezpieczona korzysta z zasiłku macierzyńskiego przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu albo,
    -skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - jeżeli o wypłatę zasiłku ubezpieczona ubiega się od dnia porodu.."

    Z powyższego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą również można otrzymać zasiłek macierzyński jeszcze przed porodem (więc nie jest to tylko przywilej osób zatrudnionych na etacie, którym przysługuje urlop macierzyński).

    Zgadzam się w pełni, po prostu nie do końca było dla mnie jasne co miała na myśli Pani Anna Tomczak pisząc "starać się o zasiłek jeszcze przed porodem".
    W zakresie długości okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego i jego rozpoczęcia a także zakończenia kobiety prowadzące działalność gospodarczą podlegają tym samym przepisom (Art 180 kodeksu pracy) co kobiety zatrudnione na umowę o pracę - choć formalnie biznesmamy nie mają urlopu macierzyńskiego, bo same decydują o tym kiedy idą na urlop.



    Zgłoś | Cytuj

  • Emilia Moszkowska
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    4.03.2012, 17:09

    A czy za miesiąc porodu nie można zadeklarować składki 30%?
    Czy można do niej wrócić dopiero po macierzyńskim? Jest na to jakaś ustawa?
    Z tego, co czytam to można zadeklarować w miesiącu porodu minimum składkę 60%, a 30% dopiero po okresie pobierania zasiłku. Czy to prawda?

    Przyznam szczerze, że na to pytanie na razie nie znalazłam odpowiedzi w przepisach i poradniku ZUS, ale jeszcze będę szukała.
    Czy podnosząc podstawę Pani zmieniła kod z 5710 00 na 5700 00? (preferencyjne składki na zwykłe)

    Spotkałam się z następującymi poglądami:
    1/ nie trzeba zmieniać kodu z 5710 00 na 5700 00, aby deklarować maksymalną podstawę, więc potem kodu też się nie zmienia spowrotem na preferencyjny i za miesiąc porodu można wrócić do składek preferencyjnych (30 %)
    2/ należy zmienić kod z 5710 00 na 5700 00 zwiększając podstawe, i za miesiąc porodu wrócić do kodu 5710 00 i można płacić składki preferencyjne (30 %) aż do upływu 2 lat okresu składek preferencyjnych (z tym że na macierzyńskim i tak nie płaci się składek na ub. społeczne)
    3/ należy zmienić kod z 5710 00 na 5700 00 zwiększając podstawę i nie można juz wrócić do składek preferencyjnych, a więc za miesiąc porodu minimalna podstawa będzie wynosiła 60 % przeciętnego wynagrodzenia.

    Ja akurat mam taką sytuację, że podnosząc podstawę zmieniłam kod z 5710 na 5700 ale nie miałam tu specjalnych dylematów bo rodzę w marcu a w kwietniu i tak upływa mi 2 lata prowadzenia działalności i preferencyjnego ZUSu.

    Ale jeśli jakiś Forumowicz/Forumowiczka znalazł podstawę prawną która by ostatecznie wyjaśniała jak jest z kodami i możliwością powrotu do preferencyjnego ZUSu po porodzie, to może się podzieli wiedzą?Emilia Moszkowska edytował(a) ten post dnia 04.03.12 o godzinie 17:11



    Zgłoś | Cytuj

  • Emilia Moszkowska
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    4.03.2012, 13:48

    Agnieszka Bogucka:
    Anna Tomczak:
    aby było bezpieczniej i oszczędniej osoby, które mają planowany poród na początku miesiąca mogą złożyć dokumenty wcześniej i starać się o zasiłek jeszcze przed porodem. Jest to zgodne z przepisami.

    Czy mogę prosić o te przepisy? Moim zdaniem wchodzi to w grę tylko przy wcześniejszym (przed porodem) rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego - taką możliwość przewiduje art. 180 par. 3 kodeksu pracy.
    No tak, ale zanim taki zasiłek zostanie przyznany i tak trzeba płacić składki za cały miesiąc. Dopiero, kiedy otrzyma się zasiłek można się wyrejestrować z ubezp. społecznych i płacić tylko zdrowotne.

    Nie można się wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem chorobowego, które jest ub. dobrowolnym. Nie ma jednak sensu tego robić bo przez okres przebywania na urlopie macierzyńskim można opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

    ... Znalazłam
    też opinie, że zanim nie otrzyma się zasiłku nie można zmienić podstawy składek w miesiącu porodu względem poprzedniego m-ca. Czyli np. rodzę na początku czerwca, za maj zapłaciłam od podstawy 8815 zł, więc i za czerwiec muszę zapłacić tyle samo, bo nie wolno mi obniżyć podstawy zanim nie otrzymam zasiłku. Czyli za czerwiec znowu muszę zapłacić ok. 3150 zł. - bo, jak wiadomo wyższych podstaw nie można podzielić na dni m-ca.

    Nie znalazłam podstawy prawnej dla tego poglądu. Mom zdaniem zmniejszenie podstawy za miesiąc porodu do minimum może być jedynie (lub aż) dodatkowym argumentem dla ZUS-u że podwyższyło się podstawę w celu uzyskania zasiłku. Jak wiemy jednak z wyroku SN z 2010 r. ZUS-u nie powinno obchodzić dlaczego się zadeklarowało taką podstawę a nie inną jeśli tylko mieści się w przedziale 60-250 % przeciętnego wynagrodzenia i jeśli rzeczywiście prowadziło się działalność gospodarczą, a nie została ona założona w celu uzyskania wysokiego zasiłku macierzyńskiego.
    Z kolei inne Panie sugerują, żeby w miesiącu porodu zadeklarować najniższą podstawę i od niej zapłacić składki za cały miesiąc, bo ten miesiąc i tak nie jest brany pod uwagę do wyliczania zasiłku.

    I jest to chyba najlepsze, a na pewno bezpieczne prawnie i najoszczędniejsze rozwiązanie. Ewentualnie można potem zrobić korektę składek - proporcjonalnie do dnia porodu ( w myśl tego co mówi cytowany wyżej poradnik ZUS o proporcjonalnym opłaceniu składek), licząc się z tym, że nasz oddział ZUS nie podzieli tego poglądu i nie uzna ich za nadpłatę.

    Dodam, że ja sama jestem w podobnej sytuacji i nie wiem jeszcze na 100 % czy za miesiąc porodu zadeklaruję podstawę 60 % przeciętnego wynagrodzenia, czy też faktyczną podstawę jaką uzyskam za miesiąc porodu (poród w marcu - data porodu na pewno marcowa bo czeka mnie cesarka, natomiast mam stałe zlecenia i już wystawiłam faktury w marcu z których przychód zbliża się do 250 % przeciętnego wynagrodzenia).
    Krótko mówiąc zastanawiam się czy płacić ponad 3 tys zł składek godząc się że ZUS może mi ich nie zwrócić czy też ok. 1000 zł, narażając się na kontrolę (która być może i tak mnie czeka) i ewentualne pytanie ZUSu czemu za marzec zadeklarowałam minimum. Wolałabym za zaoszczędzone 2 tys. kupić coś dziecku albo odłożyć na gorszy czas w firmie (po porodzie na pewno moje przychody znacznie spadną), ale z drugiej strony może dzięki temu że zapłacę te ponad 3 tys zł ZUS nie będzie miał już argumentu, że deklaruję fikcyjny (zaniżony) przychód i sprawa zostanie szybciej załatwiona. Poza tym jeśli ZUS mi wypłaci wysoki zasiłek i tak zyskam zabezpieczenie na czas urlopu macierzyńskiego bo i tak otrzymam sporo więcej niż zapłaciłam podwyższonych składek.Emilia Moszkowska edytował(a) ten post dnia 04.03.12 o godzinie 13:56



    Zgłoś | Cytuj

  • Emilia Moszkowska
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    27.02.2012, 23:20

    Witam,
    za miesiąc i u mnie pojawi się problem jaką składkę zadeklarować i czy robić korekty czy nie.

    Moja sytuacja jest następująca: początkowo płaciłam preferencyjne składki ZUS (od kwietnia 2010 r. kiedy założyłam działalność). W październiku 2011 r. zrobiłam ponad 30 dniową przerwę w ubezpieczeniu chorobowym, a następnie zarejestrowałam się do chorobowego i za grudzien 2011 r. zapłaciłam pierwszy raz wysokie składki na ubezpieczenia (od 7000 zł), za styczeń - od 8500 zł, w lutym też zapłacę od 8500 zł. Dodam że zgłoszone ww. wysokie podstawy to moje faktyczne przychody w tych miesiącach.
    Prawdopodobnie urodzę w drugiej połowie marca (jeśli dziecko nie pośpieszy się na świat w ostatnim tygodniu marca będzie cesarskie cięcie), tak więc prawdopodobnie w ostatnich dniach marca nabędę prawo do zasiłku macierzyńskiego.
    Zamierzam pracować do rozwiązania, a ponieważ mam stałe płatne zlecenia spodziewam się że tak jak w poprzednich miesiącach będę mieć przychód między 6500 a 8500 zł.
    Pytanie jaką podstawę zadeklarować w DRA do 10 kwietnia za marzec i jakie zapłacić składki, jeśli poród rzeczywiście będzie miał miejsce pod koniec marca.
    Dodam jeszcze, że w kwietniu będę już zajmować się dzieckiem i nie będę pracować, więc moje przychody z działalności wyniosą 0. Skoro tak, to zamierzam znów wrócić do najniższej podstawy, a ponieważ właśnie upłynie 2 letni okres kiedy przysługiwały mi składki preferencyjne będzie ona wynosić 60 % przeciętnego wynagrodzenia.
    Problemem jest co zrobić z podstawą i składkami za marzec aby być nadal wiarygodna dla ZUS. Jeśli zapłacę za marzec od najniższej podstawy ( ZUS i tak nie weźmie tego miesiąca pod uwagę przy ustalaniu wysokości zasiłku bo będzie niepełny) to będzie to ewidentna niezgodność z rzeczywistymi przychodami i dam dodatkowy argument ZUSowi do twierdzenia że podniosłam składki w celu uzyskania zasiłku. Ja nie widzę problemu aby zadeklarować za marzec prawdziwą podstawę (6500-8500 zł) i opłacić od niej składki, ale czy mam te składki do 10 kwietnia zapłacić za cały miesiąc marzec, a jeśli za cały miesiąc to czy i kiedy je skorygować czy też od razu w kwietniu odprowadzić składki za marzec proporcjonalnie do dni porodu?


    znów> Katarzyna P.:

    Marta Polińska:
    Tom Witas:
    Marta Polińska:
    Katarzyna P.:

    Korygować można składki, nie zadeklarowaną podstawę wymiaru.
    Zamieszczam link do poradnika ZUS jak należy dokonywać korekt
    http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad10.pdf

    Znam przypadki gdzie osoby deklarowały podstawę 250% i tak opłacały składki, a po odmowie zasiłku w dużej wysokości chciały robić korektę podstawy właśnie do 60%. Tego niestety robić nie wolno.
    Zatem nie wolno robić korekt podstawy przy zadeklarowaniu podstawy wyższej niż minimalna.
    A źle obliczone składki nawet trzeba skorygować.



    Zgłoś | Cytuj

Wyślij zaproszenie do